Türkiye Jokey Kulübü bindiği dalı kesiyor

Fanatik Hipodrom Editörü Cavit Cem Boşgelmez at yarışlarında Devlet’in yetkisini kullanan Türkiye Jokey Kulübü’nün, atçılık sektörünün ülke ekonomisine katkıda baş pay sahibi olan spor gazetelerinin at yarışı bültenlerine karşı aldığı akıl almaz olumsuz tutumu kaleme almaya devam ediyor. Boşgelmez’in camiaya katkısı meçhul veya Devlet’e katkıyı kendi cebi için kesintiye uğratan şahısları TJK’nın madden desteklemesini tek tek kaleme aldığı yeni yazısı çok ses getirecek gibi. Boşgelmez’e destek yarışsever, atçılar ve ganyan bayilerinden çığ gibi büyüyor. İşte o yazının tamamı;

09 Kasım 2018, Cuma 13:22
- A +
Türkiye Jokey Kulübü bindiği dalı kesiyor

Türkiye Jokey Kulübü’nden 3 Kasım Cumartesi günü ve 7 Kasım Çarşamba günü yazdığımız yazılara evlere şenlik bir açıklama geldi.

Hiçbir iddiamızın çürütülemediği yazıda aklanma telaşı ve mahkeme yolu gösterip sindirme çabası dikkatlerden kaçmadı.

Sayın kamuoyu;

Bizim, yani ülkenin 1 numaralı at yarışı bülteninin hakkımızı istemekten ve diğer basının da haklarını istemekten başka hiçbir derdimiz yok. Hiçbir yazımızda kendi adımıza tek bir şey istemediğimiz gibi sadece diğerlerinin artı eksi bütçesini bilemediğimiz için kendi aldığımızdan verdiğimizden bahsettik.

Ekte bendenizin 27 Haziran 2018’de Türkiye Jokey Kulübü Başkanı ile yaptığım watsapp konuşması vardır. Çok açık görülüyor ki en kötü gününde bile Gazi Koşusu gününde tüm basına ilan veren TJK, bu sene at yarışının en çok yükünü çeken Fanatik ve Fotomaç gazetelerine ilan vermiyordu. Benimle temasa geçen ilan müdiremiz yaşadığı şoku ifade ederken ben de hemen TJK Başkanı Serdal Adalı ile aramamı görmeyince mesaj yoluyla temasa geçmiş ve spor basınının Gazi günü halkımızın en çok elinde olan gazete olacağını, bütün yükü biz çekerken bize değil başka gazetelere ilan verilmesinin yanlış olduğunu ifade etmiştim. Serdal Başkan da mesajla dönerek konuya müdahil olacağını belirtmişti. Dolayısıyla benim tepkisel çıkışımla hem Fanatik, hem de Fotomaç, Gazi günü TJK’dan ilan alabilmişti.

O ilana rağmen bu sene TJK’dan aldığımız toplam ilan bedeli 14 bin TL. Fotomaç da farklı durumda olmaz. Çünkü TJK’nın haklı olarak verirse eşit sayıda ilan verdiğini bilenlerdeniz. Daha önce de bu tarz eksiklikler olduğunda mücadelemi yapmış ve toptan basının ilan almasında katkıda bulunmuştum. Bunda övünecek bir şey yok. Hakkımızı istiyoruz. Bugün de yaptığımız bundan farklı değil.

Bakın bugün kıymeti kendinden menkul, Türkiye Jokey Kulübü Genel Müdürü Tuncel Aydın’ın 30 yıllık dostu, mümkün olan her yönetimde paraya bağlamak için çaba gösterdiği yazar Atahan Zilcioğlu’na Türkiye Jokey Kulübü’nün bu sene kaç para ödeme yaptığı başta Türkiye Varlık Fonu’na ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ilgili bakanlıklarına (T.C. Maliye Bakanlığı, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı) izah edilmelidir. Koskoca Fanatik, Fotomaç at yarışı eklerinde yıllık toplam 25 milyon TL’ye yakın kağıt, eleman masrafıyla boğuşurken yarışseverin yüzde 90’ının elinde bulunup Türkiye Jokey Kulübü’nün kasasına günlük yüzde 26 payı ile her gün yaklaşık 3 milyon TL koymasına en önemli katkıda bulunuyorken, şu ana kadar ikisine sadece ve sadece 20 küsur bin TL’lik ilan vermenin izahını kim yapabilir? Bu yazıdaki iki şahısa neden 25 milyon yıllık yatırım yapan iki spor gazetesinden fazla bütçe ayırıldığı izaha muhtaç bir konu değil midir? Katkı farkı milyonlarla, milyarlarla mukayese dahi kabul edilemeyecek düzeyde iken hele hele…

Gelelim Osman Ekinci’ye. idmanmerkezi.com sitesiyle Türkiye Jokey Kulübü’nün hipodromlarında atların idmanlarını kamera ile çekip (atların sahiplerinin telif hakkını saymıyorum bile) Türk halkına satan ve bu satış karşılığında vergi vermediği aşikar şahsa Türkiye Cumhuriyeti’nin devleti temsil yetkisi verdiği Türkiye Jokey Kulübü hem de kimseye haber vermeden, acaba alternatifi, daha ucuzu var mıdır demeden nasıl ayda 8 bin TL bağlayabilmektedir? Bu şahsın halihazırda tüm Türk basını ile mahkemelik olduğu, tebdir kararıyla pek çok basın organını sindirdiği, basının galoplarının kesilmesine yol açtığı da malumdur. Dolayısıyla devletin geliri bundan da olumsuz etkilenmektedir. Bu nasıl devlet ciddiyetsizliğidir temsilde Türkiye Jokey Kulübü’nün?

Bir de mahkeme varmış. Hay hay buyurun. 6 gündür telefonlarım susmuyor onlarca at sahibi ve TJK mağdurundan telefon geliyor. En çok da asli üyelik sisteminin kendine yarattığı avantajlardan mustaripler. Ben çok şükür Devletimiz’in bana verdiği sarı basın kartı ile sık sık Veliefendi Hipodromu’nun şeref tribününü kanuni hakkımla ziyaret eden birisi olarak eli ayağı tutan, benden hızlı yürüyen TJK Asli Üyesi’nin hipodromdan Bakırköy’e yürümeyle 10 dakikalık yolu gitmek için TJK’nın özel makam aracını, mazotunu kullandığını gören birisi olarak duyduğum diğer korkunç haksızlıklar karşısında şok içindeyim. Bunların da hesabını yetkisini kullandığınız bu devlete verdiniz mi? Bu gazeteler, bu Devlet, sizin kendi kurduğunuz çember sistemini beslemek için mi var?

Açık söylüyorum. Yıllık on milyonlarca kağıt masrafı yaparak bu devlete yarışseverlerle dolaylı olarak her sene yüzmilyonlarca vergi verilmesine katkı sunan bir numaralı basın kuruluşunun mensubu olarak hakkımızı istemekten ve sizin haksızlık içinde yüzen çürümüş, kokuşmuş yapınızı yazmaktan gurur ve şeref duyuyorum. Bu çıban artık patlamıştır. Hiç kimse allem etmesin kallem etmesin. Daha çok vergi gelsin devletimiz var olsun, bereketi olsun diye kendini yırtan bizlere sanki cebimize, özel hayatımıza para istiyormuşuz gibi şark kurnazı savunmaları kimse yutmuyor.

Bu devletin parasını çarçur etmeyin

Bu işte artık 1 numaralı muhatabımız saygı değer Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve onun başında bulunduğu, at yarışları yetkisini elinde bulunduran, Türkiye’nin varlıklarının kıymetini artırmak maksadıyla kurulan ve bizim ne demek istediğimizi ve kıymetimizi çok iyi bileceğine kalben inandığımız Türkiye Varlık Fonu’dur.

Saygıyla, sevgiyle…

YORUM YAZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Sıradaki haber yükleniyor...