"6 milyon TL'nin hepsini aldım"

Trabzonspor Kulübü Başkanı Sadri Şener, Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) 58. maddeye ilişkin yaptığı değişiklikligin "Fenerbahçe'yi kurtarmak için yapılan bir operasyon" olduğunu öne sürdü.

03 Mayıs 2012, Perşembe 12:57
- A +
'6 milyon TL'nin hepsini aldım'

Başkan Şener, Kanaltürk Televizyonu’nda katıldığı programda TFF’nin ’şike’ sürecine ilişkin kararını değerlendirirken, Fenerbahçe Kulübü Başkanvekili Nihat Özdemir’in bordo-mavili kulüp ile ilgili iddialarını yanıtladı.

Yıldırım Demirören’e, TFF Başkanlığına seçilirken kulüp olarak büyük destek verdiklerini ifade eden Şener, "Bundan Trabzon halkı da hoşnut olmamıştı. Konuştuklarımız, söylediklerimiz vardı. Söylenenle yapılan bazen olmuyor. İnsan biriyle evleniyor, 6 ay sonra ayrılıyor. Bu da onun gibi bir şey. Bizimki ani çıktı" dedi.

Şener, demokrasilerde olduğu gibi oy verdiği yere hesap sorma hakkının olduğunu belirterek, şöyle devam etti:
"Ben kaç kişiyi karşıma alıyorum federasyona destek veriyorum. Bana sormadan 58. maddeyi değiştiremezsin. Ha değiştirirsin, değiştirdin. Değiştirirseniz sonuçlarına katlanırsın. Bu federasyonla olmaz, değişmesi lazım. Mali genel kurulu seçimle yaparsınız olup biter. Bunun için de imza toplanır. Tabi aday bulmak önemli. Galatasaray Başkanı Ünal Aysal ile Bursaspor’dan İbrahim Bey ile Kayseri’den Recep bey ile de görüştük. İkinci, üçüncü ligde çok takımın başkanı bizim oralı. İmzada sıkıntı olmaz. Yıldırım Demirören’e destek verdiğim için pişmanım biraz. Ben net insanım. Benimle konuştuysan benle aynı yolda yürüyeceksin. Beni her yerden de vurabilirsin. Başkan böyle yapıyoruz ne dersiniz diye..."

Tahkim Kurulu’na 58’inci madde değişikliğinin iptali için başvuruda bulunduklarını ifade eden Şener, "Eğer tahkimden de bir şey çıkmazsa UEFA’nın ceza vereceği kesin. Şu andaki gibi olursa 58. maddeye göre hiç kimseye ceza çıkmaz. UEFA, cezayı verir. Elindeki iddianameye göre verir. Savcı beyin hazırladığı iddianameyi UEFA kendisi tercüme ettirdi. UEFA’dan randevu istedim. Cevabı geldi. ’TFF kararından sonra analiz eder randevu tarihi tespit ederiz’ dediler. Infantıno bana böyle dedi. Çağırırsa bir de ben gidip anlatırım" diye konuştu.

Etik kurulunun ilk ve ikinci raporunda Trabzonspor için aynı ifadelerin yer aldığını kaydeden Şener, "Ancak Fenerbahçe’nin ki aynı değil. Fenerbahçe’nin savunmaları nedeniyle çok değişti diyorlar. Şampiyonluk kupamız hakkımız diyoruz. Devletin yaptığı bir soruşturmayı okuma yazma bilenlerin hepsi okuduğu zaman bunu talep eder. ’Biz de suçluysak küme düşelim’ dedik. 58. maddeyi değiştirdiler. Niye, Fenerbahçe küme düşmesin diye. Bu, Fenerbahçe’yi kurtarmak için yapılan bir operasyondur benim başlığım bu" dedi.

Özdemir’in iddiaları

Sadri Şener, Fenerbahçe Kulübü Başkvekili Nihat Özdemir’in "Trabzonspor, Karadeniz oyunları için 6 milyon liradan tapelerde görüldüğü gibi 5 milyon lira almış mıdır?" yönündeki ifadesine ilişkin olarak ise "Hayır, 6 milyon liranın 6’sını da aldım. Biz bu paranın tamamını stat için kullandık. Lig, geçen yıl 22 Mayıs’ta bitti. Paranın ilk taksiti 23 Mayıs’ta geldi. Ondan sonra 8 Eylül’e kadar biz stadı onardıkça Spor Toto para gönderdi. Kulüpte makbuz ve harcadığımız yerler var. UEFA’nın şartları var, bizim stat UEFA normlarına uymuyor. 60 yaşında stadımız var. Bu stat devletin stadı. Sağolsun Başbakanımızın Spor Toto’ya talimatıyla böyle bir para verildi. Şampiyonlar Ligi maçlarını böylece statta oynadık. ’Bu paraları maçlarda kullandılar’ diyorlar. Maçlar bitmişti o zaman. Fenerbahçe’de Topuk yaylası için aldı. Fenerbahçe ’Türk sporuna hizmet ediyorum’ diyor. Biz sanki Rus sporu için hizmet ediyoruz" yanıtını verdi.

Şener, Özdemir’in, "Fenerbahçe-Sivasspor maçı öncesi Trabzon’dan Sivas’a balık gönderiliyormuş. Trabzon neresi, Sivas neresi. Bu balık neyin nesidir. Bence tapelerde de yer alan bu balık meselesinin açıklanmaya ihtiyacı vardır" sözleri üzerine ise şunları söyledi:
"Bizim yöneticimiz Recep bey, Türkiye’nin en büyük balıkçısıdır. Batum’dan başlayıp Romanya’ya kadar sahil boyunca tüm gemileri gider. Avlanan balıkları Türkiye’nin her tarafına nakleder. Bu arkadaşımız Sivasspor’a değil, ’Sivas’a balık göndereyim mi’ diye soruyor. Türkiye’nin 81 vilayetine balık gönderiyor. İsterse Nihat Bey’e de gönderir, sıkıntı olmaz. Kendi aralarında bir konuşma."Hakem atamalarında bir talebiniz oldu mu yönündeki soru üzerine ise Şener, "Hayır. Ben şunu söylüyorum, hakem komitesine. Yan hakemleri FIFA kokartlı ver. Yan hakemler çok şeyi etkiliyor. Orta hakem de yan hakemlerin her kararına uyuyor. Onun için genç yan hakem istemiyorum. FIFA kokartlı az hata yapıyor. Genç ise penaltıyı da gösteriyor, ofsaytı da orta hakem de buna uyuyor" diye konuştu.
Federasyondan fazla para almadıklarını ifade eden Şener, "Şu anda her takım dördüncülüğü garanti etti. O parayı her takım önceden alıyor. Lig bitmeden garantilediğiniz derecenin parasını alıyorsunuz. Daha sonra da bitirdiğiniz sıralamaya göre geri kalan kısmını da alabiliyorsunuz" dedi.

Zeki Mazlum aracılığıyla Sivasspor’a verildiği iddia edilen teşvik primi söylentilerine ilişkin ise Şener, "Bizim stadın güvenliğini yapan bir arkadaşımız var. O Mecnur beyin de iyi arkadaşı. Trabzon’da stat işi yapan tek güvenlik firması. O beni telefonla arıyor, ’başkanınım para durumu var mı diyor.’ Ben de diyorum ki çok para var. Her zaman arar, sıkılmıştım artık. 192 bin liralık alacağı vardı. 3-4 gün sonra ödedik, çeklere bağladık. Onunla ilgili konuşma bu. Sivas’ın yöneticileri Fenerbahçe kongre üyeleri. Kalkıp Sivasspor’a böyle demek mantık dışı bir şey"ifadelerini kulandı.

Başkan Şener, "Aziz Yıldırım’ın yerinde olsanız ne olurdu" şeklindeki soru üzerine ise "Bana destek yok, muhalefette var. Biz aynı durumda olsak kaybolup gitmiştik" dedi.

Başkanlığı bırakır mıydınız soruna ise Şener, "Ben başkanlığı bırakırdım. Çünkü o sırada hukukla savaş verirken kulüp isminden bahsetmezdim. Çünkü o mahkemede kulüpler değil, şahıslar yargılanıyor" diye konuştu.

Fenerbahçe maçı
Şener, Fenerbahçe’yi hafta sonunda nasıl karşılaşacaklarsınız sorusu üzerine de "Pazar günü güller, çiçekler, kırmızı halılarla… Nasıl yani biz nasıl geldiysek öyle karşılayacağız. Nihat gelir herhalde, sonra der ’Sadri o şeyi yanlış söyledik’ der. Der ne olacak. Yaşam geçiyor. Hata yapmak insanlara mahsus bir şey. Arkadaşlık var bu işin sonunda" dedi.

Fenerbahçe ile uzun yıllar bitmeyecek bir gerginlik olduğunu ifade eden Şener, "Bu arzu edilir bir şey değil ama benim yapacak bir şeyim yok. Fenerbahçe 3 puanla çıkarsa bir yıkım olur, dünyanın sonuna benzeyen bir şey olur. Benim gönlüm kimsenin şampiyon olmasından yana değil. Bozulsun lig de yeniden oynayalım. Fenerbahçe stadında son maçı oynayacak. Ama Fenebahçe son yıllarda kendi sahalarında şampiyonluk maçlarını kazanamıyor. Şanslı kim olur belli olmaz. Ama bence şampiyonluk son maça kalır" diye konuştu.
Başkan Şener, Galatasaray karşısında galibiyeti kaçıran taraf olduklarını ve rakiplerinin çok iyi oynamadığın da ifade etti.

AA

2

YORUM YAZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Sıradaki haber yükleniyor...