Yelkenciler olimpiyatlarda altın madalya hedefliyor

Türkiye Yelken Federasyonu Başkanı Özlem Akdurak, 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda altın madalya kazanmak istediklerini söyledi.

01 Ağustos 2017, Salı 16:53
- A +
AA muhabirine açıklama yapan Akdurak, Türkiye’de 5 bin yelken sporcusunun bulunduğunu ve bu sporu ülke geneline yaymak için çalıştıklarını belirtti.

Akdurak, spora ve sporcuya olan desteklerin artmasıyla uluslararası yarışmalarda daha çok başarı geleceğine inandığını vurguladı.

Türkiye’nin üç tarafının denizlerle çevrili olmasının yelkencilere büyük bir avantaj sağladığını aktaran Akdurak, yelken sporundaki mevzuat iyileştirmeleri için özellikle Kıyı Kenar Kanunu konusunda çalışmalarının olduğunu ifade etti.

Yelkende, Balkan, Avrupa ve dünya derecelerine olimpiyat derecesi eklemek için çalışmalarını sürdürdüklerini anlatan Akdurak, şöyle konuştu:

"Bugüne kadar olimpik bir madalyamız olmadı. En büyük idealimiz 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda Türkiye’ye yelken sınıfında altın madalya kazandırmak. Bütün alt yapımızı buna göre oluşturduk. Teknik ekiplerimizi oluşturduk ve çalışmalarımıza bu doğrultuda devam ediyoruz. Hem olimpik hem de genç sınıflarımızda sıklıkla kürsülere çıkmaya başladık. Geçmişte de madalyalarımız vardı. Şimdi de sporcularımız uluslararası müsabakalarda madalya almaya devam ediyor. Yelken sporumuz her geçen gün iyileşerek devam ediyor. Ama sürdürebilir başarılarda sadece 10-12 kulüpten çıkmasın, bütün Anadolu kulüplerimizden başarılı sporcular çıksın istiyoruz. Onun için ülke genelinde su kenarı şehirlerimize bu sporu yaymak için çalışmalarımıza devam ediyoruz."

Hedef sporcu sayısını arttırmak

Akdurak,yelkende Türkiye’deki sporcusu sayısını 100 binin üzerine çıkarmak istediklerini anlattı.

Yelken sporunda Türkiye’nin uluslararası başarılarına değinen Akdurak, "Daha bir hafta önce olimpik olan 470 sınıfımızda ilk defa dünya beşinciliği elde ettik. Yine 2 ay kadar önce laser 4.7 sınıfında Avrupa’da altın madalya ve gümüş madalya aldık. Bugün de laser 4.7 sınıfında millilerimiz dünya şampiyonu oldu." ifadelerini kullandı.

AA
YORUM YAZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.