Eskişehirli Nazan'ın rüya gibi hayatı

Anne ve babaları Almanya'ya ya da başka Avrupa ülkelerine çalışmaya gittiğinde bu ülkenin dilini bile bilmiyorlardı belki. Daha güç koşullarda verdiler yaşam savaşını. Ama onlar için durum farklı. Onlar ebeveynlerinin "konuk" olarak bulunduğu ülkenin vatandaşı oldular, dillerini ana dili gibi konuşuyorlar. Eğitimliler, üstelik ünlü oldular.

15 Şubat 2018, Perşembe 14:06
- A +

Bazıları anavatanları Türkiye'de bazıları da yaşadıkları ülkede. 

Bunlardan biri de Almanya'nın en ünlü televizyon sunucularından olan Nazan Üngör ya da herkesin tanıdığı adıyla Nazan Eckes. 

İşte şöhret basamaklarını hızla tırmanan en ünlü gurbetçi çocukları. 
 

Nazan Üngör ya da herkesin tanıdığı adıyla Nazan Eckes 1976 Köln doğumlu. 1960'lı yıllarda Eskişehir'den Almanya'ya göç eden bir ailenin çocuğu.

Babası kimya teknisyenliği yapan Eckes RTL kanalında bir dönem ana haber bülteni sundu.

Bir dönem de çeşitli programlar yaptı. 7 yıl boyunca Almanya'nın önde gelen reklam şirketlerinden birinin sahibi olan Claus Eckes ile evli kaldı.

Mesleğe VIA adlı kanalda metin yazarı olarak başlayan Eckes, bu alanda kısa sürede üne kavuştu. Eckes bir röportajında ailesinin Almanya öyküsünü şöyle anlatmıştı: " 60’lı yıllarda. Ver elini Köln. Babam, 20’li yaşında Eskişehir’den gidiyor, Bayer’de işçi olarak çalışmaya başlıyor, kimya teknisyeni. 

Fakat açık fikirli bir adam, aynı dönemde gelen 120 işçinin arasında bir tek babam hemen Almanca öğreniyor. Cebinden paralar ödeyip kurslara gidiyor. Almanya’da başka türlü gelişemeyeceğini anlıyor çünkü..."  

Eckes bir süre önce Julian Kohl ile evlendi. Çift, iki çocuklarıyla birlikte mutlu bir hayat sürdürüyor.

Bu genç çift de yurtdışında dünyaya gelen sonra da Türkiye'yi temsil ettiği yarışmada Dünya Güzeli seçilen bir ünlünün anne ve babası.

Azra Akın, 8 Aralık 1981'de Hollanda'nın Almelo kentinde doğdu. 2002 yılında Türkiye güzeli seçildi. Ardından da Miss World Dünya Güzellik Yarışması'nda birincilik tacını giydi.

Bu taç ona şöhretin de kapılarını açtı. Mankenliğin yanısırına oyunculuk da yapan Akın, Miss World (Dünya Güzeli) unvanını 1932'de Keriman Halis'in ardından Türkiye'ye ikinci defa getiren kişi oldu. Akın, bir süre önce Atakan Koru ile evlendi.

Hadise Açıkgöz, 1985 yılında, Belçika'da dünyaya geldi. Çocukluğunda şarkı söylemeyi ve ata binmeyi seviyordu.

Ekonomi ve Çağdaş Diller eğitimi aldıktan sonra, en büyük tutkusu olan müziğe yönelmeye karar verdi. Hadise, 2003 yılında Belçika'nın "Popstar"ı olan Idool adlı yarışmaya katıldı. Finale kalan 10 isim arasında yer alamasa da birçok yapımcının dikkatini çekmeyi başardı. 2Brains şirketi kısa süre sonra genç kıza sözleşme teklifinde bulundu.

Hadise, yapımcıları Yves Gaillard ve Serge Ramaekers ile birlikte kayıt sürecine başlamak için stüdyoya girdi. Hadise daha sonra Stir Me Up ile Türkiye'de de adını duyurdu. Genç şarkıcı Türkiye'yi Eurovision'da Türkiye'yi temsil etti. Son olarak O Ses Türkiye yarışmasında jüri koltuğunda oturuyordu.

1980'de Almanya'nın Heilbronn kentinde dünyaya gelen Kekilli, gurbetçi bir ailenin kızı. Tüm dünyanın onu tanıması Fatih Akın'ın Duvara Karşı filmiyle oldu. Film Berlin'de Altın Ayı kazanınca Kekilli'nin adını da herkes duymuş oldu.

Kekilli hem Almanya'da hem Türkiye'de dizi ve sinema filmlerinde oynadı. Ama bu kadarla da sınırlı kalmadı. Yolu Hollywood'a kadar uzandı. İzlenme rekorları kıran Taht Oyunları dizisinde de rol aldı. Kekilli, kariyerine Hollywood'da devam ediyor.

Ünlü Taht Oyunları dizisinin kadrosuna da katılan Kekilli'nin rolü, performansı çok beğenilince biraz daha uzatılmıştı.Gurbetçi ailenin kızı Kekilli, artık dünya çapında tanınan bir oyuncu.

Danimarka doğumlu Tülin Şahin, Türkiye'nin en ünlü mankenlerinden.Sivaslı Cindy olarak anılan ünlü manken evlendi ve artık Türkiye'ye yerleşti.

Şahin, moda dünyasının ikonlarından Cindy Crawford'a benzerliğiyle dikkat çekiyor.

Hem Türkiye'nin hem Almanya'nın paylaşamadığı ünlü yönetmen Fatih Akın. Bir işçi ailesinin oğlu olarak Almanya'da dünyaya gelen Akın, Cannes, Berlin gibi dünyanın en saygın film festivallerinden ödülle döndü.

Bu yıl In The Fade filmiyle yabancı dilde en iyi film dalında Altın Küre kazanan Akın, kariyerini başarıyla sürdürüyor.

Tarkan da bir işçi ailesinin çocuğu olarak Almanya'da dünyaya geldi. Sonra aniden 80'lerin ortalarında şarkılarıyla danslarıyla ortalığı kasıp kavurmaya başladı.

Son olarak yakında baba olacağı haberiyle gündeme geldi Tarkan.

Kem Cetinay ya da gerçek adıyla Kemal Çetinay, İngiltere'de son dönemin önde gelen TV şöhretlerinden biri. Katıldığı Aşk Adası adlı yarışmada birinci olan Çetinay, henüz 21 yaşında ve asıl mesleği kuaförlük.

İngiltere doğumlu olan Kemal Çetinay ya da bu ülkede tanındığı adıyla Kem Cetinay, paparazzileri de peşinden koşturuyor.

Zeynep Kübra Sever'i birçok kişi Fenerbahçe futbol takımının kalecisi Volkan Demirel'in sevgilisi olarak tanımadan önce o Belçika'nın en güzel kızı olarak taç giymişti.

Demirel ile evlenip Türkiye'ye yerleşen Zeynep Sever iki çocuğuyla mutlu bir hayat sürüyor.

Türkiye'nin Monica Bellucci'si olarak tanınan Fahriye Evcen de Almanya'da doğdu. Dusseldorf Heinrich-Heine Üniversitesi Sosyoloji Bülümü’nde okurken dizi teklifleri alınca, okulu dondurup annesiyle birlikte İstanbul’a yerleşti.

Evcen, Yaprak Dökümü dizisiyle şöhreti yakaladı. Sonra da ardı ardına birçok sinema filminde rol aldı. O da oyunculuk kariyerini sürdürüyor. Burak Özçivit ile mutlu bir evlilik sürdürüyor.