Gündem yine şike!

Demirören'in başkanlığındaki Kulüpler Birliği dün, 'şike ve teşvik' cezasının düzenlenmesi için bir araya geldi. Levent Bıçakcı, hazırladığı tasarıyı üyelere sunarken, başkanların açıklamaları çarpıcıydı...

01 Ekim 2011, Cumartesi 02:30
- A +

Beşiktaş Başkanı Yıldırım Demirören’in başkanlığında ilk toplantısını dün yapan Kulüpler Birliği’nde gündem şikeydi... Futbol Federasyonu (TFF) eski başkanlarından Levent Bıçakcı, ‘Sporda Şiddet ve Düzenlenmesine Dair Kanun’la ilgili hazırladığı tasarıyı, başkanlara sundu. 6222 sayılı ‘Şiddetle Mücadele Yasası’nda şike ve teşvike 5-12 yıl arasında hapis, eylemi başkan ile yöneticilerin yapması halinde yüzde 50 artırılması cezası yer alırken, Bıçakcı’nın tasarısında, şike yapanların 3 ayla bir yıl arası hapis cezası alması gerektiği ifade edildi. Öneriye göre üst üste 5 hafta şike yapan birinin cezası katlanmayacak, başkan ve yöneticilere yüzde 50 ceza artırımı uygulanmayacak. Bıçakcı’nın gerekçe olarak, “Şikeyi zaten başkan ve yöneticiler yapar, artırmaya gerek yok” diye açıkladığı öğrenildi.

Şike yapana hapis yok!

Tasarıda, bahis için şike organize edenlere verilecek cezalar ise 6 aydan başlayıp, 2 yıla çıkacak. Türk Ceza Kanunu’na göre 2 yıla kadar hapis cezaları paraya çevrilirken, kimse hapis yatmıyor. Bazı kulüpler talimatların değiştirilmesinin kamuoyu önünde zor durumda kalmalarına sebep olacağını söylerken, Demirören ile Kayserispor Başkanı Recep Mamur ve Ankaragücü Başkanı Cengiz Topel Yıldırım yeni yasa tasarısıyla ilgili önümüzdeki hafta muhalefet partilerini ziyaret edecek. TFF’nin şike ve teşvik primine cezaları düzenleyen 58. maddesine ilişkin öneriler de dün tartışıldı. ‘Şike yapanlar küme düşmesin’ önerisiyle hazırlanan liste için Galatasaray, Ordu, Ankaragücü ve Trabzon’dan sonra Bursa Başkanı İbrahim Yazıcı da imza vermeyeceğini açıkladı. 

Başkanlar ne dedi?

Eskişehirspor Başkanı Halil Ünal, “Şikeye küme düşme cezası verilirse, Türk Futbolu’nun ekonomisi çöker. Düşme olmasın” sözünü yinelerken, Orduspor Başkanı Nedim Türkmen, “Sonucunu bildiğimiz ligi izlemek ister misiniz!” ifadesini kullandı. Cengiz Topel Yıldırım ise, “Kamuoyu, ‘kulüpler bu talimat değişikliğini şike yapmak için hazırlıyor’ tepkisini göğüsleyebilecek misiniz?” sözlerini sarfedince, ‘küme düşme kalksın’ diyen kulüpler de geri adım attı. TFF’nin talimat değişikliği önerisi için Türkmen’in çalışma yaparak, birliğe getireceği öğrenilirken, şike ve teşvik teşebbüslerine puan silme cezasının verileceği, şike yapan kulübün de küme düşürülmesinin 58. maddedeki cezayla sınırlı kalacağı ifade edildi.

Mini Yorum

Gerçekleri konuşun

Cüneyt Tanman sporcu ve kaptan olarak sembol, herkese örnek gösterilebilecek bir isimdir ama henüz yönetici olarak değil! İncitmek de istemeyiz. Radyo Spor’a üç gün önce FANATİK Gazetesi’nde Ersun Yanal ile ilgili eleştiriler yapan federasyon yetkilisinin ismini vermemi istemiş. Bilmeli, haber kaynağını mahkemeler dahi isteyemez. Federasyon yöneticisi ise kendisinden daha üst pozisyondaki yöneticilere sorarak kaynağımı öğrenebilir. İsterse kendisi deşifre etsin. Bu birincisi... İkincisine gelince, mesele kimin ne dediği değil, sorunun varlığı ve nasıl çözüleceği. Mesele de Yanal değil altyapı organizasyonuna bakış. Üçüncüsü Yanal ile sorun olduğunu doğrulamış ama ‘konuşmalar gerçek dışıdır’ demiş. Doğrusunu da bir zahmet açıklasaydı. Haberimin arkasındayım. Sorunu en kısa sürede çözmekten bahsetmiş. Onların sorunu Hiddink ile Yanal’ı konuşturmak galiba! Yaklaşık bir ay geciken A2 liglerinin ne zaman başlayacağı kimin sorumluluğunda, neden başlamadı, ne zaman başlayacak onları da bir zahmet açıklasa. Sorunların tamamı olduğu yerde duruyor. Yöneticiler bıkmadan usanmadan konuşuyor. Kendilerini kutluyorum.

Hakan Can

YORUM YAZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;