MENÜ

2022 Dünya Kupası kura çekimi ne zaman?

Dünya Kupası macerasına başlayacak A Milli Takımız için kader anı geldi çattı. Türkiye'nin de yer aldığı 2022 Dünya Kupası finalleri kura çekimi için artık saatler sayılıyor. Katar'ın ev sahipliğinde 21 Kasım - 18 Aralık tarihlerinde düzenlenecek şampiyona grupları belli olduktan sonra eleme fikstürü de netleşecek. Türkiye kura çekimine 2. torbadan katılacak. Peki 2022 Dünya Kupası kura çekimi hangi kanalda saat kaçta canlı yayınlanacak? Bu soruların yanıtları, Türkiye'nin de yer aldığı torbalar ve turnuva formatı ile ilgili bilgileri ve kura çekiminin canlı takibini bu haberimizden takip edebilirsiniz.

06 Aralık 2020, Pazar 12:37 Son Güncelleme:
- A +

Katar'da düzenlenecek 2022 FIFA Dünya Kupası Avrupa Elemeleri’ne katılacak takımların gruplara ayrılacağı kuralar, bu akşam İsviçre’nin Zürih kentinde çekilecek. Salgını nedeniyle çevrim içi gerçekleştirilecek kura çekimi 20.00’de başlayacak. Türkiye, UEFA üyesi 55 ülkenin katılacağı kuraya, İsviçre, Galler, Polonya, İsveç, Avusturya, Ukrayna, Sırbistan, Slovakya ve Romanya ile birlikte ikinci torbadan katılacak ve bu ülkelerle aynı grupta yer almayacak. Avrupa elemelerinde takımlar, 6’şarlı 5 ve 5’erli 5 gruba ayrılacak. Ülkeler, gruplarında iç ve dış sahada olmak üzere birbirleriyle iki kez karşılaşacak. Bu karşılaşmalar, gelecek yıl mart ile kasım ayları arasında oynanacak. 

Kura çekimi saat kaçta canlı?

FIFA 2022 Dünya Kupası Finalleri kura çekimi Türkiye saati ile 20.00'den itibaren FIFA'nın sosyal medya kanallarından canlı olarak ekranlara gelecek. Türkiye'yi temsilen Futbol Federasyonu temsilcileri online kura çekiminde hazır bulunacak.

3 takım Play-Off'tan gidecek

Gruplarını lider tamamlayan 10 takım, doğrudan 2022 FIFA Dünya Kupası’na katılacak. Grup ikincisi 10 takım ile UEFA Uluslar Ligi’nden gelecek iki ekip ise Play-Off maçlarına çıkarak Dünya Kupası vizesi arayacak. Tek maç eleme usulüyle oynanacak 12 takımlı Play-Off maçlarının ardından Dünya Kupası’na katılacak diğer 3 ülke de belli olacak. Katar'daki finaller ise ülkedeki sıcak hava sebebiyle 21 Kasım 2022 ile 18 Aralık 2022 tarihleri arasında oynanacak. Ay-Yıldızlılar, en son 2002 Dünya Kupası'na katıldı ve çok iyi bir jenerasyonun olduğu teknik direktörümüz Şenol Güneş önderliğindeki takımla üçüncü olarak turnuvayı tamamlamıştı.  

FIFA 2022 Dünya Kupası Finalleri kura çekimi tüm dünyayı etkisi altına alan korovaris salgını nedeniyle çevrim içi gerçekleştirilecek kura çekimi TSİ 20.00'de başlayacak ve TRT'den naklen canlı olarak ekranlara gelecek. Türkiye, UEFA üyesi 55 ülkenin katılacağı kuraya, İsviçre, Galler, Polonya, İsveç, Avusturya, Ukrayna, Sırbistan, Slovakya ve Romanya ile birlikte ikinci torbadan katılacak.

Türkiye hangi torbada?

Katar’da düzenlenecek 2022 FIFA Dünya Kupası’nın Avrupa elemelerinde kura torbaları şu şekilde:

1. torba: Belçika, Fransa, İngiltere, Portekiz, İspanya, İtalya, Hırvatistan, Danimarka, Almanya, Hollanda

2. torba: Türkiye, İsviçre, Galler, Polonya, İsveç, Avusturya, Ukrayna, Sırbistan, Slovakya, Romanya

3. torba: Rusya, Macaristan, İrlanda Cumhuriyeti, Çekya, Norveç, Kuzey İrlanda, İzlanda, İskoçya, Yunanistan, Finlandiya

4. torba: Bosna Hersek, Slovenya, Karadağ, Kuzey Makedonya, Arnavutluk, Bulgaristan, İsrail, Belarus, Gürcistan, Lüksemburg

5. torba: Ermenistan, Kıbrıs Rum Kesimi, Faroe Adaları, Azerbaycan, Estonya, Kosova, Kazakistan, Litvanya, Letonya, Andorra

6. torba: Malta, Moldova, Liechtenstein, Cebelitarık, San Marino

Avrupa elemeleri formatı

Avrupa elemelerinde takımlar, 6’şarlı 5 ve 5’erli 5 gruba ayrılacak. Takımlar, gruplarında iç ve dış sahada olmak üzere birbirleriyle iki kez karşılaşacak. Bu karşılaşmalar, gelecek yıl mart ile kasım ayları arasında oynanacak. Gruplarını lider tamamlayan 10 takım, doğrudan 2022 FIFA Dünya Kupası’na katılacak. Grup ikincisi 10 takım ile UEFA Uluslar Ligi’nden gelecek iki ekip ise play-off maçlarına çıkarak Dünya Kupası vizesi arayacak.

Tek maç eleme usulüyle oynanacak 12 takımlı play-off maçlarının ardından Dünya Kupası’na katılacak diğer 3 ülke de belli olacak.

YORUM YAZ
Sıradaki haber yükleniyor...