Tufan Erginbilgiç kimdir, ne iş yapıyor?

Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz Sportif A.Ş'nin başına Tufan Erginbilgiç'in getirilebileceğini söyledi. Peki, Tufan Erginbilgiç kimdir? İşte Galatasaraylıların merak ettiği sorunun cevabı ve detaylar...

30 Mayıs 2018, Çarşamba 11:31
- A +
Tufan Erginbilgiç kimdir, ne iş yapıyor?
Galatasaraylı taraftarlar Tufan Erginbilgiç kimdir sorusunun cevabını arıyor. Galatasaray'da mazbata töreninde ilk kez Tufan Erginbilgiç ismi gündeme geldi. Başkan Mustafa Cengiz Dünyanın en önemli petrol şirketlerinden birinin başında bulunan Tufan Erginbilgiç'i Sportif A.Ş'nin başına getirebilecekleri söyledi. İşte Tufan Erginbilgiç kimdir sorusunun cevabı ve detaylar...

Tufan Erginbilgiç kimdir

BP Madeni Yağlar Dünya Başkanı Tufan Erginbilgiç, İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği’nden mezun oldu. 1986’da Boğaziçi Üniversitesi’nde MBA programını ve 1989’da Ohio State Üniversitesi’ndeki Ekonomi üzerine yüksek lisans eğitimini tamamladı. 1990-1997 yılları arasında Mobil Oil’da çalıştıktan sonra, BP’nin çeşitli departmanlarında görev aldı. Erginbilgiç, son olarak BP’nin Avrupa Akaryakıt Satış&Lojistik Operasyonları Başkan Yardımcılığı görevini yürütüyordu.

BP’nin zirvesindeki 5 isim

BP’nin tepesindeki 5 kişilik zirvesi şu isimlerden oluşuyor: BP Group CEO’su Tony Hayward, BP Rafineri ve Pazarlama Başkanı Iain Conn, Amerika Akaryakıt Grup Başkanı John Mogford, Uluslararası İşletmeler Başkanı (Madeni Yağlar, v.s.) Steve Welch ve Avrupa, Afrika ve Avustralya-Asya Akaryakıt Grubu Başkanı Tufan Erginbilgiç.

Tufan Erginbilgiç’in sorumluluk alanı Amerika dışında, akaryakıtla ilgili rafineriler, ikmal, lojistik, istasyonlar ve müşteri satışları gibi tüm operasyonları kapsıyor. BP’nin dünya çapındaki tüm akaryakıt pazarlama ve ikmal optimizasyonu grupları da Tufan Erginbilgiç’e bağlı olacak. Erginbilgiç, daha önce BP Madeni Yağlar Dünya Başkanlığı görevini de yürütmüştü. 

Yeni görevine 2 Nisan 2009 tarihinden itibaren başlayacak olan Tufan Erginbilgiç, son bir yıldır CEO Genel Sekreteri olarak Londra’da görev yapıyor. Daha önceki yapılanmada rafineler ve müşteri tarafının iki ayrı grup halinde olduğunu belirten Tufan Erginbilgiç, yeni organizasyonla birlikte rafineriden müşteri hizmetine kadar her türlü hizmetin kendi görev alanı içine alındığını söyledi.

Bu pozisyona gelen ilk Türk

Dünya enerji sektöründeki en önemli pozisyonlardan biri olan bu görevi üstlenen Tufan Erginbilgiç, böylece sektörde uluslararası alanda bu kadar üst pozisyona ulaşabilen ilk Türk oldu. Daha önce, BP’nin Global Akaryakıt Operasyonlarından Sorumlu Başkan Yardımcısı (COO-Chief Operating Officer) olarak görev yapan Erginbilgiç, 1997 yılından bu yana BP’nin rafinaj ve pazarlama iş kolunda hem Türkiye hem de Londra’da üst düzey yönetici olarak çeşitli görevlerde bulundu. 

Adım adım zirveye

Erginbilgiç, BP’deki Avrupa Akaryakıt Satış & Lojistik Operasyonları Başkan Yardımcısı görevini Eylül 2006’ya kadar sürdürmüş, aynı yıl BP’nin Madeni Yağlardan Sorumlu Dünya Başkanlığı görevini üstlenmişti. 2009 yılında Doğu Yarımküreden sorumlu Rafinaj ve Pazarlama Başkan Yardımcılığıgörevine getirilen Tufan Erginbilgiç, BP’nin ABD dışındaki tüm ülkelerdeki akaryakıt ve madeni yağ operasyonlarından sorumlu olmuştu. 

Son olarak Şubat 2014’te ise Küresel Akaryakıt Operasyonlarından Sorumlu Başkan Yardımcısı görevine getirilen Erginbilgiç bu görevinde tüm dünyadaki Akaryakıt Değer Zincirleri, tüm Rafineriler, Global Yakıtlar ve Ticari Optimizasyon iş kollarının yönetimini üstlenmişti. 

Sektöre giriş yaptı

Tufan Erginbilgiç, 1982 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Daha sonra sırasıyla 1986’da Boğaziçi Üniversitesi’ndeki MBA programını ve 1989’da da Ohio State Üniversitesi’ndeki Ekonomi üzerine yüksek lisans eğitimini tamamladı. Erginbilgiç, kariyerine Mobil’de başlamış, 1996 yılındaki BP-Mobil birleşmesi esnasında BP’yekatılmıştı. 

100 yıldır Türkiye'de

100 yıldır akaryakıt dağıtım, pazarlama, rafinaj alanındaki girişimleri ile Türkiye`de de faaliyette bulunan BP Türkiye, halen Türkiye`deki 600’ün üzerinde akaryakıt istasyonuyla hizmet sunuyor.
YORUM YAZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.