ŞİFREMİ UNUTTUM

EMAİL ADRESİ

Yeni şifre için eposta hesabınızda junk/çöp dizinini de kontrol ediniz.

AKTİVASYON KODU TALEBİ

EMAİL ADRESİ

Aktivasyon kodu için eposta hesabınızda junk/çöp dizinini de kontrol ediniz.

ÜYE GİRİŞ DURUM


YAZARLAR

Amin!

07.06.2008

Portekiz maçı çok önemli ama endişelerim var. Takımımızın da dualarımıza ihtiyaç duyacağı kesin... Gelin beraber son durumu bir gözden geçirelim.

İngiltere’deki Avrupa Şampiyonası’ndan yani 1996 yılından Rüştü ile Fatih hoca kalmış geriye.  Portekiz de ise kalan yok. (*) O maçı 1-0 kaybetmiştik ama oynadığımız oyun yine de mutlu etmişti bizleri. Aradan tam 12 yıl geçti. O zamanın çiçeği burnunda milli hocası kariyerinde patlamalar yapa yapa teknik direktörlük yaşantısına devam ederken kendine de tarz geliştirdi. Şu anda tartışmasız Türkiye’nin yetiştirdiği en başarılı hoca o. Ne Mustafa hocanın Avrupa Şampiyonası çeyrek finali, ne Şenol hocanın dünya üçüncülüğü onun milli görevdeki karizmasını geçemedi. Gerçi o turnuvada gol atamadan ve puan alamadan dönmüştük ama, hem Galatasaray’daki göz kamaştırıcı ilk dönemi hem de İtalya maceraları Fatih Terim’i milli kahraman yaptı. Şimdi 12 yıl önceki halinden çok daha deneyimli, çok daha karizmatik. Bu turnuva futbolcuların olduğu kadar onun da turnuvası artık...
Bu maç, turnuvaya iyi başlamak için çok önemli. Umarız öyle de olur. Tek endişem Sayın Başbakan’ın maçlara gelecek olmasıydı. Biliyorsunuz, kendisi Rize’li, takım düştü. Kasımpaşalı; takım düştü. Fenerbahçeli; takımın son düzlükte nefesi kesildi. Neyse ki, gelmekten vazgeçmiş. Bir de, çaktırmadan bu seferlik Portekiz’i mi tutsa acaba! Hani uğura, muğura çok meraklıyız ya ondan hatırlatayım dedim. Belli ki futbolda bu sene Sayın Erdoğan’ın senesi değil. İşin şakası bir yana, olur da yıldızları ile göz kamaştıran Portekiz’i yenebilirsek bu moral bize hayal bile edemeyeceğimiz başarıları getirebilir “Çılgın Türkler” Viyana’da 29 Haziran’a kadar gidebilir...
İlk gün yazısı fazla uzun olmaz! Yarından sonra, gittiğim maçlar kadar, izlenimlerimi de size yansıtmaya çalışacağım. Son noktayı koymadan önce sizlere çok beğendiğim bir duadan bahsetmek istiyorum. Bunu, sezon ortasında televizyonda izlerken, gerçekten çok keyif almış ve futbolumuzun gerçeklerinden biri olduğu için hafızama kaydetmiştim. Belki hatırlayanlarınız çıkacaktır, Boluspor bir deplasmana çıkmadan önce otobüsün önünde bütün takıma hitaben bir beyefendinin karşılaşmada uğur getirmesi için yaptığı bir duaydı bu. Çok kişi garip karşılamıştı ama, o kişi duasına “Allahım sen takımımızı Play-Off Finali’nde 2. dakikada 10 kişi kalmaktan koru” demeyi unutmasa nerdeyse tutuyordu. İşte o duadan esinlenerek bir milli dua yazayım dedim.
“Allahım, sen bugün ve daha sonraki günlerde takımımızı maça taşıyacak sonra otele döndürecek şoförümüze dikkatli olmayı nasip eyle/ defansımıza duran toplar başta olmak üzere her türlü rakip atakta gözlerini dört açtır / orta sahadan hücuma çıkarken top kayıplarına engel ol / Fatih hocamıza çıkarabileceği en iyi kadroyu çıkartmasında yardımcı ol / takıma koyup da kötü oynayacak olan futbolcusu varsa onun sahaya çıkmamasını sağla / futbolcularımızı sakatlık başta olmak üzere her türlü hastalıktan, gıda zehirlenmesinden, gece uykusuz kalmaktan koru / rakip futbolcuların futbolcularımızı sahada Garanti reklamındaki gibi görmesini sağla / seyircilerimize 90 dakika bağıracak kuvvet ver / sahaya yabancı madde atmamalarını, atarlarsa da tutturmalarını engelle / futbolcularımızın turnuvanın en beceriklisi, hocamızın turnuvanın en karizmatik hocası olmasını sağla / futbolcularımız en güzel oyunlarını oynasınlar ki fiyatlarını kat kat arttırsınlar (Nihat hariç) / hepsinin istediği takıma gitmesine olanak ver / hocamızı bir an önce İtalya’ya yolla / kupayı da biz kazanalım/ AMİN.
Önemli not: Lütfen her ‘/’tan sonra “Amin” deyiniz.14 HAZİRAN 1996’DA NE OLMUŞTU? (*)

PORTEKİZ: 1 - TÜRKİYE: 0 

ŞEHİR: Nottingham
STAT:City Ground
HAKEMLER: Sandor Puhl, Laszio Hamar, Imre Bozoky (Macaristan)
PORTEKİZ: Vitor Baia, Paulinho Santos, Fernando Couto, Joao Pinto (Hugo Porfrio dk.77), Ricardo sa Pinto, Rui Costa, Teixeira Dimas, Helder Cristovao, Antonio Folha (Jose Tavares dk.72), Paulo Sousa (Jorge Cadete dk. 65), Luis Figo
T. DİREKTÖR: Fatih Terim
TÜRKİYE: Rüştü Reçber (FB), Vedat İnceefe (Karabük), Tugay Kerimoğlu (GS), Alpay Özalan (BJK), Recep Çetin (BJK), Saffet Sancaklı (Kocaeli) (Tolunay Kafkas dk.63 (TS)), Ogün Temizkanoğlu (TS) (Rahim Zafer dk.46 (GB)), Oğuz Çetin (FB, Kaptan) (Arif Erdem dk.69 (GS)), Sergen Yalçın (BJK), Abdullah Ercan (TS), Hakan Şükür (GS)
GOL: Fernando Couto (dk. 66)
SARI KART: Vedat İnceefe, Tolunay Kafkas, Rahim Zafer, Abdullah Ercan (Türkiye)  Paulinho Santos, Rui Costa, Luis Figo (Portekiz)

0 YORUM