Timsah Arena'da zemin sorunu olmayacak

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan 45 bin kişilik yeni stadyumda, en ağır kış şartlarında bile saha zemininde sıkıntı yaşanmaması için tüm tedbirler alındı.

24 Şubat 2014, Pazartesi 13:24
- A +
Timsah Arena'da zemin sorunu olmayacak

Yeni stadyum inşaatının mekanik projesini hazırlayan firmanın genel müdürü Hamit Mutlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’de son zamanlarda bazı statlarda özelikle kış aylarında zeminle ilgili sıkıntılar yaşandığını, bunun günlerce kamuoyunda konuşulduğunu kaydetti.

Bursa’da Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan yeni stadyumda bu sıkıntıların yaşanması adına farklı bir proje hazırladıklarını anlatan Mutlu, "Gerek drenaj gerekse alttan ısıtma sisteminde son teknolojiyi uygulayacağız. Stadyum tamamlandığında zeminle ilgili drenaj problemi hiç bir zaman yaşanmayacak. Çok karlı havalarda ve benzeri noktalarda kar tutması buzlanma gibi durumlarla karşılaşılmayacak. Bu stat faaliyete geçtiğinde görsel güzelliğinin yanı sıra saha zemini konusunda da adından söz ettirecek" diye konuştu.

Çatıda biriken sular değerlendirilecek

Mutlu, yeni stadyumun çatı bölümünün Bursaspor’u simgeleyen "timsah" şeklinde yapılacağını, bu nedenle burada büyük bir çatı alanı olacağını dile getirdi.
Hazırladıkları projede stadyumun çatı bölümünde biriken yağmur sularının değerlendirilmesini de düşündüklerini anlatan Mutlu, şunları söyledi:
"Burası ayrıca çok çevreci bir yapı olacak. Çatı alanınında biriken yağmur sularını biz bodrum katımızda 2 noktada 2 bin 500 tonluk su deposuna alıp tekrar bu suları saha sulamasında kullanarak, ’yağmurun hasadı’ dediğimiz işlemi yapacağız. Ayrıca sadece seyircilerin kullandığı yerlerde değil, diğer bölümlerde kullanılan lavabolardaki ve duşlardaki suları da toplama sistemiyle bir noktada toplayıp, filtreleyip rezervuarlarda klozet temizleme suyu olarak kullanacağız. Ayrıca stadyumun her tarafını yangın koruma tesisatlarıyla donattık. Soyunma odaları, toplantı salonları, ticari alanlar, localar gibi yerde aynı anda soğutma, aynı anda ısıtma yapabilecek sistemler de tasarlandı."

Elektrik üretimi için trijenerasyon sistemi

Hamit Mutlu, stadyumda ayrıca elektriğin büyük bölümünün de burada üretileceğini anlattı. Stadyuma 1.2 megawatt gücünde elektrik üretebilme şansı veren trijenerasyon sistemi de kurduklarını vurgulayan Mutlu, şöyle devam etti:
"Hem doğalgazla elektrik üretirken aynı zamanda açığa çıkan ısıyla da ısıtma veya soğutma yapabilme imkanına tanıyan bir sistemimiz var. Burada 150 kilometrelik bir boru ağı var. Binanın çok noktasında biz bu boru ağları vasıtasıyla tüm tesisatlarımızı besleyebiliyoruz. Ayrıca istediğimiz her yerdeki, binanın her noktasındaki ısıtma, soğutma, havalandırma, aspiratörler, vantilatörler, yangın sistemi gibi mekanik tesisat cihazlarını bir noktadan izleyebiliyor ve çalıştırabiliyoruz. Burayı işletecek olan arkadaşlarımız bir bilgisayarlar vasıtasıyla herhangi bir noktaya gitmeden bütün cihazları kontrol edebilir ve bunların rahatlıkla çalıştırabilir olacak. Biz bu projeyi tasarlamadan önce Almanya’da 2 stadı, Türkiye’de de Şükrü Saraçoğlu ve TT Arena Statları’nı gezdik. Mekanik bazda bizim burada oluşturduğumuz sistemlerle şu an onların olan mevcut sistemleri arasında dağlar kadar fark var. Dünya standartlarının çok üstünde bir stadyum Bursa’da yapılıyor."

AA

YORUM YAZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.