Tarih yazan çocuk

Formula 1'de kurallar değişti, pistler değişti, ama kazanan değişmedi. Henüz 24 yaşında olan Red Bull pilotu Sebastian Vettel üst üste ikinci dünya şampiyonluğunu Japonya'da ilan etti

10 Ekim 2011, Pazartesi 02:30
- A +

Formula 1 Dünya Şampiyonası’nda 2011 sezonu öncesinde değişen kurallarla yarışların çok daha keyifli olacağı ve çekişmenin üst seviyede yaşanacağı söyleniyordu. Ancak FIA’nın planlarını, Red Bull’un 24 yaşındaki pilotu Sebastian Vettel bozdu! İlk sırada başladığı Japonya Grand Prix’sini üçüncü olarak tamamlayan Alman pilot, bitime 4 yarış kala şampiyonluğunu ilan etti. Geçen sene ‘Formula 1 tarihinin en genç şampiyonu’ unvanını ele geçiren Vettel, bu sezon da üst üste iki şampiyonluk yaşayan en genç yarışçı olmayı başardı.

Kontrolü elden bırakmadı

Suzuki Pisti’ndeki yarışa ilk sırada başlayan Vettel temkinli bir sürüşle damalı bayrağı üçüncü sırada gördü vemutlu sona ulaştı. Vettel’in pilotlar şampiyonasındaki takipçisi McLaren pilotu Jenson Button Japonya Grand Prix’sini kazanırken, Ferrari’den Fernando Alonso ikinci oldu. Mark Webber yarışı dördüncü, Hamilton beşinci, efsane pilot Michael Schumacher de altıncı sırayı aldı.

Mini Yorum

Bebek Schumi değil Sebastian Vettel

“Çocukken 3 Michael’a hayrandım. Michael Jordan, Michael Jackson ve Michael Schumacher. İyi basketbol oynayamadığım için Jordan olamadım. Zaten sesim de iğrenç, Michael Jackson’ın yanına yaklaşamadım” diyen ‘Dünyanın en genç F1 şampiyonu’ Sebastian Vettel, hayranı olduğu 3’üncü Michael’in (Schumacher) rekorlarını geçecek
belki de tek isim.
Soğukkanlılığı, yarışmaktan vazgeçmemesi ve aracını yüzde 100’le kullanması onu Schumacher’e çok benzetiyor. Schumi’den farkı ve onu bir adım öne taşıyan; tartışmalardan uzak kalıp, sadece işini yapması... Rakipleri Hamilton, Massa, Webber, Alonso birbirleriyle kavga ederken, o işine baktı. Daha 24 yaşındaki Vettel, Schumacher’in kırılması çok zor rekorlarını bile zorlayacak kapasitede bir pilot olduğunu bu sezon kanıtladı. Seneye ‘Bebek Schumi’ lakabıyla başlamıştı, ‘Yeni Schumacher’ benzetmesiyle devam etti. “Bir şampiyonluk bile kazanmak zor, beni böyle bir efsaneyle karşılaştırmayın, ‘Vettel’ deyin yeter” sözleriyle ‘gönüllerin şampiyonu’ olmuştu bile.
Kimbilir, tıpkı Schumi döneminde olduğu gibi FIA onu durdurmak için de kuralları değiştirebilir.

Alican Esence

YORUM YAZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;