'Almanya'dan teklif gelse ben de giderim'

Geçen sezon Kayserispor formasıyla 33 maçta 90'ar dakika oynayıp, en istikrarlı futbolculardan biri oldu. İsyan etmedi ama FANATiK'e önemli açıklamalarda bulundu.

07 Ekim 2011, Cuma 12:00
- A +

“Mesut’un (Özil) yerinde olsam hiç çekinmeden oynarım. Onu anlayabiliyorum ama maça konsantre olmalı. Ben de Almanya’da oynamam için çağırılsam kabul ederim”

İki sezon önce geldiği Kayserispor’da geçen yıldan bu yana takımın vazgeçilmez ismi olan Hasan Ali Kaldırım, FANATİK’e önemli açıklamalar yaptı. Özellikle geçen sezon 33 maçta 90’ar dakika oynayarak en istikrarlı iki futbolcudan biri olan 22 yaşındaki futbolcu birçok konu hakkında yorumda bulundu. Türkiye’ye geliş hikayesiyle söze başlayan Hasan Ali şunları söyledi: “Bursaspor’la görüşmelere başlamıştım. Mutlu hoca (Topçu) beni Almanya’da izlemişti ve beğenmişti. Her şey iyi gidiyordu ama bonservis konusunda Mainz’la anlaşamadılar. Sonra Kayserispor devreye girdi. Devre arasında apar topar takımın kampına katıldım. Takım olarak ortam çok iyi. Genç fubolcu çok. Yarısı zaten gurbetçi ve Almanca konuşuluyor.”

‘Türkiye’de de yabancıyız!’

“Almanya’daki altyapı buradan çok daha iyi. Hem futbolcu olarak hem insan olarak çok iyi bir disiplinle yetişiyor futbolcular. Profesyonel olduğunuzda nasıl davranacağınızı biliyorsunuz. Burada altyapıya çok önem vermedikleri için zor şartlar altında profesyonel olunuyor. Almanya’da bizi yabancı olarak görüyorlar, gurbetçi olduğumuz için Türkiye’de yabancı gibi görüyorlar.”

‘Keşke gelmeseydim dedim’

“Transfer teklifleri beni sevindiriyor, özgüvenimi artırıyor. Eski menacerim Beşiktaş, Fenerbahçe ve Trabzonspor’un benimle ilgilendiğini söylemişti. Kulübüm de ‘kesinlikle satmayacağız’ dedi. Ne olur bilmiyorum ama Kayseri’den gidersem, kulübe para kazandırarak ayrılmak isterim. Kayseri’ye ilk geldiğim dönemlerde çok az oynadım. O zaman biraz sıkıntı yaşadım, ‘keşke gelmeseydim’ bile dedim ama çok çalıştım. Bir gün bir şans geleceğini biliyordum. Şansı da iyi değerlendirdiğimi düşünüyorum.”

‘Küfür edilince üzülüyorum’

“Almanya’da tesis diye bir şey yok. Kulüp olur ama herkesin odası olmaz. Burada maçtan önce kampa giriliyor. Almanya’da taraftarlar küfür etmezler. Ancak burada hakeme, futbolculara karşı taraftarlar sabırlı değil. Bana ya da arkadaşlarıma küfür ediliyor. Ailelerimiz de bu maçlarda oluyor ve ben çok üzülüyorum.”

‘Mesut’un ıslıklanması kötü’

“A Milli Takım’da tabii ki oynamak, takımın bir parçası olmak isterim. İsyan etmiyorum, çağırılmıyorsam eksiklerim vardır. Ancak geçen sezon çok iyi bir sezon geçirdim. Mesut’un Berlin’de ıslıklandığı maçta ben de oradaydım. Kendi milletin tarafından ıslıklanmak kötü. Onu anlayabiliyorum ama maça konsantre olmalı. Almanya’dan çağırsalar ben de kabul ederim.”

‘Kayseri’de bizi tanıyan yok!’

“Şehirde futbola ilgi gösterilmiyor. O güzel statta az taraftar önünde oynamak bizi üzüyor. Fenerbahçe ve Mersin maçlarında sahamızda deplasman takımı gibi oynadık. Futbolcu arkadaşlarımızla yemeğe gittiğimizde, futbolla araları olmadığı için bizleri tanımıyorlar. Takım kötü gidince taraftarın daha çok destek çıkması lazım ama bu desteği göremiyoruz.”

‘En iyisi benim’

“En çok beğendim solbek Ashley Cole... Türkiye’de bu bölgede sorun olduğu bir gerçek. Türkiye’de en iyisi benim diyebilirim. Çünkü beğendiğim bir futbolcu yok. Beni ailem çok iyi yetiştirdi. Küçük yaşlardan bu yana eğlence kültürüm olmadı. Birçok futbolcuya göre daha profesyonel olduğumu düşünüyorum. Futbol
benim işim ve vücudumun fit kalması için hep çalışıyorum.”

Sedat Hardal

YORUM YAZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;