ŞİFREMİ UNUTTUM

EMAİL ADRESİ

Yeni şifre için eposta hesabınızda junk/çöp dizinini de kontrol ediniz.

AKTİVASYON KODU TALEBİ

EMAİL ADRESİ

Aktivasyon kodu için eposta hesabınızda junk/çöp dizinini de kontrol ediniz.

ÜYE GİRİŞ DURUM
Daha iyi bir görüntü için telefon çevirin!

YAZARLAR

Derbi tam ortada

02.12.2016

Gazetemizin yazarı Mehmet Demirkol, yarın akşam oynanacak olan Fenerbahçe-Beşiktaş derbisini değerlendirdi.

Maçın kaderini büyük oranda Beşiktaş orta sahasının pas başarısı, savunmasının top kaybı sayısı belirler. Çünkü Advocaat Atiba’yla ön tarafın bağlantısını kesmek üzerine planını kuracaktır. Bu bölgede rakibi top kaybetmeye zorlamak hedefi olacak. Sonrasını biliyoruz... Fenerbahçe içeride ya da dışarıda rakibini çıkarken tek ayak üzerinde yakalayıp direkt kaleye gitmek istiyor. Şenol Hoca buna bir alternatif bulup Fenerbahçe baskısını boşa çıkarmak isteyecek.

Fener’in yüzdesi müthiş
Güneş’in avantajı, Fenerbahçe’nin orta sahada ince işler yapan bir adamının olmayışı. Bunu daha çok fizik mücadele ile halletmeye çalışıyorlar. Ve Beşiktaş da orta sahada fizik olarak onlardan geride değil. Şenol Güneş’in buradaki en önemli kararı Atiba’nın yanında kimin oynayacağı konusunda olacak. Marcelo ve Atiba’ya oyunu açacak bir 3. bulursa baskıyı çözebilirler. Bu zor bir karar. Tolgay’ın ilk Napoli maçındaki ya da İnler’in ikinci Benfica maçındaki 2. devre oyununu yakalaması önemli. İşi çözecek olan bu performanslar.

Örnek İtalya’daki Napoli maçı
Deplasmanda oynanan Napoli maçında olduğu gibi savunma orta saha bağlantısını etkili kurup, Fenerbahçe beklerinin arkasına zaman zaman uzun topları da kullanarak etkili  sarkmak hedef olacak. Yani Quaresma’yı etkili olduğu yerde birebirde Hasan Ali ya da Şener’le karşı karşıya getirmek. Eğer bu orta saha bütünlüğünü sağlayamazsa mükemmel bir gole çevirme yüzdesi (2.6 isabetli şuttan 1 gol) yakalayan Fenerbahçe’nin skor bulması zor olmaz.

Opsiyonları çoğaltmalılar
Beck’in Başakşehir, Gönül’ün Darıca maçlarındaki performansı Advocaat’ın iştahını kabartmış olmalı. Volkan, Sow ve Lens burayı çok etkili kullanabilir. Zaman zaman Tosiç/Atınç ve Fabri’ye de baskı yapacaklardır. Beşiktaş eğer topu geriden çıkarırken yeterli pas opsiyonu bulmazsa işleri zorlaşır. Ancak Beşiktaş’ın 70 dakika işler kötü bile gitse her şartta geri dönebilmek gibi eşsiz bir yeteneği olduğunu da unutmamak lazım...

Kilit adamlar Tolgay ve İnler
Hem Benfica hem de Başakşehir karşısındaki ilk yarı oyunlarından sonra geri dönebilmek her takımın harcı değil. Hiç bir rakip Beşiktaş karşısında son düdük çalmadan ‘kazandık’ diyemez. Maçtaki kader adamları Tolgay ve İnler’den biri olur. Skoru değil ama oyunu Oğuzhan’la birlikte onlar belirler. Tabii ki Adriano’nun sağlığı da.

Quaresma ve Van Persie...
Skor ise Quaresma ve RVP’nin yeteneklerini kullanma şansını bulmalarında saklı. Diğer iki önemli isim ise Lens ve Fabri. Fenerbahçe’nin 2. yarıya önde girmesi durumunda Beşiktaş geri dönüş konusunda onun driplingleriyle de sınanacak. Ve Fabri... Standart risklerinden en azından bu maç için vazgeçmek zorunda. Bir kaza sadece maçı değil onun Beşiktaş kariyerini de etkileyebilir.

0 YORUM