'Allahaısmarladık Metin'

Franz Wöhrer... Galatasaray'ın, efsane ismi Metin Oktay'a kariyerindeki tek kırmızı kartı gösteren hakem. 72 yaşındaki Wöhrer, o gün yaşananları FANATİK'e anlattı:

09 Eylül 2011, Cuma 12:00
- A +
'Allahaısmarladık Metin'

Avusturya maçı için Viyana’da bulunduğumuz gün, Türk Futbol Tarihi’ne geçen fakat bir çok kişinin tanımadığı önemli bir hakemle tanıştık: Franz Wöhrer. 72 yaşında. Kariyerinde bir çok kritik maç yönetmiş. 1982 Dünya Kupası Finalleri’nde Kamerunlu Roger Milla’nın bariz golünü vermeyerek inanılmaz tepkiler alan hakem... 3 Mart 1968’de ise bizi yakından ilgilendiren karşılaşmada görev yapmış. Fenerbahçe’nin, Galatasaray’ı 3-0 mağlup ettiği müsabaka... Rahmetli Metin Oktay’ın kariyerinde gördüğü tek kırmızı kart çıktı o maçta. İşin ilginç tarafı, Metin Oktay’ı kart göstermeden oyundan atmak zorunda kalmış Wöhrer. Elinde ülkemizde yönettiği maçların fotoğraflarıyla heyecanlı bir şekilde Türkiye anılarını anlatan Franz Wöhrer, hala seminerler için ülkemize geldiğini ifade ederken, “Türkiye’yi çok seviyorum. Orada çok maçta görev yaptım. Meslektaşım Doğan Babacan’la hala konuşuyoruz. PTT-Ankara ve Fenerbahçe-Galatasaray maçlarını yönettim. Başka maçlar da var, ancak ilk aklıma gelen bunlar. Trabzon, Bursa, Eskişehir ve Mersin’e gittim” dedi.

‘O dönemlerde kartımız yoktu’

Wöhrer sözlerini şöyle sürdürdü: Tabii ki en kritik maçım 1968’de İnönü Stadı’ndaydı. O haftasonu oynanan maç öncesi Türkiye’de bir Avrupa Kupası sınavında görev yapmıştım. Yetkililer haftasonu çok önemli bir müsabakanın olacağını, bu kritik sınavda düdük çalmamı rica ettiler. Kabul ettim. Fenerbahçe karşılaşmayı   3-0 kazandı. Metin Oktay’ı oyundan atmak zorunda kaldım. O dönemlerde kartımız yoktu. Ne dediğimi çok iyi hatırlıyorum. Türkiye’de kısa zamanda öğrendiğim gibi, Allahaısmarladık dedim, elimle yaptığım hareketle oyundan çıkmasını emrettim. Müthiş bir atmosfer vardı. Hayatım boyunca unutamayacağım bir maçtı.”

Mehmet Demircan

YORUM YAZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Sıradaki haber yükleniyor...