29 Haziran Cuma güncel altın fiyatları

Altın fiyatları düşmeye devam ediyor! 29 Haziran Cuma güncel altın fiyatları bir düşüş yaşıyor. Seçimden sonra altın fiyatı genel olarak düşme eğiliminde. Altın fiyatları gündemdeki gelişmelere göre yükseliş ve düşüş gösterebiliyor. 

29 Haziran 2018, Cuma 10:32 Son Güncelleme:
- A +
29 Haziran Cuma güncel altın fiyatları
Altın fiyatları bugüne küçük bir düşüş ile başladı. Merkez Bankası müdahaleleri sonrası yatırımlarını planlayan vatandaşlar, ülkemizi de yakından ilgilendiren gelişmeler sonrasında çeyrek altın ve gram altın fiyatları ne kadar oldu? sorusuna cevap arıyor... Bugün Kapalıçarşı'da altının gramı 183,98'den alınıp 183,99 liradan satılıyor. İşte altına dair merak edilenler...

Altın fiyatları düşüşte. Çeyrek altın ve gram altın fiyatları gündemdeki gelişmelere göre yükseliş ve düşüşler yaşıyor. Bunda Merkez Bankası'nın faize dokunuşlarının da etkisi büyük. Seçimler sonrası genel bir düşüş ve dalgalanma hali sürüyor. Düğünlerin, doğumların ve birçok kültürel öğenin de parçası haline gelmiş olan altın fiyatlarında son durum merak ediliyor. Altın 183-184 lira olarak yatırımcısının ilgisini çekmeyi başardı. İstanbul’un kalbinin attığı Kapalıçarşı’da ise çeyrek altın kaç lira? İşte 29 Haziran küçük ve büyük altın fiyatları.

GRAM ALTIN NE KADAR?

183,98 liradan alınırken, 183,99 liradan satılıyor

ÇEYREK ALTIN NE KADAR?

Çeyrek altın ise 296,23 liradan alınırken 302,99 liradan satılıyor.

YARIM ALTIN NE KADAR OLDU?

Yarım altın da 590,61'den alınırken 605,99 liradan satılıyor.

CUMHURİYET ALTINI NE KADAR?

1225,00 liradan alınıp 1238,00 liradan alıcı buluyor.

ALTIN NERELERDEN ÇIKARILIR?

Okyanus dipleri, akarsuların kumlu yatakları ve volkanik kuvarslar içerisinde altın madenleri yeryüzüne çıkar. Buralarda yeryüzüne çıkan altınların külçe halinde oldukları bilinmektedir. Sel yatağı kumlarının içerisinde ortaya çıkan altının kumdan ayırt edilmesi son derece kolaydır. Yassı ve yuvarlak bir kap altını ayırt etmekte kullanılan bir araç ve gereçtir. Okyanus diplerinde ve nehir yataklarında altın bulmak için ise tarak makinelerinden yararlanılır. Küçük parçacıklar halinde bulunan altınlar kuvars kayalıklarında ortaya çıkarlar.

ÇEYREK ALTIN KAÇ GRAM?

Türkiye’de çeyrek altın olarak ifade edilen altın cinsi 1.75 grama denk gelmektedir ve 22 ayardır. Cumhuriyet altınının dörtte biri olan çeyrek altında 1.6065 gram 24 ayar altın bulunmaktadır ki fiyatı bunun üzerinden hesaplanır, ardından işçilik ve kâr payı ile satılır. Bu kısım satın alınan yere göre değişebilir. Meskük (kalın altın) ve ziynet olmak üzere iki çeşidi vardır.

ALTIN NEDEN DEĞERLİ?

Altının geleneksel değerinin oluşmasında, az bulunmasından veya zor elde edilmesinden ziyade tabiatta katıksız, saf halde bulunması, dövülerek biçimlendirilebilmesi, havadan ve sudan etkilenmemesi, yani paslanmaması, kararmaması ve donuklaşmaması etkilidir. Bu sayede altın tarih boyunca çok güvenilir bir değer ölçüsü olarak kabul edilmiştir. Tüm bunların dışında altını altın yapan diğer önemli özellikler olarak, sadece klorik ve nitrik asit karışımında (halk arasında altın suyu olarak bilinen) erimesi ve bunun dışında hiçbir asitten etkilenmemesi, kendi hacmindeki sudan 19 kere daha ağır olmasına rağmen çok yumuşak olduğundan kolayca işlenebilir ve inceltilebilir olması gösterilebilir.

YORUM YAZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Sıradaki haber yükleniyor...