MENÜ

Alanyaspor-Beşiktaş maçını spor yazarları değerlendirdi

Beşiktaş deplasmanda lider Alanyaspor'a 2-1 mağlup oldu. Spor yazarları Alanyaspor-Beşiktaş maçını değerlendirdi. (Sabah)

14 Aralık 2020, Pazartesi 10:56 Son Güncelleme:
- A +
Alanyaspor-Beşiktaş maçını spor yazarları değerlendirdi

Ali Gültiken | "Beşiktaş'ın planı tutmadı"

"Beşiktaş'ın bazı özel maçlarda uyguladığı kendi yarı alanında oyunu kabul edip, özellikle Aboubakar üzerinden çabuk çıkış düşüncesi Alanyaspor karşısında çok fazla etki oluşturamadı. Bunda Alanyaspor'un maçın ilk dakikasından itibaren uyguladığı baskının çok etkisi olduğunu gördük. Birbirlerine çok yakın oynayarak özellikle ikinci toplara hakimiyet sağlayarak oyunu Beşiktaş yarı sahasında tuttular. Bunu yaparken öndeki oyuncuları Davidson, Babacar ve Bareiro ile Bakesetas çok etkili oldular. Hem birlikte hareket ederken başarılıydılar hem de bire birde Beşiktaş savunmasını çok zorladılar. İşin açıkçası biraz Beşiktaş'ın beklemediği bir durum yarattılar. Rosier hiçbir maçta bu kadar zorlanmamıştı."

Alanyaspor-Beşiktaş maçını spor yazarları değerlendirdi

"Beşiktaş bunun karşılığında kafasındaki plana göre uzun ve savunma arkasına toplarla oynamaya çalıştı. Özellikle Caulker ve Tzavellas ile Alanyaspor buna da çok müsaade etmedi. Bu uzun top tercihi Beşiktaş orta alanını oyun dışında bıraktı. Josef, Atiba ve Dorukhan'ı Beşiktaş adına top kullanırken değil, rakibin peşinden koşarken gördük. Bu da Beşiktaş adına ilk yarıda sıkıntılı bir oyun ortaya çıkardı. Ghezzal'ın yakaladığı çok net pozisyon dışında hücumda istediği etkinliği sergileyemedi. N'Koudou-Larin ve Mensah-Rosier değişiklikleri ile Beşiktaş bir anda daha etkili bir takım haline geldi."

Alanyaspor-Beşiktaş maçını spor yazarları değerlendirdi

"Beşiktaş özellikle N'Koudou üzerinden oyunu 30 dakika kadar Alanyaspor sahasına da yıktı. Merkez hücumlarını da çoğaltmaya çalıştı. Fakat tüm bu gayretlere rağmen istenilen gol gecikince, Alanyaspor biraz daha oyuna ortak olmaya başladı. Dün akşam bir kez daha gördük çok güvenli ve organize bir takım. Orta alanda Siopis ile Baketas'ın liderliğinde takım olarak ayakta kaldılar ve oyunu istediği gibi yönlendirdiler. Sonrasında buldukları ikinci golle de maçı kendi adına istedikleri yere taşıdılar. Beşiktaş'ın son dakikalarda penaltıdan bulduğu gol heyecanı biraz yükseltse de istediği puanı almasına yetmedi."

Alanyaspor-Beşiktaş maçını spor yazarları değerlendirdi

Ahmet Çakar | "Yüzde yüz penaltı"

"Beşiktaş maçın büyük bir çoğunluğunda tel tel döküldü. Son haftaların flaş takımıydı Beşiktaş. Üstelik rakip Alanyaspor'da da çok ciddi eksikler vardı. Ama maç bir başladı ki o da ne... Alanya, Beşiktaş'ı sahadan siliyor. Çok çabuk top kapıyorlar, çok hızlı oynuyorlar ve orta sahada özellikle bazı oyuncular kafayı kaldıramıyor. Larin, Atiba ve Dorukhan ilk yarı yoklar. Böyle olunca da ne hücum organizasyonu var ne de rakipten top kapma. Üstelik Beşiktaş, ilk devreyi haklı bir penaltıyla da geride kapattı."

Alanyaspor-Beşiktaş maçını spor yazarları değerlendirdi

"İkinci yarı Beşiktaş, Mensah ve N'Koudou'nun girmesiyle biraz hareketlendi. Özellikle sol kulvarı iyi kullanmaya başladı ama son paslar çok kötüydü. Baskı kurmuşken golü yediler. Montero'nun öyle bir pozisyonda kalecisinin önünde ne işi var? Utku'nun görüş açısını kapatmasa belki de gol olmayacak. Sonuçta son dakikalarda golü bulsalar da yetmedi ve Alanyaspor bütün eksiklerine rağmen hak ettiği bir galibiyet aldı."

Alanyaspor-Beşiktaş maçını spor yazarları değerlendirdi

Sözümüz Beşiktaş Teknik Direktörü Sergen Yalçın'a... Çok ciddi disiplinsizlik emareleri gösteriyorsun. Oyun sahası içinde daha top oyundan çıkmamışken topa müdahale ediyorsun. Maç bitmiş hakemlerin yanına gidiyorsun, itiraz ediyorsun, arkanı dönüp giderken de hiç hoş olmayan şeyler söylüyorsun. Beşiktaş hocası böyle olmaz. Üstelik dün geceki hakeme bunların hiçbirisi yapılmaz. Atilla Karaoğlan verdiği iki penaltıda da yüzde 100 haklı. Sergen Yalçın dua etsin, Rosier'i de 2. sarı karttan atabilirdi. Ama oyunu kusursuza yakın yönettiğini söyleyebilirim.

Alanyaspor-Beşiktaş maçını spor yazarları değerlendirdi

Fatih Doğan | "Bu hakemlerle devam edemez"

"Türkiye'ye Avrupa'da başarı hayal. Çünkü hakemler iyi oynayan, oynamak isteyen, futboluyla zevk veren takımları adeta cezalandırıyor. 3 haftadır ligin en güzel futbolunu oynayan takım Beşiktaş'ın balans ayarı Alanya maçında hakemler tarafından bozuldu."

Alanyaspor-Beşiktaş maçını spor yazarları değerlendirdi

"Şöyle ki; Babacar, Alanya'nın en önemli oyuncularından biri. 54. dakikada topu perdelerken dirseğini Rıdvan'ın gözüne vuruyor. Genç futbolcu maçı 40 dakika sargıyla tamamlıyor. Hakem Atilla Karaoğlan ve 4. hakem geçiştirme niyetinde. VAR'da Suat Aslanboğa adeta monitörleri kapamış? Yanlışlıkla "kırmızı olabilir" diye uyarsa, gidip Karaoğlan baksa direkt kırmızıyı verecek. Ancak Karaoğlan sarıyla geçiştirdiği dirseği 82'de vermek durumunda kalıyor. İkinci dirsekten ve Alanya 2-0 öne geçtikten sonra... Beşiktaş aleyhine çalınan penaltı pozisyonunda Babacar, Ghezzal'ı itiyor. Sırtı topa dönük Ghezzal'ın pazu-kol kısmına çarpıyor. Çarpan top penaltı mı, değil mi... "Bu kadar ucuz verilir mi? onu tartışmıyorum bile. VAR'da iyi niyetle ayrıntılı incelense Ghezzal'a yapılan faulü kaçırma ihtimali yok."
Alanyaspor-Beşiktaş maçını spor yazarları değerlendirdi

"Beşiktaş'ta gününde olmayan oyuncular da vardı. Eleştirilecek isimler de ancak oyunun hakkı kesinlikle bu değildi. Türkiye'de maalesef iyi oyunun önündeki engellerden en önemlisi standartlı olmayan hakemler ve yönetimleri..."

Alanyaspor-Beşiktaş maçını spor yazarları değerlendirdi

Ömer Üründül | "Larin değil Aboubakar çıkmalıydı"

"Üç gün arayla son iki maçında 6 puan kaybeden Alanyaspor dün geceye özel motive olmuş. Son derece mücadeleci, hırslı ve disiplinli bir futbol sergileyerek hak ettikleri 3 puanı aldılar. Beşiktaş dün gece istediği hiçbir şeyi sahaya yansıtamadı. Bilhassa ilk yarıda oyunu sürekli Alanya domine etti. Beşiktaş orta saha ve defans bütünleşmesi ile mücadele ederek rakibe az pozisyon vermeye çalıştı . Ama hücumda çok etkisizdiler. Sergen Yalçın atılmak için uğraşan Rosier'i devre arasına kadar sahada tutarak büyük bir hataya imza attı. Rosier kısa aralıklarla iki defa net ikinci sarı kartlık hareket yaptı ama hakem Atilla Karaoğlan eyyamcılık yaparak bunları es geçti."


Alanyaspor-Beşiktaş maçını spor yazarları değerlendirdi

"Alanyaspor ikinci yarı doğal olarak ilk 45 dakikadaki temposunu kaybedecekti, öyle de oldu. Beşiktaş yüklendi ama Ghezzal ve Aboubakar'ın fizik açıdan çok yetersiz kalmaları baskıdaki üretkenliği etkiledi. N'Koudou'nun da maç eksiği görülüyordu. Bana göre Sergen Yalçın, Larin'i değil, rakibin başarılı iki stoperine teslim olan Aboubakar'ı çıkarmalıydı devre arasında. 

Alanyaspor-Beşiktaş maçını spor yazarları değerlendirdi

Üstelik Larin, Beşiktaş'ın fizik gücü en yüksek 3-4 oyuncusundan biriyken. Sonuçta Beşiktaş beraberliği bulamayınca ikinci golü de yedi. Rakip 10 kişi kaldıktan sonra tek penaltı golünden fazlasını atamadı ve kaybetti."


Alanyaspor-Beşiktaş maçını spor yazarları değerlendirdi

"Geçen hafta kaliteli Ghezzal'ı fizik gücü yetersiz olduğu için eleştirdim. Ancak Kasımpaşa 10 kişi kaldıktan sonra sahada göründü dedim. Bir de yorumları dinledim ki sahanın yıldızıymış başkalarına göre! Ghezzal'ın dün geceki fizik görüntüsü herhalde her şeyi açıklıyor. Sergen Yalçın'ın maçtan sonra Rosier'i atmayarak kendisine büyük şans yaratan hakem Karaoğlan'a teşekkür etmek yerine kafa tutması geceye damga vuran başka bir olumsuzluktu. Her hattıyla başarılı oynayan Alanyaspor'da ben en çok Tayfur'u beğendim."

Sıradaki haber yükleniyor...