Tek rakipleri üniversiteliler

Türkiye'de devlet liselerinde ilk defa bir frizbi takımı kuruldu. Baltimate, rakip lise takımı olmayınca üniversite takımları ile mücadele ediyor.

28 Aralık 2016, Çarşamba 16:36
- A +

Türkiye'de devlet liselerinde ilk defa bir frizbi takımı kuruldu. Baltimate, rakip lise takımı olmayınca üniversite takımları ile mücadele ediyor. Bornova Anadolu Lisesi (BAL) frizbi takımı, liseli rakipleri olmadığı için üniversite takımları ile maç yapmak zorunda.

2016 yılında kurulan takım, Baltimate ismini taşıyor ve oyuncularının yaşları 15-16. Türkiye'nin devlet liselerinde kurulan ilk ve tek lise frizbi takımı, yaş ortalaması 20 üzeri olan üniversite takımları ile mücadele ediyor. Kızlı erkekli 20 BAL öğrencisi tarafından kurulan takım, haftanın iki günü antreman yapıyor ve liseli rakiplerinin kurulmasını dört gözle bekliyor.

Ultimate frizbi nedir?

Ultimate frizbi nedir?

Bir takım oyunudur, takımda kadın ve erkekler birlikte mücadele ederler, olimpiyat komitesi tarafından tanınmıştır, hakemsiz ve temassız bir spordur. Oyunun Ruhu isimli sorumluluk ve sportmenliğe dayanan anlayışla, oyuncular bilerek kural ihlali yapmazlar ve her türlü anlaşmazlıkta bir hakem görevi görüp oyunla ilgili kararları tarafsız olarak kendileri alırlar.

Ultimate, yedişer kişiden oluşan 2 takımın frizbi adı verilen 175 gram ağırlığındaki plastik diski takım arkadaşları arasında fırlatmasına dayanır. Kadın ve erkeklerin aynı takım içinde mücadele ettiği ultimate frizbide hakem yoktur. Oynandığı gol bölgesi açısından Amerikan Futbolu ve Ragbi ile benzerlik göstermektedir. Oyunun en popüler olduğu ülke ABD'dir, ancak 40'ın üstündeki ülkede oynanmaktadır.

Hücumdaki takımın herhangi bir oyuncusu rakibin gol bölgesi içinde frizbiyi yakalarsa bir sayı kazanmış olur. Atıcı firzbiyi istediği yöne ve istediği takım arkadaşına atabilir. Ultimate, hakemsiz oynanan vücut temasının olmadığı bir spordur.

Oyun, bir oyuncunun frizbiyi rakip yarı sahaya fırlatmasıyla başlar. Sayı yapmak için, frizbinin rakip gol bölgesinde yakalanması gerekir.

Oyuncular, elinde frizbi varken koşamaz ve frizbiyi aldıktan sonra 10 saniye içinde pas vermelidir. 9 sayıya ulaşıldığında devre arası verilir. 17 sayıya ulaşan ilk takım oyunu kazanır ve her golden sonra kaleler değişir.

Ultimate oyununda temas olmadığı için frizbiyi elinde tutan takım büyük avantaja sahiptir. Dezavantaja sahip olan takım diğer takımı hataya zorlamaya çalışır. Örneğin, fırlatıcının güçlü tarafı kapatılır ve iyi bir pas vermesi engellenebilir.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.