Acun'a HD darbesi

2014 Dünya Kupası'nda oynanacak maçların bazılarını yayınlamak üzere TRT'yle anlaşan TV8'e Avrupa Yayın Birliği EBU'dan kötü bir haber geldi.

22 Nisan 2014, Salı 11:43 Son Güncelleme:
- A +
Acun'a HD darbesi

TRT, 2 Haziran-13 Temmuz 2014 tarihleri arasında Brezilya’da gerçekleşecek FIFA Dünya Kupası’nda oynanan maçlardan, iftar saatine denk gelenleri yayınlaması için Acun Ilıcalı'nın sahibi olduğu TV8 kanalıyla anlaşmıştı. Ancak turnuvanın başlamasına 2 aydan az bir süre kala anlaşmanın suya düştüğü öğrenildi. Nedeni ise, TV8 tarafından şu şekilde açıklandı:

"2014 Dünya Kupası maçlarının kanalımızda yayınlanmayacak olması ile ilgili haberler üzerine bir bilgi karışıklığı yaşanmaması adına aşağıdaki  açıklamayı bilgilerinize sunarız. 

TV8, Dünya Kupası maçlarının  bir bölümünü yayınlama konusunda yaptığı fizibilite ve finansal çalışma neticesinde, bu büyük bütçeli organizasyona ait alt lisans satın alınmasını bu aşamada uygun bulmamıştır. 

TV8’in HD yayınları ile ilgili alt yapısı mevcut olup, bu hizmetini büyük ve sürpriz projeleri ile hazırlandığı Eylül’de başlayacak yeni yayın dönemi öncesi, yaz aylarında sunacaktır.

Gerekçe olarak bu gösteriliyordu

Acun Ilıcalı’nın, TV8’i aldıktan sonra yaptığı ilk ciddi hamlelerden biri TRT ile 2014 FIFA Dünya Kupası’nın bazı maçlarına dair yaptığı anlaşmaydı.

Buna  göre, 12 Haziran- 13 Temmuz 2014 tarihleri arasında Brezilya’da gerçekleşecek FIFA Dünya Kupası’nda oynanan maçlardan TRT’deki iftar saatine denk gelenleri, TV8 yayınlayacaktı.
Böylece Acun Ilıcalı, sonbaharda başlayacak yeni yayın dönemini beklemeden TV8’i atağa kaldıracak ve maçların önü, devre arası ve sonunda yeni programlarını tanıtacaktı.
Ancak TRT yetkililerinin bu konuda verdiği son  bilgi şu:

“O iş olmadı. Çünkü Dünya Kupası maçlarının  pazarlama hakkını elinde bulunduran ve bize de satan Avrupa Yayın Birliği’nin (EBU) kriterlerinden biri HD yayın mecburiyeti... EBU, TV8’in HD çıkışı olmadığı için Dünya Kupası maçlarını yayınlamasına izin vermedi. mO nedenle 2014 FIFA Dünya Kupası’nın tüm maçları sadece TRT’de.”

YORUM YAZ
Sıradaki haber yükleniyor...