Teksas'tan polislere tepki

Galatasaray maçı öncesi ve sonrasında yeşil beyazlı taraftarlarıın yaşadıklarına, taraftar grubu Teksas'tan kınama geldi.

19 Ekim 2011, Çarşamba 14:15
- A +

Bursaspor'un ligin 6'ncı haftasında deplasmanda oynadığı Galatasaray maçı öncesi ve sonrasında yeşil beyazlı taraftarlarıın yaşadıklarına, taraftar grubu Teksas'tan kınama geldi. Teksas.org’tan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Geçtiğimiz Pazar günü Ali Sami Yen Spor Kompleksi Türk Telekom Arena Stadyumu'nda oynanan Galatasaray-Bursaspor karşılaşması öncesi ve sonrasında, yeşil beyazlı taraftarlar olarak maruz kaldığımız sert tutuma ilişkin açıklamamızdır. İlgili karşılaşma öncesinde ve sonrasında, karşılaşma için görevlendirilen kolluk kuvvetleri tarafından kafilemize oldukça sert bir tutum ve tavır takınılmış, birçok renktaşımız hak etmediği müdahalelere maruz kalmıştır. Öncelikle şunu belirtmek istiyoruz ki; maç öncesinde karşılaşma için Bursa’dan gelen otobüslerin, rakip takım taraftarlarının içerisinde olduğu otobüslerin de geçtiği bir bölgede durdurularak, otobüslerden inişin o bölgede sağlanışı bizlere hayli ilginç gelmiştir. Bursaspor taraftarı, sağduyusu sayesinde burada yaşanabilecek olayları, bizzat kendisi engellemiştir. Yine maç öncesinde, açılıp içeriklerine bakılmasına ve bir sakınca görülmemesine karşın 'Stadyum yönetiminin kararı' denerek hiçbir pankartımız stadyuma alınmamıştır. Bizler, 14 Nisan 2011 tarihinde yürürlüğe giren 6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun’da bu yönde bir madde görememekle beraber, bu yönde bir yetkinin ‘Müsabaka düzenini ve güvenliği bozacak’ şeyler için geçerli olduğunu görmekteyiz. Bu uygulamanın ne sebeple ve neye dayanarak yapıldığı, bizim aracılığımız ile bizlerden sonra da ilgili stadyuma gidecek olan deplasman takım taraftarlarına açıklanmalıdır.

Son olarak belirtmekten üzüntü duyduğumuz bazı önemli hususlar daha vardır ki, onlar da maç çıkışı yaşananlardır. Bulunduğumuz misafir takım tribününe giriş için kullandığımız kapılardan yalnızca biri, çıkışta tahliyemiz için kullanımımıza açılmıştır. 3 bine yakın renktaşımız, maç bitiminde yalnızca bir tek kapıdan çıkmak zorunda bırakılmış ve yaşanan yoğunluk nedeniyle tartışmalar çıkmış, ezilme tehlikesi atlatan renktaşlarımız olmuştur. Bu duruma karşı sesini yükselten renktaşlarımız ise, görevlilerin sözlü ve fiilli müdahalelerine maruz kalmışlardır. Ek olarak, maç içerisinde meşale yaktığı gerekçesi ile gözaltına alınan renktaşlarımıza ek olarak, belirtilen yönde bir fiilde bulunmadığı halde o tür bir suçlamayla karşı karşıya kalan renktaşlarımız da olmuştur.

Bursaspor taraftarı, haksızlıklara karşı sessiz kalmamıştır ve asla kalmayacaktır. İstediğimiz ayrıcalık değil, olması gerektiği gibi bir tutumdur. Bursa'ya gelen rakip takım taraftarlarına nasıl davranılıyorsa, bizlere de öyle davranılmasını istemek en doğal hakkımız ve renktaşlarımıza karşı en tabii sorumluluğumuzdur. Kimsenin Bursaspor tribünlerini germe gibi bir görevi ve yetkisi olduğuna inanmıyoruz.

EMRE KOŞAK/BURSA,(DHA)

YORUM YAZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.