Tahran'ın zengin çocukları Nevruz'u kutladı!

İran'ın zengin çocukları, geçtiğimiz yıllarda Instagram'da hesap açtığında hem yerel hem de dış basında çok konuşulmuştu.

21 Mart 2018, Çarşamba 13:06
- A +

Zira Tahran'ın zengin çocuklarının paylaştığı fotoğraflar hem çok şaşırtmış hem de olay olmuştu.

Hesapta İranlı zengin gençlerin abartılı yaşam tarzı, genç kızların başı açık hatta bikinili fotoğrafları İran'da tepki oluşturmuştu.

Ancak bu tepkiler İranlı gençleri durdurmadı. Yaptıkları partilerden ve zengin hayatlarından kareler paylaşan 'Rich kids of Tahran' hesabı 136 bin takipçiye ulaştı.

Tahran'ın zengin çocukları hesabından şimdi de Nevruz partileri paylaşıldı. 'Yeni yıl' etiketiyle paylaşılan fotoğraflarda İranlı gençler dans ediyor...

Fotoğrafları paylaşılan İranlıların bazılarının yurtdışında olduğu ve bu yüzden bu kadar rahat bikinili fotoğraflar paylaşabildiği ifade ediliyor.

İran'da 1979 İslam Devrimi'nden sonra kadınlar için başörtüsü zorunluluğu geldi.

Ancak ülkede bu yasaya karşı muhalefet edenler de bulunuyor... İran’da bu kez devrime karşı ‘devrim’ niteliğinde bir hareket, kadınlar arasında hızla yayılıyor. Başörtüsü takmanın zorunda olduğu İran’da, kadınlar başörtülerini çıkararak ülkede yıllardır uygulanan yasağa meydan okuyor.

İran’da hızla yayılan bu hareket, ‘Beyaz Çarşamba’ diye adlandırılıyor ve adını eylemi ilk gerçekleştiren kadından alıyor.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.