Av. Emin Özkurt, CAS Hakemi Seçildi

Spor hukuku alanında Türkiye'nin tecrübeli ve önde gelen ismi Av. Emin Özkurt, spor kaynaklı anlaşmazlıkları çözmek için kurulmuş olan, “Sporun Anayasa Mahkemesi” sayılan Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi CAS’a seçildi.

19 Aralık 2017, Salı 11:19 Son Güncelleme:
- A +
Av. Emin Özkurt, CAS Hakemi Seçildi
Dünyada sadece 370 seçkin hukukçunun bulunduğu bu hukuk zirvesinde Av. Emin Özkurt Milli Olimpiyat Komitesi Başkan vekili Av. Türker Aslan ile birlikte Türkiye’yi temsil edecek iki isimden birisi olacak. 
 
Av. Emin Özkurt, Av. Kısmet Erkiner’den sonra dünyada spor hukuku konusunda çalışan en seçkin hukukçulardan sınırlı sayıda üyenin kabul edildiği hakem listesine Türkiye’den kabul edilen üçüncü kişi oldu.
 
Spor Hukuku’nun Zirvesinde En Genç Türk
 
Av. Emin Özkurt Uluslararası Olimpiyat Komitesi, UEFA, FIFA ve de FIBA gibi kurumların üstünde yer alan, bu kurumların kararlarını denetleme noktası olan, sporun Yargıtay’ı ya da Anayasa Mahkemesi olarak adlandırılan CAS’a seçilmiş en genç hakemlerden oldu.
 
Böylece Av. Emin Özkurt, Türk kulüplerinin ve de sporcularının sıklıkla davalık oldukları Finansal Fair Play, Doping, UEFA ve de FIFA tarafından verilen cezalar gibi konularda en yüksek yargı organı CAS’ın zirvesinde ki en genç Türk unvanını elde etmiş bulundu.
 
Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi’nden edinilen bilgiye göre, dünya çapında az sayıda yetkin hukukçunun içerisinde bulunduğu ve sadece alanında en önde gelen seçkin isimlerin yer aldığı hakem listesine Türkiye’den Av. Emin Özkurt’un da dahil edildiği belirtildi. 
 
Merkezi İsviçre'nin Lozan kentinde yer almakla birlikte, New York, Sidney ve Lozan'da mahkemeleri bulunan CAS’a hakem olarak seçilen Av. Emin Özkurt, uluslararası spor uyuşmazlıklarının çözümünde görev alacak ve bu alanda son sözü söyleyen bir makamda yer alacak.

YORUM YAZ
Sıradaki haber yükleniyor...