'THY yerde, biz havada uçuyoruz'

"Marmara Turu" adı ile1963 yılında start alan ve 1965 yılında Uluslararası statü kazanıp 1966 yılında Cumhurbaşkanlığı'nın himayesine giren Türkiye Bisiklet Turu'nun bu yıl 50'ncisi düzenlenecek.

22 Nisan 2014, Salı 12:48
- A +
'THY yerde, biz havada uçuyoruz'

27 Nisan -4 Mayıs 2014 tarihleri arasında 8 etapta düzenlenecek olan müsabaka Alanya'dan start alarak Akdeniz ve Ege sahilleri boyunca ilerleyerek finişe ev sahipliği yapacak olan İstanbul'da 1254 kilometre kat edilerek sona erecek.

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nun 50'ncisinin düzenlenecek olmasından dolayı heyecanlı olan Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu, "50 yıldır süre gelen ve devamlı aralıksı yapılan ve her defa üstüne koyan amatör, yarı profesyonel ve en sonunda profesyonellerin yarıştığı Hors kategoriye kadar yükselen bir 50 yıl heyecanı hep birlikte tüm bisiklet ailesini bu noktaya gelmenin mutluluğu ile birlikte yaşıyoruz" dedi.

50. YIL'A ÖZEL YENİLİKLER
Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu'nun 50. Yılı olması sebebi ile özel yeniliklerin olduğunu belirten Müftüoğlu, "Bu yılki yenilikler arasında Alanya-Kemer var. Daha önce hiç Kemer'de yapmamıştık. Hep Antalya'da bitiyordu, Kemer'de bitireceğiz. Bir yenilik de Karşıyaka'da. İzmir'de hep Alsancvak'ta bitiriyorduk bu yıl Karşıyaka'da bitecek. Bir yenilik daha yaptık. Bu yıl çok zor bir etap koyduk. Elmalı etabını Demre üzerinden arkadan 185 km'lik 2 tane farklı yokuş çıkarak kat edecekler bu da bu turun bu yılki en ağır etabı olacak. Turun gelişimi ile birlikte eskiden hatırlıyorum Eurosport'ta yayın yapalım mı? dediğiniz zaman siz nereden çıktınız, nasıl bunu konuşabilir siniz? denen yerden bugün Mark Cavendish'in, Dünya starlarının, olimpiyat şampiyonlarının hatta 2012 Londra Olimpiyatlarını kazanan sporcunun bizden gittiği ve herkesin bildiği marka bir tur haline gelmemizden sonra Dünya'nın en önemli ve hızlı  isminin de ilk defa 50. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu'nda yarışması gerçekten ülkenin bisiklet organizasyonunda geldiği noktayı gösteriyor" şeklinde konuştu.

Eskiden karne hediyesi olarak görülen bisikletin şimdi sosyal bir algı oluşturduğunu ifade eden Müftüoğlu, "2008'de bu turun ilk defa televizyon yayınına başlandığında Sayın Cumhurbaşkanımız Alanya'da kupa vermişti. Onunla birlikte Cumhurbaşkanımızın himayesinde kendisinin katılımı ile işin ne kadar önemli olduğunu halka yaydık ve bu insanları ekranda gördükleri zaman baba bana bisiklet al hikayesi ile başladı. Büyükler de sağlıkla ilgili sorunlar başlayınca bisikletin farklılığını ekranlarda görünce heyecan oluştu ve 40-50kişilik bisiklet toplulukları oluştu. Bisiklet fabrikası ve bisiklet sektörü 2005'teki satışlar ve kalite adına çok farklılıklar olduğunu ortaya koyunca otomatikman test sonucu ortaya çıkmış oluyor. Eskiden karne hediyesi olarak görülen bisiklet şimdi hareket yeteneğini ortaya koyması ve birlikteliklerin oluşması ile sosyal bir algı oluşmasıyla ilgili önemli bir algı oldu" dedi.

Türkiye'nin yanı sıra Dünya'da da bir marka yoluna gittiklerini belirten Müftüoğlu, "THY Dünya'da önemli markalarımızdan bir tanesi onunla birlikte hareket ediyoruz. Dünyada önemli bir markalaşma yoluna gidiyoruz. Şu anda Dünya'da Hors kategoride 17 yarışın en popüleri olan bir turuz çünkü 2013 yılında 602 milyon haneye 158 ülkede ulaştık bu gerçekten Hors kategorideki bir yarış için önemli bir rakam. Buraya gelmesinde Cumhurbaşkanımız bisiklete bindiği gün dedi ki "ben böyle bir şey yaşamadım" bir ülkenin Cumhurbaşkanının bisiklete biniyor ve bisiklet turunun tanıtımı ile ilgili böyle bir özveri gösteriyor ben çok mutlu oldum. Bu ülke artık sporda da spor organizasyonunda da temellerin atıldığı gerçekten de bir spor ülkesi olması ile ilgili önemli adımların atıldığı bir algı olarak buradan gidiyorum" ifadelerini kullandı.

"THY HAVADA, BİZ YERDE UÇUYORUZ"
Tabi THY Dünya'nın büyük markaları olma yönünde devam ediyor. Biz de sporda ülkemizde marka olma yolunda devam ediyoruz ama sadece biz değil daha öce Avrasya Maratonu şimdi İstanbul Maratonu ülkemizde bu hafta da yarı maratonu yapılacak. Marka yolunda Türkiye  Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin İstanbul Maratonu, Kırkpınar Yağlı Güreşleri marka olma yolunda yürüyor. Bu 3 isim Dünya'da önemli bir marka olma yolunda ilerliyor. Türk Hava Yolları yukarıda biz spor ailesi olarak aşağıda uçuyoruz. Türkiye böyle markalarla Dünya'da var olmaya devam edecektir.

YORUM YAZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.