Turkuaz mayo Mustafa Sayar'ın

49. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nun 182 kilometrelik Bodrum-Selçuk etabını Konya Torku Şekerspor takımından Mustafa Sayar, 4 saat 40 dakika 9 saniye ile kazandı. İkinciliği Cofidis takımından Bagot Yoann 4 saat 40 dakika 18 saniye ile, üçüncülüğü de aynı takımdan Edet Nicolas 4 saat 40 dakika 23 saniye ile elde etti.

26 Nisan 2013, Cuma 16:57
- A +
Turkuaz mayo Mustafa Sayar'ın

Yarışın startı saat 11.40'ta verildi. Bisikletçiler, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon'un kaldırdığı damalı bayrakla birlikte tempolu bir biçimde pedal çevirmeye başladı.

İLK KAÇIŞ ÇABUK OLDU
Bodrum rampası çıkıldıktan sonra, Milas-Bodrum Havalimanı kavşağında Bardianı Valvole-CSF Inox Takımından Delle Stelle Christian ile Unitedhealthcare Presented By Maxxis takımından Ilesıc Aldo Ino atak yapıp gruptan kaçtı. Oldukça sıcak bir hava ve zaman zaman esen sert rüzgara rağmen bu ikili gittikçe artan bir tempo ile önce zaman farkını 9 dakikaya çıkardı. 86.2 kilometredeki "Türkiye Güzellikleri Primi" kapısına yaklaşılırken fark 8 dakika 9 saniyeye indi.

TÜRKİYE GÜZELLİKLERİ PRİMİ'Nİ DELLE STELLE KAZANIRKEN, BEYAZ MAYO IGNATYEV'DE KALDI
Bafa Gölü geçilirken etabın ilk primini kazanan isimler de belli oldu. Bardiani Valvole-CSF Inox takımından Delle Stelle Christian çizgiyi ilk geçen sporcu oldu. Onu Unitedhealthcare Presented By Maxxis takımından Ilesıc Aldo Ino takip etti. Üçüncülüğü de Caja Rural takımından Moreno Allue elde etti. Aradaki puan farkını koruyan Katusha takımından Ignatyev Mıkhail, yarın koşulacak Kuşadası-İzmir etabında Beyaz Mayo'yu giymeye devam edecek.

FARK KAPANIYOR
Öndeki ikili 91'inci kilometreyi geçip Aydın il sınırına girerken temposunu iyice düşürdü. Bunda sıcak havanın da rolü vardı. Nitekim ana grup farkı önce 7 dakikaya, 96'ncı kilometre geçilirken de 6 dakikaya indirdi. 115'inci kilometre geçilirken, ana grubun rüzgarın sert esmesi nedeniyle temposunu düşürdüğü gözlendi. Bu da öndeki ikilinin işine yaradı ve fark yeniden 7 dakika 45 saniyeye çıktı. Söke Ovası'na inilirken, rüzgar sert yüzünü iyice gösterdi. Düzlükte ise bir arabayı yerinden oynatırcasına esen sert rüzgar, sporcuları olumsuz biçimde etkiledi. Tempo düştü, sporcular pedal çevirmekte zorlandı.

SPRİNT PRİMİNİ DELLE STELLE KAZANDI
Söke'ye yaklaşılırken 104 No'lu Bardiani Valvole-CSF Inox takımından Delle Stelle Chrıstian Sprint primi çizgisini ilk geçen sporcu oldu. İkinciliği 224 No'lu Unitedhealthcare Presented By Maxxis takımından Ilesic Aldo Ino aldı. Yeşil Mayoyu, Kuşadası-İzmir etabında yine Lotto Belisol takımından Andrei Griepel giyecek. Bu arada yeni farkı da 6 dakika 30 saniye olarak ölçüldü.

TURA İLGİ BÜYÜK
Diğer taraftan Alanya'dan verilen startla birlikte Kuşadası-Selçuk yöresine kadar gelen bisikletçilere her etap sırasında büyük ilgi vardı. Selçuk'a gelinceye kadar yollara sıralanan sporseverler, bisikletçilere büyük destek verdi.

FARK AZALIRKEN ÖNDEKİ İKİLİ YAKALANDI
İlk kaçıştan itibaren bir ara 9 dakikalık maksimum bir fark yaratan öndeki ikili, finişe 44 kilometre kala ilk defa farkı 4 dakikaya düşürdü. Ana grup iyice artan bir tempo ile basmaya başladılar. Bitime 36 kilometre kala öndeki ikili ile ana grup arasındaki yeni zaman farkı 2 dakika sınırına kadar düştü. Ana grup tek parça idi. 30 kilometre kala ana grup finişe doğru gelmeye başladı.

GRIEIPEL DİNLENE DİNLENE GELİYOR
Yarış sırasında kendini hiçbir zaman ön plana atmayıp sürekli grup içinde pedal basıp, finişe diri gelmeye özen gösteren Lotto Belisol Takımı'nın dünyaca ünlü bisikletçisi Andrei Griepel, Bodrum-Selçuk etabında da aynı özelliklerini yansıttı. Alman bisikletçiyi kimse atak yaparken görmedi. Meryem Ana Tepesi'ne 26 kilometre kala Colombia takımının sürekli grubu çektiği ve tempoyu hızlandırdığı gözlendi..

İKİNCİ  KATEGORİDEKİ TIRMANIŞ PRİMİ
162.5'inci kilometre geçilirken ikinci kategorideki tırmanış primini kazananlar belli oldu. Çizgiyi Crelan Euphoney takımından Peeters Kevin ilk geçen bisikletçi oldu. İkinciliği Sojasun'dan Delaplace Anthony, üçüncülüğü de Vini Fantini Selle'den Andrıato Rafael elde etti. Bu arada Turkuaz Mayo'nun sahibi Berhane Natnael lastik patlattı, ancak yeniden gruba girdi. Bu arada birinci kategorideki tırmanış primini Vini Fantini Selle takımından Andriato Rafael kazandı. İkinciliği Konya Torku Şekerspor'dan Nazım Bakırcı, üçüncü Bardiani Valvole-CSF Inox'tan Modolo Sacha, dördüncü de Caja Rural'dan Ferrai Fabricio oldu.

ATAKLAR SIKLAŞIYOR
Finişe 15 kilometre kala Caja Rural takımından Moreno Allue atak yaptı, fakat kaçamadı. Artık  Meryam Ana Tepesi'ne tırmanış başlamıştı. Yolun darlığı nedeniyle grubun önünde yer bulan bisikletçiler, diğerlerine oranla daha şanslıydı. Tempo hızlıydı, sprintler peşi sıra gelmeye başladı. 5 kilometre kala Konya Torku Şekersporlu Serguei Gretchyn ana grubun başını çekti. Ana grup tepeye iyice yaklaşırken dökülmeler de başladı. 3 kilometre kala bu kez Cofidis takımından Poulhıes Stephane atak yaptı. Arkasında ana grup, onun başında da Konya Torku Şekersporlu vardı. Ancak Mustafa Sayar, kaçan rakibini bırakmadı ve 18 ardından 25, daha sonra da 40 saniyelik bir fark yarattı. Görülmesi gereken bir temposu vardı Mustafa'nın. Yokuş çıkmıyor, sanki uçuyordu. Finişe de tek başına Mustafa Sayar girdi. Bu büyük bir zaferdi onun için. Etabı almakla kalmadı, aynı zamanda Turkuaz Mayo'nun da sahibi oldu. Mustafa Sayar'ın genel ferdi klasmandaki birinciliği şu ana kadar geçilen etaplar göz önüne alındığında 23 saat 49 dakika 24 saniye ile gerçekleşmiş oldu. Tırmanış Mayosu da (Kırmızı) bir başka Konya Torku Şekersporlu Serguei Gretchny'in oldu.

FİNİŞTEN SONRA YABANCILAR MERYEM ANA EVİNE KOŞTU
Meryem Ana Tepesi'nde yapılan finişten hemen sonra, yabancı sporcular ve misafirler akın akın Meryem Ana'nın evini ziyaret etmek için birbirleri ile yarış ederken ilginç görüntülere sahne oldular. Yabancılar, böylece dini inançlarının en yüksek mertebesine ulaşmış oldular. Binlerce kare fotoğraf çeken yabancılar, bunları yaparken tek bir ses dahi çıkarmayarak izleyenleri hayrete düşürdü.

DHA

YORUM YAZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.