Yes!

Milli Voleybol Takımımız tüm Türkiye'yi ayağa kaldırdı. Olimpiyat elemelerinde Avrupa'nın devlerini dize getiren ve finalde Polonya'yı yıkan kızlarımız, Londra biletini kaptı. Ülkemizin 52 yıllık olimpiyat özlemini dindiren Filenin Sultanları, Türk voleybolunda tarih yazdı

07 Mayıs 2012, Pazartesi 02:30
- A +
Yes!

Türk sporu dün tarihe tanıklık etti. Filenin Sultanları, tam 52 yıldır takım sporlarında olimpiyat oyunlarına katılamayan Türkiye’nin özlemine son verdi. Ankara’da düzenlenen olimpiyat elemelerinde Avrupa’nın ekol takımlarını tek tek deviren Milli Takımımız, yenilgisiz olarak, 2012 Londra Oyunları’na gitme hakkı kazandı. Kızlarımız bu başarısıyla Türk voleybolunda tarih yazarken, olimpiyatlara giden ilk kadın takımımız da oldu.

Yenilgisiz olimpiyatlara gidiyoruz

Bulgaristan ve Hırvatistan’ı 3-0, Almanya ’yı 3-1 yenerek grubunu ilk sırada bitiren millilerimiz, yarı finalde son dünya şampiyonu Rusya’yı 3-1 yenerek finale çıktı, dün de final maçında Polonya ’yı 3-0 devirmeyi başardı. Böylece, 52 yıl önce doğrudan vize alan basketbol ve amatör futbol takımlarımızdan sonra olimpiyatlara elemeleri kazanarak katılan ilk takımımız Bayan Voleybol Milli Takımımız oldu.

Üçüncü sette şov yaptık

İlk sette Polonya, Türkiye’yi 9-9’da yakaladı ancak Gözde, Neslihan ve Naz’ın sayılarıyla tekrar üstünlük kuran millilerimiz 25-22’le 1-0 öne geçti. İlk kez 9-8 öne geçtiği ikinci sette takımımız iyi servis atıp, iyi savunma yapmaya başladı, Eda ve Neslihan’ın smaçlarıyla bu seti de 25-22 alan Türkiye, maçı 2-0’a getirdi. 3. sette ise adeta şov yapan Filenin Sultanları, rakibini hata yapmaya zorladı. Neslihan, Neriman, Bahar ve Gözde ile arayı 23-16 ’ya kadar açıp, seti 25-19, maçı 3-0 kazandı.

Tam 52 yıl sonra...


Türkiye’nin olimpiyat oyunlarında takım sporlarındaki 52 yıllık olimpiyat hasreti sona erdi. 2012 Londra Olimpiyatları’na vize alan Filenin Sultanları, hem Türk voleybol tarihinde bir ilke imza attı hem de 52 yıldır takım sporlarında olimpiyatlara katılamayan Türkiye’nin bu özlemine son verdi. Kızlarımız, Ankara’daki Avrupa Kıta Elemeleri’nde Avrupa’nın en güçlü takımlarını sırasıyla; Bulgaristan, Hırvatistan, Almanya, son dünya şampiyonu Rusya ve son olarak da Polonya’yı devirdi. Ay-yıldızlı ekip böylece hem Türk voleybol tarihinde bir ilki gerçekleştirmiş oldu hem de 1960 Roma’dan bu yana takım sporlarında olimpiyatlara katılamayan Türkiye’nin
yüzünü güldürdü.

Esra:
Sözlerin bitiği an... Artık bizden korksunlar.

Neslihan:
  Söyleyecek fazla birşey yok. Her şeyi sahada söyledik.

Eda:
  Olimpiyatlarda ülkemizi temsil edebilecek  olmanın haklı gururu...

Gülden:
  Bunun ötesi yok. Hayallerimiz gerçek oldu. Londra, bizi beklesin.

Bahar:
  İnanılmaz bir mutluluk. Türk voleybolu artık olimpiyatta.

Naz: Ne diyebilirim ki! Avrupa’nın dev takımlarını yenip Londra’ya gidiyoruz.

Neriman:
6 Mayıs’ın bayram olarak kutlanması lazım Bu takım her şeyi hakediyor.

Gizem:
Bize inanan, bizi destekleyen herkese teşekkürler. Tarih yazdık.
 
Zeki Kuban

YORUM YAZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Sıradaki haber yükleniyor...