"TFF F.Bahçe'yi takdir etmekten kaçınıyor"

Fenerbahçe Kulübü, sadece kadınlar ve çocukların izlediği Fenerbahçe-Manisaspor maçıyla ilgili olarak Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) dün yaptığı açıklamada, organizasyonun başarıyla gerçekleşmesini sağlayan kulüpten ve stattan bahsetmekten özenle kaçındığını ileri sürdü. TFF, eleştiriye yanıt verdi.

22 Eylül 2011, Perşembe 17:09
- A +
'TFF F.Bahçe'yi takdir etmekten kaçınıyor'

Sarı-lacivertli kulübün internet sitesinde "Teşekkürlerimizle" başlığıyla yapılan açıklamada, TFF’nin 17 Eylül Cumartesi günü "Seyircisiz maç" cezasını, kadınların ve çocukların ücretsiz maç izlemesi yönünde değiştirdiği hatırlatıldı.

Kararın içeriğine ait resmi bilgilendirmenin maçın bir gün öncesinde yapılmasına, karşılaşmanın hafta içinde oynanacak olmasına, okulların açıldığı haftaya denk gelmesine ve maçın saatinin geç olmasına karşın, taraftarlarının maça gelebilmek adına müthiş bir özveri ve sabır örneği göstererek, formalarıyla ve atkılarıyla stattaki yerini aldığı ve 90 dakika boyunca durmaksızın takıma destek verdiği kaydedilen açıklamada şöyle denildi:

"Taraftarımız, eşi benzeri görülmemiş destekle, Fenerbahçe camiasının farkını ve ihtişamını sadece Türk futbol tarihine değil, dünya spor tarihine de altın harflerle yazdırdı. Olimpiyatlara, Dünya Şampiyonalarına ve Avrupa Şampiyonlarına ev sahipliği yapmak adına aday olan ülkemizin bu vesileyle de elinin güçlendiğini düşünüyor, bundan da sonsuz mutluluk duyuyoruz. Hal böyleyken, TFF’nin konuya dair açıklamasında, sadece kadın ve çocuklara teşekkür edip, bu organizasyonun başarıyla gerçekleşmesini sağlayan Fenerbahçe Spor Kulübü’nden, taraftarından ve Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadyumu’ndan bahsetmekten özenle kaçınmasını kamuoyunun takdirlerine bırakıyoruz.

Buna rağmen, ’seyircisiz maç’ cezası yerine geliştirilen bu uygulamayı memnuniyetle karşılıyor, Fenerbahçe camiasının farkını, birlik ve beraberliğini, tüm dünyaya bir kez daha gösterme fırsatı verdikleri için kendilerine teşekkür ediyoruz. Bu vesileyle 20 Eylül 2011’i Türkiye adına dünya tarihine geçiren her bir taraftarımıza bir kez daha şükranlarımızı iletiyoruz."

Federasyon'dan yanıt

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), Fenerbahçe Kulübü’nün bugün yaptığı açıklamasına yanıt verdi. TFF’nin açıklamasında, Fenerbahçe Kulübü’nün bugün yapmış olduğu açıklama üzerine bilgilendirme ihtiyacı duyulduğu belirtilerek, "Fenerbahçe-Manisaspor karşılaşmasında Türk futbolunda bugüne kadar oluşmuş en güzel görüntülerden birini sergileyen Fenerbahçe’nin kadın ve çocuk taraftarlarına ve Türk futbolunu yeniden ’futbol konuşulacak’ bir ortam haline getirmek için tüm çaba gösterenlere teşekkürlerimizi sunarız. Kadınlarımıza yapmış olduğumuz çağrının görkemli bir şekilde yanıt bulması anlamlı ve bir o kadar da ayrıştırılmaksızın, kadınlarımıza teşekkürü gerekli kılan bir ortam olmuştur" denildi.

Yapılan açıklamada, şu görüşlere yer verildi:

"Hatırlanacağı üzere Türkiye Futbol Federasyonu, 9 Eylül tarihindeki açıklaması ile Türk futbolunun geleceğini ilgilendiren son derece önemli kararları kamuoyu ile paylaşmıştır. Bu kararların devam edeceği, yeni düzenlemelerin mümkün olan en kısa süre içinde, kamuoyuyla paylaşılacağı da bu açıklamada yer almıştır. Seyircisiz maç oynama cezasının, kadın ve çocukların statlarda ücretsiz maç izlemesine dönüştürülmesi kararı da 9 Eylül’de ana hatlarını açıkladığımız strateji doğrultusunda hayata geçirilmiştir. Bu kural değişikliği ile orta vadede Türk futbolunda oluşan olumsuz ve tatsız tablonun dağıtılması, uzun vadede ise ülkemizin her köşesinde yaşayan kadınlarımızın ve çocuk izleyicilerin tribünlerimize kalıcı olarak kazandırılması amaçlanmaktadır. Atılan bu adımların temelinde, ülkemiz kadınları ile futbolumuzu daha güzel günlere taşımak isteyen herkesin sağduyusuna olan güvenimiz yatmaktadır. Fenerbahçe tribünlerinde oluşan görüntülerin yanı sıra, Türkiye’nin dört bir yanından tarafımıza ulaşan destek mesajları, kararımızın iyi bir geri dönüş aldığını ve alacağını göstermektedir. Sadece kadınlarımızın değil futbol ailemizin, başlayan yeni sezonla birlikte yaptığımız çağrılara cevap verdiği, yeniden futbolun konuşulmaya başlandığı tarafımızdan büyük bir mutlulukla gözlemlenmektedir."

YORUM YAZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.