Ali Koç ve Damien Comolli'yi haklı çıkaran karar!

Fenerbahçe'de yepyeni bir yönetim ve kadro kurulurken, yapılmayan bazı transferler konusunda Ali Koç yönetimi çok eleştiriliyordu. (Hakan Ateşler / Fanatik.com.tr)

25 Eylül 2018, Salı 13:52 Son Güncelleme: 25 Eylül 2018, Salı 14:18
- A +

3 Haziran'da başkan seçilen Ali Koç, hemen Damien Comolli'yi futbolun başına getirdi ve transfer harekatı başladı. 

Önemli ilk hedefler orta saha ve forvet hattıydı. Kısıtlı transfer bütçesi her şeyi zorlaştırıyordu ancak Ali Koç ve Comolli kararlıydı.

Önce Wilshere, sonra Bas Dost harekatları başladı ancak Wilshere'in eşi Londra'da kalmayı tercih edince, uzun süre büyük uğraş verilen bu transfer gerçekleşmedi. 

Bas Dost konusu ise karışıktı. Oyuncu birkaç takım arkadaşıyla birlikte geçen sezon Sporting Lizbon antrenmanında taraftarların saldırısına uğramıştı. 

Takımdan ayrılmak istedi, FIFA'ya gitti ancak durum belirsizdi. İmza parası ve iyi bir kontrat talep etti Fenerbahçe'den...

Ali Koç ve Comolli tüm şartları zorladı ve Hollandalı forvetin talepleri kabul edildi.

Ancak Bas Dost, futbol hayatını tehlikeye atmamak adına riske girmedi ve daha sonra büyük bir ceza almamak için kulübünden bedelsiz ayrılmadı. 

Ona, bunu yapmaya zorlayan başka bir sebep ise Ali Koç ve Comolli'nin hiçbir riske girmeden Bas Dost'a imza parası vermeyi kabul etmeleri ancak Sporting Lizbon'la bir sorun çıkması halinde bu parayı cebinden oyuncunun ödemesi şartını sunmalarıydı.

Bas Dost FIFA'dan ne karar çıkacağını bilemedi ve Fenerbahçe'ye gelmedi. Gelemedi. Kulübünde kaldı. 

Bugün çıkan bir karar ise Ali Koç ve yönetiminin ne kadar akıllıca bir tavır aldığını gösteriyor. 

Bas Dost'un aksine, takımında kalmayan 30 yaşındaki Rui Patricio Wolverhammpton'a bedavaya gitti. Gelson Martins ise yine bedelsiz Atletico'ya... 

Premier Lig takımı Wolverhampton Patricio için Sporting'e 20 milyon euro ödemeyi kabul etti. Atletico'dan da benzer bir karar çıkması bekleniyor. 

Gelson Martins için İspanyol kulübünün 30 milyon euro ödemesi bekleniyor. Böylece Sporting bedavaya elinden kaçırdığı iki oyuncu için 50 milyon euroya yakın bir ödeme alacak. 

Eğer Bas Dost da Fenerbahçe'ye transfer olsaydı çok büyük ihtimalle Fenerbahçe, Sporting'e bonservis ödemek zorunda kalacaktı. Bu paranın ne kadar olacağı ise belirsiz. Belli ki FIFA bu konularda Sporting'i haklı buldu. 

Fenerbahçe'nin Bas Dost konusunda başı çok ağrıyabilirdi anca Koç ve Comolli'nin garantici politikası Fenerbahçe'yi bu zor durumdan kurtardı. 

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.