Spor yazarları Partizan Beşiktaş maçını değerlendirdi

Spor yazarları, UEFA Avrupa Ligi play off turu ilk maçında oynanan Partizan - Beşiktaş maçını değerlendirdi.

24 Ağustos 2018, Cuma 11:39
- A +

ALİ ECE - İYİ SKOR

İlk yarıda kolektif açıdan Erzurum’daki ilk 45 dakikadan daha iyi bir Beşiktaş vardı. Bu kez Beşiktaş baskı yemedi aksine rakibine ileride basarak oyunun hakimi oldu.

Medel savaşçılığının yanı sıra sade pas becerisini de konuşturdu ve tempoyu dikte etti. Atılan gol %90 oranda Quaresma özel yeteneği sonucu geldi. Q7 sadece Beşiktaş tarihinin değil dünya futbol tarihinin en iyi orta yapan oyuncularından birisi. Tolgay’ın uzun süre sonra gol atmasından daha pozitif olan Napoli deplasmanından beri ilk kez ofansif orta saha rolünde bu kadar etkili olmasıydı.

Yenilen gol ise top degajdan geldiği için yerleşim hatası da var ama bireysel savunma yetersizliği de golün yenmesine neden oldu: Orada ya orta yaptırmayacaksın ya da ortanın yapıldığı oyuncuyu daha iyi savunacaksın.

İkinci yarıda Beşiktaş daha ayağa garanti pas rölanti futbolu tercih etti. Tempoyu kendi lehine ayarlayarak düşürdü. İstanbul’a avantajlı sayılacak bir skorla dönmeyi başardı.

Gecenin sorusu

Sırpların, 1389 yılında gerçekleşmiş Kosova Savaşı ile 2018 yılındaki bir futbol maçı arasında bağlantı kurmaya kasmaları nasıl bir sakat zihniyet?


Maçın starı

Medel, Sırp meslektaşlarına oyun kuralları dahilinde nasıl sert oynanır dersi verdi.

Maçın olayı

Maçın hakeminin Partizan oyuncularının kural dışı sertliği karşısında Stevie Wonder takliti yapması.


Kısa mesaj

Skor iyi, oyun gelişmeli. Taraftar oyunun gelişmesi adına transfer istiyor başkan!

CEM DİZDAR - TUR ARTIK CEPTE

Bundan önceki üç maçın birinin tamamında, diğerlerinde ise birer devrede büyük sorun yaşayan Beşiktaş alışık olmadığı bir formasyonla sahada. Haliyle durum tedirgin edici!

Dağılan savunma kurgusu iki yüksek stopere rağmen kolay da bir gol yiyince tedirginlik ikiye katlandı. Buna rağmen Beşiktaş kopmadı ve ilk 10 dakika dışında topu da oyunu da kontrol etmeyi başardı. Öyle ki, topun peşinde koşmaktan bıkan Partizan futbolcuları gerildikçe gerilirken beş dakika içinde üç sarı kart gördü. Özellikle bu bölümde Tolgay ve Medel gözetimindeki Beşiktaş, güçlü pas bağı ve kontrollü top gezdirmelerle geçmiş sezonlarından örnekler verdi.


Medel ve Necip etkisi

İkinci devrenin ilk 10 dakikası da Partizan lehine işlediyse de süreç ilkinin benzeri işledi. 55’ten sonra top ve oyun yine Medel/Necip sayesinde Beşiktaş’a geçti. UEFA’dan da elenmesi durumunda başta televizyon görünürlüğü olmak üzere bir çok mali kaynağını kaybetme riski taşıyan Beşiktaş, hem oyunun boyunu hem tempoyu ayarlayarak turu cebine koyacak skoru alarak dönmeyi bildi.


Gecenin sorusu

Yan toplarda müdafaa oyuncusunun önüne ya da arkasına koşmak yerine adeta stoperi tutar gibi birebir oynayan Larin esnek olmayan bu tarzıyla gol atıcı değil de, Giroud misali alan yaratıcı olarak kullanılabilir mi?


Maçın starı

Hem orta sahaya çekilip oyunu kurgularken hem öne gidip gol arar ve atarken günümüz ideal orta saha oyuncularından örneklemeler sunan Tolgay Aslan. Elbette bu gösteri de en büyük yardımcısı Medel’di.


Maçın olayı

Necip üç kişi arasından Quaresma misali sıyrıldı ancak topu altı pas içindeki Tolgay’ın iki karış üzerine kesti. Akabinde ‘orijinal Quaresma’ benzeri pozisyonda topu aynı yerdeki Tolgay’ın kafasına oturtup golü yaptırdı!


Kısa mesaj

Beşiktaş, tedirgin edici bir periyottan çok gösterişli görünmese de ´güven oyun´una başarılı bir geçiş yaptı. İşte bu iyi haber. Devamı gelir. 


ERMAN ÖZGÜR - TURU İSTANBUL'A BIRAKTI

Beşiktaş’ın ilk yarı boyunca pas trafiğinin iyi oluşu baskı yemesini engellerken sadece 14’te Vida’nın boş bulunduğu anda Ricardo Gomes golü yaparak Partizan’ı öne geçirdi. Ancak sahada topu ayağına her aldığında fark yaratan Quaresma, kariyerinde kafaya çıktığı dahi pek görülmeyen Tolgay’a öyle bir top kesti ki Tolgay’a kafayla kaleyi tutturmak kaldı. 

Pas trafiği golle daha iyi oldu ve Sırp’lar bu oyuna agresif oyunla karşılık vermek isteyince kartlar da arka arkaya geldi. İkinci yarıya Partizan biraz daha hareketli geldi. 10 dakika içerisinde yakaladıkları pozisyonları değerlendiremeyince Beşiktaş tecrübesi ve topa olan yatkınlığı ile yine oyuna ağırlığını koyup tempoyu düşürdü.

Turu ilk maçtan bitirmeyi hiç düşünmedi. Sanırım bunda yorgunluğun ve Larin ile Tolgay’ın vasat performanslarının da etkisi vardı. Yine de İstanbul’a avantajlı döneceği skoru çok fazla yıpranmadan almayı başardı.

Gecenin sorusu?

Tur şansı bu skordan sonra nedir ? Beşiktaş’ın eksiklerinin geri döneceği rövanşta Vodafone Park etkisi de düşünülürse Partizan’ın işi mucizeye kaldı.

Maçın starı

Quaresma özellikle ilk yarıda topu ayağına her aldığında çok iyi işler yaptı. Adam eksiltti, asist yaptı ve Sırp savunmasına karşı Beşiktaş’ın hücumlarını en etkili geliştiren isim oldu.


Maçın olayı

Tolgay golü attı atmasına ama Beşiktaş’ın santrafor arkası pozisyonunun oyuncusu ne Tolgay ne de Oğuzhan değil.


Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.