Windows 7'den Windows 10'a...

Windows 10, Windows 7'den gelenlere neler sunacak? En önemlilerini sıraladık!

14 Haziran 2015, Pazar 11:00
- A +
Windows 7'den Windows 10'a...

Microsoft, Windows 10'u mümkün olduğunca çok Windows kullanıcısına ulaştırmak istiyor. Yazılım devinin Windows 10'u sadece Windows 8 kullanıcılarına değil, Windows 7 kullanıcılarına da bedava olarak sunmasının asıl nedeni bu. Peki Windows 10, Windows 7 kullanıcılarına neler sunacak?

Gelişmiş başlat menüsü: Windows 10'da bir başlat menüsü olacak, ancak menünün sadece sol tarafı Windows 7'nin başlat menüsüne benzeyecek. Sol tarafta Windows 8'de tanıştığımız canlı kutucuklar gösterilecek. Bu kutucuklar, sadece uygulamalara kısayol olmaktan öte, hava durumu gibi canlı bilgiler de sunacaklar.

Cortana: Biz şimdilik Türkiye'de kullanamayacak olsak da Cortana, Windows 10'un önemli özellikleri arasında. Cortana, sesli komutlarınıza cevap verip, PC'nizle ilgili basit sorunlarda size yardımcı olabiliyor.

Microsoft Edge: Internet Explorer, Windows 10'la birlikte emekli oluyor. IE11, işletim sistemindeki yerini koruyacak olsa da varsayılan tarayıcı, yeni Edge olacak. Hızlı, temiz ve modern web standartlarına yönelik bir tarayıcı olan Edge, site üzerinde not almanıza ve onları diskinize kaydetmenize izin veriyor.


Sanal masaüstleri: Windows kullanıcılarına yabancı olsa da Linux'ta uzun süredir standart olarak bulunan bu işlev, farklı işler için farklı masaüstleri kullanmanıza olanak tanıyor. 

Uyarı merkezi: Yeni uyarı merkezi, tüm sistem mesajlarını merkezi bir alanda topluyor. Bu alana ulaşmak için görev çubuğunun sağ altındaki uyarı simgesine tıklamanız yeterli.

Windows Store: Windows 10'un uygulama mağazası, sadece Metro uygulamalarını değil, gerçek x86 uygulamalarını da içerecek. Mağazaya ulaşmak için bir Microsoft hesabına ihtiyacınız olacak (hesabı kurulum sırasında açıyorsunuz).

Resimlerle: Yapı 10135: Windows 10 şekillendi!

Kaynak: CHIP Online

YORUM YAZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Sıradaki haber yükleniyor...