6 maddede Fenerbahçe'deki büyük değişimin sırları

Sarı-Lacivertli takımda son dönemde yaşanan büyük değişimin birçok temel sebebi bulunuyor.

11 Aralık 2017, Pazartesi 07:08
- A +

Süper Lig’de 4’te 4 yaparak şampiyonluk yarışına katılan Fenerbahçe’de yaşanan büyük değişimin birçok temel sebebi var. Sarı-lacivertli takımın görkemli performansında saha içi ve saha dışı detaylar önemli rol oynadı. Fenerbahçe’yi yeniden ayağa kaldıran faktörler şöyle sıralandı:

1- TOPAL’IN KATKISI

1- TOPAL’IN KATKISI

Sarı-lacivertli takımın en önemli sorunu savunmadaydı. Yapılan tespitlerde temel problemin bireysel hataların yanı sıra orta sahadan kaynaklandığı tespit edildi. Ozan hücumda etkili gözükse de özellikle savunmada tam anlamıyla görevini yapamadı. Taktik disipline bağlı kalmadığı için Ozan’ın yerine son 4 maçta Mehmet Topal şans buldu. Tecrübeli futbolcu burada tam anlamıyla savunma görevini yapınca takımın merkezi daha güçlü hale geldi.

2- GIULIANO FAKTÖRÜ

2- GIULIANO FAKTÖRÜ

Orta alanda savunma problemini Mehmet Topal ile çözen sarı-lacivertliler bu kez hücumda sıkıntı yaşıyordu. Topal, Ozan kadar hücumda etkili değildi. İşte tam bu noktada Giuliano devreye girdi. Valbuena’nın yokluğunda daha çok sorumluluk bulan futbolcu takımın ataklarını yönlendiren isim oldu. Valbuena’dan beklenen görevi Brezilyalı futbolcu eksiksiz yerine getirdi. Bunun yanı sıra savunmaya da yardımcı oldu.

3- RAKİPLER DEĞİŞTİ

3- RAKİPLER DEĞİŞTİ

Sezona zorlu maçlarla başlayan Fenerbahçe, şampiyonluk yolundaki rakiplerinden başlangıçta geri kaldı. İlk yarının ortaları geride kaldığında ise bu sefer oyununu kabul ettireceği takımlara karşı oynamaya başladı. Mehmet Topal ve Giuliano etkisiyle kendi seviyesine yakın oynamaya başlayan sarı-lacivertliler, kağıt üzerinde favori olduğu maçları kazanmayı başardı.

4- ÖZGÜVEN KAZANDI

4- ÖZGÜVEN KAZANDI

Kötü sonuçlar yüzünden ortaya çıkan özgüven problemi iyi sonuçlar ile birlikte aşıldı. Yapılan birçok bireysel hata sonrası oyuncular özellikle maçların kırılma anlarında ve son bölümlerinde sorumluluk alamıyordu. Basit bir gol yendiğinde “Yine mi kaybedeceğiz? denmeye başlanıyordu. Kasımpaşa maçında 45’te yenen şok gole rağmen oynanan oyun ve sahadaki duruş bu problemin geride kaldığını gösterdi. Bursa deplasmanında da bunun yansıması görüldü. Sakin, panik yapmadan ve sabırlı şekilde oynayan sarı-lacivertliler skoru korumayı başardı.

5- TARAFTAR DÖNDÜ

5- TARAFTAR DÖNDÜ

Sonuçların gelmesiyle birlikte taraftar desteği de iyice arttı. Kasımpaşa maçındaki destek, Bursa deplasmanında sürdü. Misafir takım tribünü için ayrılan biletlere üç katı talep geldi. Bu hafta da Karabükspor maçında stadın tamamen dolması bekleniyor.

6- YÖNETİM DESTEĞİ

6- YÖNETİM DESTEĞİ

Osmanlı maçı sonrası Kocaman’ı takımın başında tutmayı başaran yönetimin bu hareketi sonrası çıkış başladı. Her maça prim verilmesinin yanı sıra futbolcularla özel görüşmeler yapılarak özgüven aşılandı. Yönetim, takımla birlikte deplasmanlara da giderek oyunculara tam destek verdi. (Milliyet)