Yeni Cüneyt Çakırlar gelecek

MHK Başkanı Yusuf Namoğlu, yazarımız Deniz Çoban’a konuştu: Yeni Çakırlar gelecek.

24 Kasım 2016, Perşembe 22:05
- A +
Yeni Cüneyt Çakırlar gelecek
“Zamana ihtiyacımız var. 3-5 aydan önce bazı konuları düzeltebilmemiz çok zor. Her şey alt üst olmuş. Eğer Türk futboluna 1-2 tane daha Cüneyt Çakır kazandıramazsam kendimi başarılı kabul etmem. 1-2 arkadaş var onlardan çok ümitliyim, yeni Cüneyt Çakır olabilirler”

Geçtiğimiz hafta Kocaeli İl Hakem Kuruluna atanan Özgür Karadeniz’in, Cüneyt Çakır, Süleyman Abay ve diğer hakemlerle ilgili sosyal medyada hakaret içeren paylaşımlarının olduğu yazmıştım. Namoğlu da bu konu ile ilgili soruşturma başlattığını bizzat tarafıma iletmişti. Sayın Başkan dün beni arayarak soruşturmayı tamamladığını ve ilgili kişiyi görevden aldığını iletti. Kendisine teşekkür ettim. Böyle bir konuda gösterdiği hassasiyet için bu sütunlarda da tekrar teşekkürlerimi iletiyorum. Başkanı yakalamışken, sohbet uzadı... Önce Cüneyt Çakır’ın bu hafta Şampiyonlar Ligi’nde yönettiği, iki kırmızı kartın çıktığı Manchester City maçındaki performansını sorduk: “Zor maçın altından iyi kalktı. Ben yönetimini çok beğendim. Cüneyt’le maçtan sonra görüştüm, gözlemcisi de yönetiminden çok memnun kalmış. Maçın gözlemcisi Zdravko Jokic benim çok eski dostum. Maç sonu Cüneyt ile birlikte çekildikleri fotoğrafı bana gönderdiler. Çok mutlu oldum.”

‘Derbide çok başarılıydı’

“Çakır size göre Fenerbahçe-Galatasaray derbisinde nasıldı?” diye sordum. “Cüneyt bizim gözbebeğimiz, gururumuz” diyerek söze başladı. “Derbide yönetimi son derece başarılıydı. Ben kendisini yönetiminden dolayı kutladım. Jübilemi Cumhurbaşkanlığı Kupası’nda Fenerbahçe-Galatasaray maçı ile yaptım. Maça başlarken 25 dakika yönetir sonra bırakırım diye düşünmüştüm. Daha 10.dakikada ‘şu maçta adam attı gitti’ demesinler diye hemen maçı bırakıp sahadan ayrıldım. Öyle bir atmosfer vardı ki; sahada kalsam jübilemde kırmızı kart gösterecektim. Şunu söylemek istiyorum, bu maçların altından kalkmak kolay değildir. Cüneyt gibi bir dünya hakemimiz olduğu için gurur duyuyorum. ” 

‘Aboubakar’ın golü verilmeliydi’

Beşiktaş-Benfica maçının 4. dakikasında ofsayt gerekçesiyle iptal edilen golünü hatırlattım. Fikrini sordum. Aboubakar’ın rakibinin aksiyon alanında olmadığını ve iki oyuncu arasında mesafe olduğunu, gol kararı verilmesi gerektiğini söyledi. Daha sonra kendi söylemek istediklerini sıraladı. Ben de aklıma gelen soruları yönelttim.

‘Yeni Çakırlar çıkaracağız’

“Zamana ihtiyacımız var. 3-5 aydan önce bazı konuları düzeltebilmemiz çok zor. Her şey alt üst olmuş. Her konuya el atıp düzeltmemiz lazım. Bunun için çok yoğun çalışıyoruz. Eğer Türk futboluna 1-2 tane daha  Cüneyt Çakır kazandıramazsam kendimi başarılı kabul etmem. 1-2 arkadaş var onlardan çok ümitliyim, yeni Cüneyt Çakır olabilirler.”

‘Suçsuzlar da gitti’

“Yılbaşından itibaren Deniz Ateş Bitnel’in yerine Halil Umut Meler, FETÖ soruşturmasında ilişiği kesilen yardımcı hakem Fevzi Demirhan’ın yerine de Esat Sancaktar FIFA listesinde yer alacak. Cumhurbaşkanımız da söyledi. ‘FETÖ operasyonlarında kurunun yanında yaş da yanıyor’ dedi. Ben de farklı düşünmüyorum. Hakem camiasında yapılan FETÖ soruşturması sırasında hatalar yapıldığını ve camiayla ilişiği kesilenler arasında suçsuz arkadaşlarımın olduğuna yürekten inanıyorum. Ayrıca Güneydoğu’da oynanan Bölgesel Amatör maçlara hakemlerin uçakla seyahati için TFF yönetiminden onay aldım.”

‘Kadrolar dolacak’

“FIFA hakemlerimizin gelişimi için UEFA’dan mentör istedim. Çünkü Cüneyt’in gelişiminde kendisine UEFA tarafından atanan mentörü Nilsson’un çok büyük katkısı vardı. Yılbaşında hakem klasmanlarında değişiklik yapabiliriz. Henüz net bir karar almadık. Önceliğimiz FETÖ operasyonu sonrası boşalan kadroları doldurmak. Kurul üyesi arkadaşlarımın izlediği hakemlerden beğendiklerimizi terfi ettirebiliriz. Önceki dönemlerde yapılan hataları tekrarlamak istemiyorum. Dikkatli davranıyorum.”

‘Sosyal güvence için başvuru yaptık’

“Maçta ya da antrenmanda sakatlanan hakemlerimiz TFF’nin sözleşmeli olduğu Acıbadem Hastanesi’nde tedavi olabiliyorlar. Antrenman ve maç harici sağlık problemleri ve diğer olumsuzluklar için hakemlerin sosyal güvencelerinin olmadığı doğru. Üst yönetime ilettim, sonuç bekliyoruz. Her hafta hakemleri kampa alıyoruz. Maksadımız; antrenmanlarını aksatmamaları ve birlikte olmalarını sağlamak. Amacımız sürekli pozisyon yorumlamak değil. Hakemlerin iller arası transferlerinde değişen bir konu yok. Sistem önceki yıllarda olduğu gibi işliyor.”

‘Öncelik maç izlemek’

“Hakem İşleri Müdürü Baki Şahin, Temsilciler Kurulu’ndaki görevini yeni bir eleman atanana kadar sürdürüyor. Kurul üyemiz Bedri Dölkeleş ise Temsilciler Kurulu’ndaki görevinden ayrıldı. İhtiyaç halinde bazen tecrübelerini Temsilciler Kurulu’yla paylaşıyor. İki yerden ücret almıyorlar. Hiçbir kurul üyesi arkadaşım, hakem izlemek için ekstra ücret almıyor, ilk göreve geldiğimde bunu kaldırdım. Maç izlemek bizim asli görevimiz.”
YORUM YAZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Sıradaki haber yükleniyor...