Urkuş Işık her şampiyonluğunda hedef büyütüyor

Kırşehir’de 4 yıl önce atletizme başlayan 16 yaşındaki Urkuş Işık, her kazandığı şampiyonluktan sonra kendisine daha büyük hedefler koyarak başarılar etmeye devam ediyor.

17 Şubat 2018, Cumartesi 12:12
- A +
Kırşehir’de 4 yıl önce başladığı atletizmde Türkiye ve Balkan şampiyonlukları bulunan 16 yaşındaki Urkuş Işık, gözünü Avrupa ve dünya şampiyonalarına dikti.

Kentte 4 yıl önce yapılan 10 Kasım Atatürk’ü Anma Koşusu Kırşehir seçmelerinde keşfedilen 16 yaşındaki Urkuş, Türkiye Atletizm Federasyonu ile Gençlik ve Spor Bakanlığının düzenlediği organizasyonlarda şampiyonluklar elde ederek, hedeflerine emin adımlarla ilerliyor.

Urkuş Işık, bu yıl Türkiye Salon Atletizm Şampiyonası’nda bin 500 metre gençler ve Bulgaristan’da yapılan 20 Yaş Altı Balkan Salon Atletizm Şampiyonası 3 bin metre kadınlarda birincilikler elde etti.

Kendinden 2-3 yaş büyük sporcularla yarışmasına rağmen büyük başarılar elde eden Urkuş Işık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dört yıl önce yapılan seçmelerle atletizm hayatının başladığını, ilk başlarda bu sporu yapmasına karşı çıkan ailesini beden eğitimi öğretmeni ve antrenörlerinin ikna ettiğini söyledi.

Her şampiyonluğun kendisini daha büyük başarılara motive ettiğini vurgulayan Urkuş, şöyle konuştu:

"Ortaokul ikinci sınıfın ikinci döneminde beden eğitimi öğretmenim beni keşfetti. Öyle spora başladım. 4 sene oldu atletizme başlayalı. Atletizme başladığımda ilk hedefim Kırşehir’de birinci olmaktı. Başarılı olunca grupta birinci olmayı hedefledim. Daha sonra Türkiye şampiyonluklarını elde etmeyi amaçladım ve başardım. Dört yıl boyunca çalışarak Türkiye ve Balkan şampiyonlukları elde ettim. Bundan sonraki hayalim Avrupa ve dünyada başarılar elde ederek, Türkiye’yi temsil etmek."

Antrenör Kaya: "Bu yıl çıkış yakaladı"

Sporcunun antrenörü Ziya Kaya da Urkuş’un Kırşehir birincilikleriyle başlayan derecelerinin, Türkiye Atletizm Projesi’nin grup ve final yarışları, 10 Kasım Atatürk koşuları ve salon kros yarışlarındaki başarılarla devam ettiğini belirtti.

Urkuş’un büyük çıkışını bu yıl yakaladığına dikkati çeken Kaya, "Türkiye Salon Şampiyonası’ndaki 3 bin metrede kendinden 3 yaş büyük ablalarıyla yaptığı yarışta Türkiye birincisi oldu. Bu başarısıyla atletizm milli takımının gençler kategorisine girdi. 10 Şubat’ta Bulgaristan’da yapılan 20 Yaş Altı Balkan Salon Şampiyonası’nda 3 bin metrede Balkan şampiyonluğunu elde etti." dedi.

Kırşehir’den çıkan bir sporcunun aldığı bu derecelerin büyük kulüplerin de dikkatini çektiğini aktaran Kaya, "Urkuş’un bu dereceleri il dışındaki büyük kulüplerin dikkatini çekmeye başladı. İlk verdiğimiz kulüp Ankara Büyükşehir Belediyesi. Daha sonra Fenerbahçe Spor Kulübü istedi. Bir yıl orada koştu, şimdi ENKA Spor Kulübünde lisanslı bir sporcumuz." ifadelerini kullandı.
Kaya, Urkuş’un başarılarının ardından kendisine yeni hedefler koyduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Uluslararası ilk hedefimiz Balkan şampiyonluğuydu. Şimdiki en büyük hedefimiz de Dünya Liselerarası Atletizm Şampiyonası ve Yıldızlar Avrupa Şampiyonası. Hedefleri hep büyüterek gidiyoruz. Sporcumuz her şampiyonluk sonrasında üstüne koyarak, yeni başarılar elde ediyor."

KIRŞEHİR (AA) - ABDULLAH YILDIZ
YORUM YAZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.