MENÜ

7 maddede Süper Lig A.Ş.

TFF ile Kulüpler Birliği Vakfı, 7 maddelik bir mutabakat metnine dün imza atarak Süper Lig AŞ'nin temelini somut olarak attı. Buna göre 2017'deki naklen yayın ihalesini kulüplerin kuracağı şirket gerçekleştirecek.

05 Haziran 2015, Cuma 08:16 Son Güncelleme:
- A +
7 maddede Süper Lig A.Ş.
Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ile Kulüpler Birliği Vakfı, perşembe günü tarihi bir anlaşmaya imza koydu.

7 maddelik bir mutabakat metniyle birlikte ‘Süper Lig A.Ş’nin kurulmasının yolu açıldı. TFF’nin Riva’daki merkezinde TFF Başkanı Yıldırım Demirören ile Külupler Birliği Vakfı Başkanı Göksel Gümüşdağ, mutabakat zaptına imza attı. İlgili kanunlar çıktıktan sonra ligin yayın ve diğer tüm haklarının pazarlanmasını Süper Lig AŞ eliyle kulüpler yapacak. TFF’nin yayın gelirinden alacağı pay da yüzde 12’den yüzde 4’e düşecek.

"KULÜPLER NEFES ALACAKLAR"

Bir iyi niyet anlaşması imzaladıklarını kaydeden Demirören, “Kanunun değişmesi ve mutabakata varılan şekle gelmesi için çalışacağız. Aynısını PTT 1. Lig kulüpleriyle de yapacağız. Önümüzdeki bir hafta 10 gün içinde kulüpleri toplayarak gelir dağılımında onların da payını artıracağız” dedi. Gümüşdağ da, “Naklen yayın ihalesinin vakıf üzerinden yapılacağını teyit eden ön mutabakatı imzaladık. Süper Lig AŞ, PTT 1. Lig, 2. ve 3. liglerin de daha fazla kaynak elde edeceğinin garantisidir. Her kulübe derin bir nefes aldıracaktır” dedi.

"FENERBAHÇE iLE SORUN YOK"


Fenerbahçe'nin toplantıya katılmadığının hatırlatılması üzerine Gümüşdağ, “Her toplantımızda çoğunluk olarak temsil edilmek durumundayız. Beşiktaş Başkanı da Trabzonspor Başkanı da yok, mazeretleri var, telefonla görüştük. Aziz Yıldırım ile de zaman zaman görüşüyoruz. Aslında genel bir mutabakat var, bununla ilgili bir problem yok” dedi.

Gümüşdağ, TFF seçimleri içinse ise, “Önümüzdeki haftalarda tek gündem maddesiyle toplanacağız” diye konuştu.

TFF’NiN PAYI YÜZDE 4’E DÜŞECEK

1-Süper Lig AŞ kurulacak. Birlikten 5 TFF’den 3 üye atanacak.
2-İlk hedef Kulüpler Birliği Vakfı’nın yasal statüye kavuşturulması.
3-Yayın ihalesi ve diğer hakların pazarlamasını Süper Lig AŞ yapacak.
4-TFF’nin yayın gelirindeki payı yüzde 12’den yüzde 4’e düşecek.
5-Kaynakların doğru kullanımı için Mali Kontrol Kurulu kurulacak.
6-Yayın geliri, kulüplere yine bugünkü sistemdeki gibi dağıtılacak.
7-Şirketleşme modeli PTT 1. Lig’e de uygulamaya konulacak.

(Hürriyet)

YORUM YAZ
Sıradaki haber yükleniyor...