Türkiye ilk kez VAR diyecek!

Rusya’daki Dünya Kupası’nda uygulanan Video Hakem Uygulaması(VAR), Türkiye’de bugün görücüye çıkıyor. Cüneyt Çakır’ın yöneteceği kupa finalinde, VAR ekibi Riva’daki merkezden maçı izleyip pozisyonlar için tavsiyede bulunacak. Peki VAR nedir? VAR hangi pozisyonlar incelenir? VAR ile ilgili tüm detaylar haberimizde...

05 Ağustos 2018, Pazar 06:00
- A +

Türkiye VAR'la tanışmaya hazırlanıyor. Dünya Kupası’nda gördüğümüz Video Hakem Uygulaması, bugün Türkiye’de ilk kez Galatasaray ile Akhisar arasında maçta uygulanacak. Karşılaşmayı Cüneyt Çakır yönetirken, Riva’daki merkezde hakemler maçı izleyip pozisyonlar için tavsiyede bulunacak.

VAR nedir?

Video Hakem Uygulaması (VAR) özetle; karşılaşma sırasında hakemin tereddütte kaldığı veya hatalı karar verdiği düşünülen bir pozisyonda, ekran başında maçı izleyen diğer hakemlerle kulaklık aracılığıyla iletişim kurduğu ve onlardan gelen bilgiye göre karar verdiği bir sistem olarak tanımlanabilir.

VAR'da hangi pozisyonlar incelenir?

GOLLER: Golden önce golün geçersiz olması için bir ihlalin olup olmadığını bildirmek.

PENALTI - PENALTI DEĞİL: Verilen veya verilmeyen bir penaltı kararında açık bir hata olup olmadığını bildirmek.

YANLIŞ OYUNCUYA KART VERİLMESİ: Hakemin ihlal yapan takımdan yanlış oyuncuya ihtar veya ihraç vermesi durumunu veya hangi oyuncunun cezalandırılması gerektiğini bildirmek.

DİREKT KIRMIZI KART: (2. ihtarlar hariç) Verilen veya verilmeyen bir ihraç kararında açık bir hata olup olmadığını bildirmek.

Bayrağı ve düdüğü geciktirmek

Aşağıdaki hallerde hakem veya yardımcı hakem düdük çalmayı veya bayrak kaldırmayı geciktirecektir:

1- Bir oyuncunun gol atmak üzere olduğu bir anda hakemin veya yardımcı hakemin kararsız kaldığı bir ihlalde (ofsayt ve topun oyun alanından çıkması dahil)...

2- Ceza alanı içinde veya penaltı alanına doğru bir oyuncunun net bir atak durumunda yapılan bir ihlal durumunda...

Yardımcı hakem bu iki durumda bayrağı geciktirecek ve atağın sonucunda bir gol veya penaltı olursa bayrağını kaldıracaktır. Bunun anlamı “Bayrağı bilerek geciktirdiğini, verilen golün veya penaltının incelenmesi gerektiğini” belirtmektir.

VAR'ın ilkeleri nelerdir?

1- Video teknolojisi yalnızca maçın seyrini değiştiren kararlardaki bariz hataları düzeltmek için ve gözden kaçan ciddi olaylarda kullanılacaktır: Gol, penaltı/penaltı değil, doğrudan ihraç ve yanlış oyuncuya kart verilmesi (örneğin; hakemin yanlış oyuncuya ihtar vermesi/ihraç etmesi).

2- Nihai karar her zaman hakem tarafından verilecektir.

3- İncelemeyi yalnızca hakem başlatabilir; VAR, hakeme sadece inceleme önerisinde bulunabilir.

4- İnceleme süreci ne olursa olsun, kararı hızla incelemek için herhangi bir zaman baskısı yok. Çünkü doğruluk zamandan daha önemlidir.

​5- Oyuncular ve takım görevlileri hakemin etrafını sarmamalı veya eğer bir karar incelenecekse, inceleme sürecini veya nihai kararı etkileme girişiminde bulunmamalıdır. ‘İnceleme işareti’ kullanan bir oyuncu sarı kart alacaktır.

VAR’a itiraz cezaları

Hiçbir aşamada herhangi bir kimsenin hakem inceleme alanına girmesine izin verilmez. Bunu yapan oyuncu ihtar alacak (sarı kart) ve takım görevlileri de teknik alan dışına çıkarılacaklardır.

Hakem, TV işareti yapan oyuncuyu ihtar ile cezalandıracaktır.

YORUM YAZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.