Volkan tuttu Baroni attı

Volkan tuttu Baroni attı

01 Ağustos 2013, Perşembe 12:30
- A +
Volkan tuttu Baroni attı

Salzburg'un golüne kadar kahraman Volkan'dı. Skora müdahale ettiği 4 net pozisyon vardı. Turu dengeye getiren ise bu tip dramaların başrol oyuncusu Baroni'ydi. Geçen seneki hikayeler göz önüne alındığında o penaltıya gitmek büyük cesaret ister.

Volkan tuttu Baroni attı

Ersun Yanal'ın kadro seçiminin anlattığı bir şey var. Savunma kanatlarında oynayan Topuz ve Kadlec de dahil olmak üzere hiçbir çizgi oyuncusu sahada yoktu. Bu merkez öncelikli bir takımdı. Ersun Yanal planını orta alanın merkezini kullanan 4-1-4-1 üzerine yapmıştı.

Volkan tuttu Baroni attı

Bu tip bir oyunda temel faktör, orta 4'lünün işleyişidir. Mutlak topa sahip olmaları gerekir ve top çevirme hızıyla, pasla rakip alana yerleşerek pozisyon bulunur. Ancak Emre ve Alper topa sahip olup onu sakin kullanmak konusunda eksik kaldılar.

Volkan tuttu Baroni attı

Topal'ın görevi savunmayı tamamlamaktı, işini yaptı. Kuyt ise teknik yetersizlikten arkadaşlarına yardım edemedi. Bu görevde ayakta kalabilen tek isim Meireles'ti. Webo ve Alper'le zaman zaman pas bağlantılarına girmeye çalıştı.

Volkan tuttu Baroni attı

Ancak Salzburg'un yoğun baskısı, onu da zorladı. Bu tip bir oyunda ortaya çıkan Fenerbahçe'nin ilk şutu da 54. dakikada bulabilmesi oldu, o da 25 metreden. Topa sahip olamadıkça Salzburg'un presi arttı, ceza sahası çevresine yerleştiler ve Alan'la golü bulana kadar Sarı-Lacivertliler'i bunalttılar.

Volkan tuttu Baroni attı

Bu bölümün kahramanı tartışmasız Volkan'dı. Skora direkt müdahale ettiği 4 pozisyonun en önemlisi 46'da uzayarak çıkardığı inanılmaz toptu. Açık söylemek gerekirse Sow oyuna girip, Fenerbahçe golü yiyene kadar geçen senenin çok uzağında bir oyun oynadılar. Kritik değişiklik, kariyerinin en kötü oyunlarından birini oynayan Emre'nin oyundan çıkıp, Baroni'nin girişi oldu.

Volkan tuttu Baroni attı

Salzburg'un skor avantajıyla geri çekilmesiyle Fenerbahçe orta sahada pas yapmaya başladı. Kadlec biraz oyuna girdi ve Sow şut denemeye başladı.

Volkan tuttu Baroni attı

Fenerbahçe kalabalık bir şekilde ceza sahası içerisine yığıldı. Salzburg'un kontrataklarının bekledikleri etkiyi yapmaması, Fenerbahçe'nin topa sahip olabilmesindendi.

Volkan tuttu Baroni attı

Bu bölümde Sow ve Webo ile erken bir sayı da bulunabilirdi. Ancak turu dengeye getiren sayı bu tip dramaların başrol oyuncusu Baroni'den geldi. O penaltının başına gidebilmek, geçen seneki hikayeler göz önüne alındığında kolay değil, büyük bir cesaret ister.

Volkan tuttu Baroni attı

Fenerbahçe'nin sahaya çıkan ilk 11'inde 7 oyuncu 30 yaş ve üzerinde.Bu yaş ortalaması için fazla ham, olgunluktan uzak bir oyun vardı. Halbuki bu tip bir yaş ortalamasından tecrübe, sakinlik, topa sahip olma, topu koşturma beklenir. Bu şimdilik yoktu.

Volkan tuttu Baroni attı

Gökhan Gönül sadece Fenerbahçe'nin sağ beki değil, orta saha organizatörlerinin de başında geliyor. Geçen sene Avrupa'daki önemli başarının mimarlarından biri oydu. Hem defans hattının organizasyonu onun görevlerinden biriydi hem orta sahanın aklı olabiliyordu hem de hücumun yıpratıcı bir parçasıydı.

Volkan tuttu Baroni attı

Onun kanadını kontrol eden rakip hücum ve savunmalar, Benfica dışında asla oyunlarını tam olarak sergileyemediler. Gökhan olmayınca Fenerbahçe sadece savunmadan kaybetmiyor, çok eksiliyor.

Volkan tuttu Baroni attı

Sarı-Lacivertliler geçen yıl Avrupa yolculuğunda ikinci Benfica maçına kadar hiçbir rakibinden kendi savunmasına baskı yemedi. Rakipler hep kontrollü, Fenerbahçe hücum hattını ciddiye alan orayı merkez kabul eden oyunlar oynadılar. Fenerbahçe savunması da kolaylıkla top çıkarabildi.

Volkan tuttu Baroni attı

Salzburg ise PSV maçından çektiği kopyayla Fenerbahçe'ye erken pres yaptı. Sarı-Lacivertliler geçen sene ligde oynadığı bu tip maçlarda hep zorluk çekmişlerdi. Dün de golü yiyene kadar organizasyonları hep eksik kaldı.

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.