Windows 10'u deneyenler...

Windows 10'un önizleme sürümünü deneyenler, final sürüme direkt olarak geçebilecekler, ancak...

22 Haziran 2015, Pazartesi 10:30
- A +
Windows 10'u deneyenler...

Windows 10 Insiders (Microsoft'un beta testine katılan kişilere verdiği isim) yeni işletim sisteminin çoğu özelliğini önceden görme imkanı buldular ancak, 29 Temmuz olan yayım tarihinin yaklaşması ile beraber bu kişilerin çoğu, Windows 10'un son sürümüne güncellemenin nasıl olacağını merak etmekte.

Microsoft, Windows Blog üzerinde bu durumu açıklığa kavuşturmak için bir yazı yayınlamış durumda ve görünene göre, bu işlem olabileceği kadar basit gözüküyor: Insider'lara, ilk beta sürümlerinden beri olduğu gibi, bir Windows güncellemesi aracılığı ile bir RTM gönderilecek. Ancak burada bir noktaya dikkat etmek gerekiyor. Microsoft, Windows Insider'ları ilgilendiren gönderisinde sessizce yaptığı değişiklikle, "aktivasyon" kelimesini ilgili cümlenin içinden çıkarmış bulunuyor. Bunun yanında yeni eklenen bir cümleyle yalnızca Windows 7 ve 8.1 sahiplerinin ücretsiz Windows 10 fırsatından yararlanabileceği vurgulanıyor. Özetle Windows 10'u deneyenler, Windows 7 veya 8.1 lisansına sahip  olmaksızın, bedavadan Windows 10'a sahip olamayacaklar.

Bu arada, gelecek olan yeni güncellemeleri yüklemek için bir değişiklik bulunmakta: Bilgisayarınızın bir Microsoft hesabına bağlı olduğundan emin olmanız gerekiyor ve bu hesabın, Windows Insider olarak kaydettiğiniz hesap ile aynı olması gerekiyor. Bu değişiklik, sadece 29 Temmuz'daki sunulacak olan Windows 10'un son sürümü için geçerli değil, aynı zamanda o tarihe kadar ortaya çıkacak bütün sürümler için de geçerli.

Karışıklık olmaması için belirtmek gerekiyor ki, bu durum sadece Windows 10 Insider'ları için geçerli. Geri kalan herkes, 29 Temmuz tarihindeki son sürümü bir Microsoft hesabına ihtiyaç duymadan yükleyebilirler.

Bunun sebeplerinden biri, ön izleme sürümü kullanan kişileri takip etmek gibi gözüküyor çünkü Insider'ların, işletim sistemini ISO olarak indirme ve temiz OS yüklemeleri yaratma imkanları bulunmakta ve Microsoft'un, insanların sadece temiz bir Windows kopyası elde etmeye çalışmadıklarından emin olması gerekiyor.

Insider programı, Windows 10 yayınlandıktan sonra da belli bir süre devam edecek. Microsoft, Insider'ların gelecekteki sürümlere de ulaşım imkanları olacağını söylüyor.

Bütün bunlar da, Microsoft'un alıştığımız "birkaç yılda bir büyük güncelleme" yerine daha sık güncellemeler yayımlayacağını göstermekte. Microsoft, kısa bir süre önce Windows 10'u "Windows'un en son sürümü" olarak tanımladı ve bu tanımlama da, sürekli olarak yeni özelliklerle yenilenen bir ürüne doğru değişiklik yapıldığını belirtiyor...

Kaynak: CHIP Online

YORUM YAZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.