Fanatik yazarlarının Fenerbahçe - TM Akhisarspor maçı yorumları

Ziraat Türkiye Kupası Finali'nde rakibi Fenerbahçe'yi 3-2'lik skorla mağlup eden Akhisarspor, tarihinde ilk kez kupayı kazanma başarısını gösterdi. Fanatik'in usta yazarları da bu 5 gollü mücadeleyi enine boyuna değerlendirdi.

11 Mayıs 2018, Cuma 06:33
- A +
Net üstünlük ve kupa (Mehmet Demirkol)

Net üstünlük ve kupa (Mehmet Demirkol)

Bir sezonda kupa finalisti de olsa lig 14.’süne 3 maçta da kaybediyorsanız sorununuz büyüktür. Öte yandan Galatasaray’ı yarı finalde Fenerbahçe’yi finalde geçerek kupayı kaldırıyorsanız potansiyeliniz büyüktür.

Ancak bunun futbolda açıklaması var. Akhisar iyi bir baskın takımı. İyi alan boşaltan hızlı alan kateden bir takım. Onları şaşırtmanın yolu akın yönünü hızlı değiştirmek, uzun savunmalarını yerden zorlayacak bir kalabalık yaratmak.

Fenerbahçe maçın başında hızla akın yönünü değiştirerek, 2. yarının başında ise 2 santrforla bunları denedi. Kale önünde çok başarılı değildiler. Ancak Soldado’nun, sonra da Aatif’ın oyundan çıkışı Akhisar’ı rahatlattı. Aykut Kocaman devre arası değişikliğiyle Okan hocayı zora soktu.

O 5’li savunmaya döndü. Ancak Aykut Kocaman sonraki değişikliklerle orta sahayı boşaltınca Akhisar rahatladı. Sezon boyunca Fenerbahçe’yle oynadığınız 3 maçı da kazanıyorsanız net bir üstünlüğünüz vardır ve kupayı sonuna kadar hak ediyorsunuz demektir. Tebrikler Akhisar.

Gecenin sorusu (Mehmet Demirkol)

Gecenin sorusu (Mehmet Demirkol)

Soldado niye çıktı? Sahada olduğu zaman sadece hücumu değil orta sahayı da değiştiriyor. Oyun Fenerbahçe’ye geçmiş. Sakatlıksa bir şey demek mümkün değil. Değilse anlamak...

Maçın starı (Mehmet Demirkol)

Maçın starı (Mehmet Demirkol)

Rakiplerine kesin üstünlük sağlamasının yanısıra en kritik anda ceza sahasına sürpriz bir koşuyla dalıp vurduğu kafayla Fenerbahçe’yi psikolojik olarak yıkan Sissokko.

Maçın olayı (Mehmet Demirkol)

Maçın olayı (Mehmet Demirkol)

Dakika 94... Top orta çizgide Roman’ın ayağında. Önünde 30 metrelik bir boşluk var. Rus oyuncu o alanı kat etmek yerine olduğu yerden dolduruyor. Doldurmaya çalışıyor diyelim. En yakındaki Akhisarlı’dan dönüyor top. Büyük takımın kaybetse de güçlü bir oyunu olur. Bu bırakın güçlüyü, oyun bile değil.

Kısa mesaj (Mehmet Demirkol)

Kısa mesaj (Mehmet Demirkol)

Artık değişim lazım

Küçük bütçe büyük ilçe (Cem Dizdar)

Küçük bütçe büyük ilçe (Cem Dizdar)

Ülke futbolunun ilk yarıları genel olarak ‘düşük tempo/kontrol oyunu’ formülüne dayalıdır. Bu nedenle stadyuma maçın ikinci yarısında girenler çok şey kaçırmamış olurlar. ‘’Süt Kupası’’ydı, ‘‘Kazandığımız harcadığımızdan çok daha az’’dı diyerek itibarını tamamen yere serdiğimiz Türkiye Kupası finalinde az önceki tespitten nasibini aldı.

Tempo ilk devre düşüktü ancak Akhisar hiç de sanıldığı gibi kontra oynamak için çıkmamıştı sahaya. İkinci devre anlaşılır biçimde Fenerbahçe’nin yüksek yoğunluklu ve daha çok Fernandao’yu arayan yüksek top baskısıyla başladı. Gol de gecikmedi.

Ancak yerleşimi doğruya yakın olsa da hatlar arasındaki ‘kopukluk’ nedeniyle rakibi takip edemeyen Fenerbahçe savunması ikinci devrenin ilk Akhisar atağında golü yedi! Üçüncü gole teknik ekibin gözüne giremeyen ‘enerjik ve kurnaz Valbuena’nın kurguladığı atakla yanıt verseler de olmadı. Kupa da büyükşehire değil ilçeye gitti!

Gecenin sorusu (Cem Dizdar)

Gecenin sorusu (Cem Dizdar)

Böylesi özel bir karşılaşmayı tıklım tıklım tibünler önünde oynatamamış olmak nasıl açıklanmalı? Manasız sınırlamalar yerine zarif olan bir ilçenin kupa sevincini sahada taraftarlarıyla yaşaması değil miydi?

Maçın starı (Cem Dizdar)

Maçın starı (Cem Dizdar)

Kıt olanakları maksimum verimle kullanan bir ilçe takımının milyarlarca liralık borç yapma hakkı tanınan majör takımların arasından kupayı almış olması. Okan Buruk başta gayret ve bilgi koyan herkesin emeğine sağlık.

Maçın olayı (Cem Dizdar)

Maçın olayı (Cem Dizdar)

Oynadıkça açılan Muğdat Çelik açıldıkça da oynadı. Oyunu takımı için elinden geldiğince önde tutarken her hamlesi Fenerbahçe organizasyonunu tedirgin etti.

Kısa mesaj (Cem Dizdar)

Kısa mesaj (Cem Dizdar)

Bir maçta rakibin attığı izlenir bir golü (Miguel Lopez) alkışlamayı başarabildiğimizde oyunun sorunlarının önemli bölümünü çözmüş olacağız. Utanmayalım ve göze alalım yeter...

Akhisar istedi ve kazandı (Erman Özgür)

Akhisar istedi ve kazandı (Erman Özgür)

Fenerbahçe ligde yakaladığı galibiyet serisininde özgüveni ile topa hakim olarak başladı, Akhisar ise topu bilinçli olarak rakibine bırakıp çabuk kaleye gitme ve duran top özelliğine güvenerek benimsediği oyunuyla karşılık verdi. İki takımda tempolu oyununun karşılığını bulduğu pozisyonlarla aldı.

Ancak kaleci Fatih Josef ve Soldado’ya geçit vermezken, Miguel Lopes defansdan dönen topa enfes vurup takımını soyunma odasına önde götüren golü attı. Telafisi olmayan maçta ilk hamle Aykut Kocaman’dan geldi. Fernandao ile çift santrfora dönüp etkisiz Alper’i kenara aldı.

Bu hamle özellikle Şener’in iyi oynadığı Fenerbahçe’de karşılığını vermesine rağmen oyun disiplinine sadık kalan Akhisar kalabalık ama dalgın savunmaya bir ceza daha kesip Sissoko ile tekrar öne geçti.

Maçın kırılma anlarında Fernandao ile golleri kaçıran Fenerbahçe’ye Barbosa son darbeyi vurarak maçı bitirdi. Ve sonuçta maçı daha fazla isteyen, özel oyuncuları Seleznov olmamasına rağmen potansiyellerine göre haddini bilerek ancak çok isteyerek oynayan Akhisar kupayı kazanmayı başararak tarihinin en önemli başarısını elde etti.

Gecenin sorusu (Erman Özgür)

Gecenin sorusu (Erman Özgür)

Fenerbahçe kupayı neden kaybetti? Özellikle böyle maçlarda ön plana çıkması beklenen Soldado, Aatif, Giuliano ve Alper gibi oyuncuların tamamının kötü oynaması kupanın kaybedilmesindeki en önemli etken oldu.

Maçın starı (Erman Özgür)

Maçın starı (Erman Özgür)

Bu unvanı bir kişiye vermek haksızlık olur. Muğdat, Sissoko, Mustafa Yumlu, Fatih ve Lopes Akhisar’da, Şener ise Fenerbahçe’de maçın en iyisi oldular.

Maçın olayı (Erman Özgür)

Maçın olayı (Erman Özgür)

Okan Buruk ligde puan dahi vermediği Fenerbahçe’ye karşı kupada da şans tanımayarak rakibine karşı bu üstünlüğü yakalayan tek teknik direktör oldu.

Kısa mesaj (Erman Özgür)

Kısa mesaj (Erman Özgür)

Bu kupayı Galatasaray ve Fenerbahçe’yi eleyen Akhisar genel performansıyla en çok hak eden takımdı.

Buruk'un finali (Serkan Akcan)

Buruk'un finali (Serkan Akcan)

Fenerbahçe sezonun en iyi oyun başlangıcını yaptı. Ön alanda Soldado’yla başlayıp Giuliano ile yön bulan baskı Akhisar’ın nefes almasını bile zorlaştırdı. Akhisar oyunu çok geride kabul etmek zorunda kaldı, mecburen Okan Buruk savunma hattını ceza yayına kadar çekti.

Ama Muğdat’ın iki kontratağı Fenerbahçe’yi biraz normale döndürdü. Bundan sonraki senaryo ilk yarı bitene kadar Akhisar’ın istediği şekilde gelişti.

Duran topta Mustafa Yumlu’nun bir metreden golü kaçırdığı pozisyon Fenerbahçe’yi istemsiz şekilde geriye itti. Zaten Fenerbahçe’nin bu sezon yaşadığı en derin ve çözülemeyen sorunu da bu. Sağ bek Lopez’in bir başka duran top organizasyonda golü yapması Fenerbahçe’yi uyandırdı aslında.

Fernandao-Alper değiştikten sonra maçın senaryosunda başka bir sayfa açıldı. Soldado ve Fernandao ile 4-4-2’yi bunaltıcı boyutta oynayan rakibine karşı Okan Buruk 3. stoperi de sahaya sürse de golü bir yüksek toptan yedi.

Kocaman’ın beraberlik golünden sonra Soldado’yu kenara alışı, Buruk’un 5’li savunmayı 3’lüye çevirmesine zemin hazırladı. Sissokko ve Barbosa’nın gollerini bu açıdan görmek gerek.

Gecenin sorusu (Serkan Akcan)

Gecenin sorusu (Serkan Akcan)

Fernandao bu performansını idmanda mı gösteremiyor yoksa Aykut hoca mı görmüyor? Bu performansıyla Soldado’nun da Janssen’in de önünde.

Maçın starı (Serkan Akcan)

Maçın starı (Serkan Akcan)

Sissokko orta sahaya müthiş bir dinamizm kattı. Maç 1-1’e geldikten sonra takımını öne doğru taşıyan isimdi ve golüyle de geceye damga vurdu.

 

Maçın olayı (Serkan Akcan)

Maçın olayı (Serkan Akcan)

Fenerbahçe’nin beraberlik golünün ardından Soldado çıktı ve Akhisar 5’li savunmasının kenarlarını oyuna sokmayı başardı. Satrançta hatayı Kocaman, öldürücü hamleyi Buruk yaptı.

Kısa mesaj (Serkan Akcan)

Kısa mesaj (Serkan Akcan)

Aynı sezonda rakibine bir kez yenilirsin kaza denir, ikinci kez yenilirsin kabul edilebilir. Ama 3. kez kaybediyorsan bunun adı fiyaskodur. Aykut Kocaman, Okan Buruk’a ligde iki kez yenilmişken kupada da kaybetti.

Oynamak yetmiyor atacaksın! (Mehmet Ali Sabuncu)

Oynamak yetmiyor atacaksın! (Mehmet Ali Sabuncu)

Kupa finalinde Fenerbahçe tam kadro sahada ancak Akhisar cezalı Seleznov’suz Diyarbakır’daydı. Maçla birlikte yağmur da sahada yerini aldı. Maç penaltı pozisyonuyla başladı. 2’de Mustafa ceza alanında Soldado’yu çekip düşürdü, herkes penaltı beklerken Cüneyt Çakır ‘devam’ dedi.

12’de Fenerbahçe gole çok yaklaştı, Topal’ın topuk pasıyla Josef bir anda pozisyona girdi, sutunda Fatih golü çıkardı. 32’de Barbosa’nın kullandığı serbest vuruşta topla buluşan Lopes’in müthiş füzesiyle tabela değişti: 1-0.

Volkan seyretti (Mehmet Ali Sabuncu)

Volkan seyretti (Mehmet Ali Sabuncu)

2. devrede Aykut hoca’dan Fernandao hamlesi geldi, sistem 4-4-2’ye döndü. 55’e kadar yoğun baskıyla gol arayan Fenerbahçe rakibini kendi sahasına hapsetti. 56’da baskılar gol getirdi, Şener’in ortasına Fernandao iyi yükseldi skora dengeyi getirdi: 1-1. 62’de Lopes’in çaprazdan şutu çatala vurup dışarı çıktı.

70’te Muğdat’ın ortasına Sisokko’nun kafa vuruşunda Volkan topu seyretti: 2-1. 78’de Fernandao’nun kafa vuruşuyla kaçırdığı gol ‘yok artık’ dedirtti. 81’de Barbosa düzgün vuruşla skoru 3-1’e getirdi, maç bitti derken 86’da Josef’in kafa vuruşu şıktı, durumu 3-2 yaptı.

Maçı uzatacak gol gelmeyince maçın bitiminde Türkiye Kupası’nı tarihinde ilk kez Akhisar kazandı. Fenerbahçe final maçında çekilen rakibine saldırdı, görüntü güzel ama sonuç kötü oldu.

Kupa finalinde futbolun güzelliği (Metin Tükenmez)

Kupa finalinde futbolun güzelliği (Metin Tükenmez)

Türkiye Kupası'nın finaline kalan iki takımı da kutlarız. 159 takımın katıldığı bir büyük turnuvanın sonucunda, 157 takımı geride bırakan Fanerbahçe ve Akhisarspor takımlarının geldiği nokta eleştirilmekten çok övülmelidir. Övgülerimiz her iki takım için ama kutlamada da önceliğimiz Akhisarspor'un.

İstanbul, Ankara ve İzmir'in, birçok Anadolu ilçelerinden büyük yerleşim birimlerini bir kenara koyarsak, Akhisar Türkiye Kupası'nı kazanan ilk ilçe takımıdır. Akhisarspo'un kazandığı bu büyük başarı hiç kuşku yok ki futbolun güzelliğidir.

En azından Türkiye'nin üçte birinin peşinde koştuğu bir büyük camia bir yanda, diğer tarafta ise İstanbul'un ilçeleri ölçü alındığında küçücük bir kasaba olan Akhisar. Sonuç ne? Bir ilçe takımının temsilcisinin kupayı kazanması.

Bu bize bir tek şeyi kanıtlar, futbılun güzelliği ve futbolda büyük oyunculara sahip olmanın en azından final maçlarında çok da işe yaramadıklarını.

Barbossa'nın attığı üçüncü Akhisarspor golü ancak futbolun güzelliği ile ilintilidir. Rakip baskısı altında yapılan bir vuruşun, karşıt oyuncuya çarparak sonuca yansıması da ancak futbola özgü bir durumdur. Oyun 3-2 Akhisarspor'un lehine devam ederken Fernandao'nun kafa vuruşunun az farkla auta gitmesi de futbolun cilvesidir.

Fenerbahçe-Akhisarspor kupa finalinden önce, futbol ile ilgilenen her kesimn favorisi Fenerbahçe'ydi. Ama sonuçta kazanan Akhisarspor oldu. Bu da futbolun güzelliğidir. Barbossa'nın attığı üçüncü golden sonra Okan Buruk'ın futbolcularına koşuşuması da yine futbolun güzelliğidir.

Sahada oynanan oyunu salt teknik direktörlerin hünerine bağlayanlar için Okan Buruk'un yaptığı koşu büyük bir anlam taşımaktadır.

Büyük bir olasılıkla Fenerbahçe ile Akhisarspor Türkiye Kupası finaline kalınca, Fenerbahçeliler kupayı kazandıklarını düşündüler. Ne var ki, hiçbir maç oynanmadan kazanılmaz gerçeği kupa finalinde bir kez daha futbolun pratiğine yansıdı.

Ne Valbuane'nin topla becerisi ne de Fernandao'nun yüksek toplardaki üstünlüğü Fenerbahçe'yi öne geçirmeye yetti. Aykut Kocaman'ın oyuna forver üstüne forvet alması da sonuca olumlu anlamda yansımadı. Futbolun güzelliği ve içindeki değişkenlik maçın sonucunu belirledi.  Futbolu sevmemizin en temel nedini içindeki bu değişkenlik olsa gerek...