6'ncı Etnospor Kültür Festivali yarın başlıyor! Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan: Filistinli misafirlerimiz olacak

6'ıncı Etnospor Kültür Festivali, yarın İstanbul'da başlayacak. Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan ise yaptığı açıklamada, "7 Ekim’den bu yana İsrail’in Filistin’e karşı düzenlediği soykırımı burada çocuklar temelinde ele almak istiyoruz. Filistinli misafirlerimiz olacak. Onlar hem kendi sanatlarını icra edecek hem Gazze’deki çocukların da oynamaya hakkı olduğunu orada yaşatmaya çalışacağız.” dedi.

6'ncı Etnospor Kültür Festivali yarın başlıyor! Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan: Filistinli misafirlerimiz olacak

Dünya Etnospor Konfederasyonu tarafından bu yıl altıncısı düzenlenecek festival, dört gün sürecek. İstanbul Atatürk Havalimanı'nda gerçekleştirilecek organizasyonda ziyaretçiler, tüm etkinliklere ücretsiz olarak katılım sağlayabilecek. 

Haberin Devamı

Etnospor Kültür Festivali'ne 30 ülkeden katılım sağlanacak. Festivalde, geleneksel sporlar ve oyunlar, geleneksel sanatlar, gastronomi, sahne sanatları gibi birçok başlıkta etkinlikler düzenlenecek.

Eşsiz bir deneyim fırsatı sunuyor

Festivalde her yaştan ziyaretçiye hitap eden etkinlikler sunulacak. Ziyaretçiler, profesyoneller eşliğinde gerçekleşecek ok atma, at binme gibi birçok geleneksel spor ve oyunu ücretsiz olarak deneyimleme fırsatı yakalayacak. Aynı zamanda alanda bulunan atölyelerde, geleneksel sanatlara dair tecrübe imkanı sağlanacak. Ziyaretçiler, festival boyunca geleneksel sporlar ve oyunlar başta olmak üzere doğa ve hayvan iletişimi gibi konularda bilgi edinme imkanına da erişebilecek.

Haberin Devamı

6ncı Etnospor Kültür Festivali yarın başlıyor Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan: Filistinli misafirlerimiz olacak

Çocuklar ve dezavantajlı gruplar için özel etkinlikler

6. Etnospor Kültür Festivali, çocuklar için birbirinden özel etkinliklere ev sahipliği yapacak. Çocuklar aileleriyle birlikte, festival alanında geleneksel sporlar ve oyunlarla keyifli zaman geçirebilecek. Dezavantajlı gruplara özel etkinlikler, müsabakalar ve sahne etkinlikleri de festivale renk katacak. Hipoterapi, görme engelliler mangala turnuvası, atölyeler ve engelli sanatçıların sahneleyeceği etkinliklerle birlikte dezavantajlı gruplara erişilebilir imkanlar sunulacak.

Dünya kültürlerini ağırlayacak

Ziyaretçilere farklı deneyimler sunan Dünya Etnospor Konfederasyonu, dünya mutfağından tatları katılımcıların beğenisine sunacak.

Eşsiz gösterilere imza atan Karabağ Atları da ziyaretçilere unutulmaz anlar yaşatacak. Türkiye'den şehirlerin tanıtıldığı festivalde kıl çadırlarında oba yaşamının hayat bulduğu, el sanatları atölyeleri ve birçok gösteriyle aktivite yer alacak.

6ncı Etnospor Kültür Festivali yarın başlıyor Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan: Filistinli misafirlerimiz olacak

Fotoğraf yarışması düzenlenecek

Festival kapsamında fotoğraf yarışması gerçekleştirilecek.

Geleneksel sporların ve oyunların ihyasını amaçlayan Dünya Etnospor Konfederasyonu, Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu iş birliği ile 6. Etnospor Kültür Festivali kapsamında bir fotoğraf yarışması düzenleyecek.

Festivalde her yaştan ziyaretçiye hitap eden etkinlikler yapılacak. Organizasyona gelecek vatandaşlar, birçok geleneksel spor ve oyunu deneyimleme fırsatı yakalayacak. Aynı zamanda alanda bulunan atölyelerde, geleneksel sanatlara dair tecrübe imkanı sağlanacak. Festival alanında gerçekleşen tüm aktiviteler fotoğraf yarışmasına konu olacak.

Haberin Devamı

BİLAL ERDOĞAN: ‘HALKIMIZIN ÇOK CİDDİ TEVECCÜHÜNÜ GÖRDÜK’

Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, 6 Haziran'da Atatürk Havalimanı'nda başlayacak 6. Etnospor Festivali öncesi açıklamalarda bulundu.

6ncı Etnospor Kültür Festivali yarın başlıyor Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan: Filistinli misafirlerimiz olacak

Bilal Erdoğan, şu ifadeleri kullandı: "Bu konfederasyonu 2015 yılında kurduğumuzda geleneksel sporları ülkemizde nasıl tanıtabiliriz diye düşündük. O zaman 2016 yılında bugün Küçükçekmece'de ilk festivalimizi yaptık. Halkımızın çok ciddi teveccühünü gördük. Bu işe ağırlık vermeye başladık.

İstanbul'da 6'ncısı yapılan festival, bir tarafta geleneksel sporlar, bir tarafta sahne sanatları ve bu kadar çok katılımla yapılan çok özgün bir festival. Bunun İstanbul'da olması da çok isabetli. Çünkü İstanbul dünyanın buluşma noktası. En ulaşabilir şehirlerden bir tanesi.

Haberin Devamı

‘BU YIL ROMANYA'NIN 'OINA' SPORUNU TANITACAĞIZ’

Her yıl olduğu gibi bu yıl da misafir bir ülkenin oyununu tanıtacağız. Bu yıl Romanya'nın "Oina" sporunu tanıtacağız. İlk defa oynanacak. Ve Türkçe'deki "oyna" kelimesinden türetilmiş bir isim aslında. Zevkle izleyeceğiz. Bu sporu canlı izlemiş olacağız. Sahne sanatlarında, halk dansları ve şarkıcıları olsun, Azerbaycan, Kazakistan gibi ülkelerden sanatçılar ağırlayacağız. Yurt içinden Kıraç, Mazhar Alanson gibi isimleri izlemiş olacağız.

‘FİLİSTİNLİ MİSAFİRLERİMİZ OLACAK’

Dünya lezzetleri ve Anadolu lezzetlerini tanıtacağız. Bütün çocukların oynamaya hakkı vardır diyoruz. 7 Ekim'den bu yana İsrail'in Filistin'e karşı düzenlediği soykırımı burada çocuklar temelinde ele almak istiyoruz. Filistinli misafirlerimiz olacak. Onlar hem kendi sanatlarını icra edecek hem Gazze'deki çocukların da oynamaya hakkı olduğunu orada yaşatmaya çalışacağız."

YORUM YAZ