Spor yazarları Beşiktaş - Fenerbahçe maçını değerlendirdi

Spor yazarları, Ziraat Türkiye Kupası yarı final ilk maçında oynanan olaylı Beşiktaş - Fenerbahçe derbisini yorumladı. İşte yazarların dev derbi değerlendirmleri...

02 Mart 2018, Cuma 09:25
- A +
İŞGÜZARLAR DERBİSİ (MEHMET DEMİRKOL)

İŞGÜZARLAR DERBİSİ (MEHMET DEMİRKOL)

Pazar günü Şenol hoca iki taç çizgisi arasında kontrol edilemez bir oyuna geçtiğinde Fenerbahçe’nin kompakt oyunu dağıldı. Bu geniş alanda pres yapmak zordu. Hele de Beşiktaş bu kadar hızlı oyun yönünü değiştirirken. Dün başlangıçtaki plandaki gibi, Caner ve Lens’le bu kolay olmuyor. Bu oyunda Beşiktaş sıklıkla solundan geldi. 

Sağını kullanamadı. Pozisyon ve gol buldu, Fenerbahçe’den oyunu tam olarak alamadı. Alper atıldıktan sonra Fenerbahçe’nin golü bulabilmesi bundan. 2 isabetli şuttan 2 gol çıkardılar. Hatta belki de Şener’in şutu kaleye gitmiyor bile olabilir. Durum bu olduğundan Şenol hoca, pazar akşamki devre arası hamlelerine döndü. 

Babel ve Quaresma oyuna girdi ve hemen alanı genişletip oyunu aldılar. Ancak Quaresma işgüzarlık ve sorumsuzlukta Alper’i de geçerek atılınca psikolojik üstünlüğü Fenerbahçe’ye verdiler. Doğrusu vermek istediler. 

Ama Volkan kaptan olarak bunu kibarca ve ısrarla geri çevirdi. 9’a 10 oyunda Beşiktaş yine doğru ve istediği oyunu oynasa da sezon boyunca yaşadığı gol sorunu onlara engel oldu.

Gecenin sorusu

Gecenin sorusu

Bu maçın sonunda hakemi değil de sorumsuz oyuncuları konuşabilir miyiz? Çok sanmıyorum ama denemek lazım. Alper, Quaresma ve Volkan sorumsuluğun kitabını yazdılar.
 

Maçın starı

Maçın starı

Yok öyle bir şey.
 

Maçın olayı

Maçın olayı

Maçın kendisi olay. Dramdan komediye giden bir olaylar zinciri. Hadi canım sen de diyebileceğiniz bir senaryo. Kırmızı kartlarda hakeme değil, görenlere itiraz etti arkadaşları.

TOPLA DÖVÜŞ KULÜBÜ (ALİ ECE)

TOPLA DÖVÜŞ KULÜBÜ (ALİ ECE)

Uzun süredir en çekişmeli, en eşit ağırlıklı zevk veren bir derbi ilk yarısı izledik. Talisca’nın asisti, Soldado’nun gol vuruşu, Ekici ile Talisca’nın ofansif oyun kuruculuk katkıları, kramponlardan özlediğimiz cinsten futbol kaliteleri yaydılar. İyi bir katkı veren Alper, sarısı varken tartışmaya girip büyük hata yaptı.

Benzer bir hatayı kaleye giden topa elini uzatan Vida yaptı ama şansına gol oldu da yine Beşiktaş’ı 10 kişi bırakan isim olmadı.

İkinci yarıya Şenol Güneş çok doğru iki değişiklikle başladı. Lens yine çok kötü bir şekilde gol kaçırıp genel performansıyla da Quaresma’yı mumla arattı.

Quaresma ise kısa sürede kendisini, Fırat Aydınus da kontrolü kaybetti. İlk yarıdaki süper maç, ikinci yarıda gerilimden çöpe gitti. Sarısı olan Volkan Demirel’in gerilimden uzak kalmaması da büyük bir hata oldu. Kameni ısınamadığı için hemen golü yedi.

Gecenin sorusu

Gecenin sorusu

Derbilerde hakem Fırat Aydınus şanssız mı yoksa bu karşılaşmalarda şansını fazla mı zorluyor?
 

Maçın starı

Maçın starı

‘Gerilim’ bu derbi karşılaşmasının en büyük yıldızıydı. İlk 44 dakika futbol, kalanında ise ‘Topla Dövüş Kulübü’ izledik!
 

Maçın olayı

Maçın olayı

5 gün önce 5 dakikada maçı çevirecek yeteneğe sahip olan Portekizli futbolcu Ricardo Quaresma’nın 5 kere topla buluşmadan kırmızı görmesi.
 

Kısa mesaj

Kısa mesaj

Gerilim ve uzun süre eksik oynama iki takıma da lig yarışında ekstra sıkıntı yaratır.
 

AVANTÜR FİLM (CEM DİZDAR)

AVANTÜR FİLM (CEM DİZDAR)

‘Üç İstanbullu’dan ikisi karşılaşır da aksiyon ve gerilim eksik olur mu? Olursa ayıp olmaz mı? İki takımın alışmadık dizilişlerle sahaya çıkmış olması bir yana ‘sakin’ görünen maçta elle tutulur gerginlik havada öylece asılı duruyordu. Alper’in kendini gereksiz yere attırmasının ardından oyun bir tür ‘avantür sinema’ya dönüştü. 

Oysa Beşiktaş’ın baskı gayretine rağmen daha rafine oynayan Fenerbahçe gol bölgelerine sızdırmayı başardığı oyuncularının yüksek yüzdeleri sayesinde istediğine ulaşmış ve maç, ‘futbol oyunu’na evrilmişti. Ancak Quaresma’nın atıldığı pozisyon ve ardından yaşananlar ‘avantür’ü bu kez ‘gerilim filmi’ne çevirdi. 

Kısa sürede dinginleşen oyun gösterdi ki, bütün oyuncular istediklerinde pekala efendice oynayabiliyor!.. Sonuçta üç beş ‘tekaüt futbolcu’ şu oyuna duyduğum muhabbeti elimden alırken sonuç ya da teknik taktik üzerine yazacak halim de yok ya!..

Gecenin sorusu

Gecenin sorusu

Bu ülkede futbol adı verilen oyun ne zaman ‘hakemi etki altına alma oyunu’ olmaktan çıkıp performans, bilgi, atletizm, beceri oyunu haline dönüşecek acaba.
 

Maçın starı

Maçın starı

Sakin kalmayı başaran başta Mehmet Topal, Talisca, Aatif, Negredo, Şener ve diğerleri.
 

Maçın olayı

Maçın olayı

Say say bitmez ama bari bu başlık futbol içi olsun! Bonservisi alınan Lens’in üçe bir pozisyonda topu paylaşmayıp kaleye nişan almaya uğraşırken kaptırması ve dönüşte Şener’in golü bulması.
 

Kısa mesaj

Kısa mesaj

Velev ki, hakemin kararları yanlış! Bundan futbolcuya ne? Biz futbolu, futbolcuyu izliyoruz hakemi değil!..

AVANTAJI FENER KAPTI

AVANTAJI FENER KAPTI

Topu sadece rakibe vererek olmayacağının dersini alarak maça başlayan Fenerbahçe, topa daha fazla hakim olarak başladı. Topal’ın hatasında Negredo’nun golü ile yenik duruma düşmesine rağmen ise hiç demoralize olmayarak önce Soldado sonra ise Alper’in atılmasının ardından Şener’le golü bularak ilk yarıda istediğini alan taraftı.

Beşiktaş ise her zamanki pas oyununu oynamaya çalışırken maçın kırılma anlarında Lens’in beceriksizliklerinin yanı sıra Caner’le direğe takılınca içeri dezavantajlı gitti. 2. yarıya Şenol Güneş, Babel ve Quaresma ile başladı. 

Fakat Quaresma’nın da Alper’in düştüğü hataya düşerek atılması, Beşiktaş için maçı çevirebilmek adına yaptığı planları alt üst etti. Maç dengede giderken bu kez Volkan Demirel’in kendini attırması ise Beşiktaş için son bir fırsat oldu.. 

Ve Beşiktaş da fırsatı Talisca kaçırmayarak beraberliği yakalamasına rağmen Kadıköy’deki maça dezavantajlı gitmekten kurtulamadı.

Gecenin sorusu

Gecenin sorusu

Bu skor Fenerbahçe’ye yeter mi? Bu kadar güçlü iki takımın eşleşmesinde beraberlik Fenerbahçe için önemli bir avantaj olarak kabul edilebilir.
 

Maçın starı

Maçın starı

Fırat Aydınus maçın çok gergin geçmesine rağmen, oyuncuların maç boyunca kendisini sürekli zorlamasına rağmen son yıllarda gördüğümüz en iyi derbi performansını sergiledi.
 

Maçın olayı

Maçın olayı

Oyuncuların birbirini provoke ederek hakemi etki altına alma çabaları ilk yarıdaki güzel futbolun önüne geçip maçı sinir savaşı haline getirmesi bütün keyifleri kaçırdı.
 

Kısa mesaj

Kısa mesaj

Mehmet Ekici biraz geç de olsa Fenerbahçe için önemli bir oyuncu olabileceğini gösterdiği bir maç oynadı.
 

TÜRKİYE'NİN DERBİLERLE İMTİHANI (SERKAN AKCAN)

TÜRKİYE'NİN DERBİLERLE İMTİHANI (SERKAN AKCAN)

Fenerbahçe, 4 gün sonra bambaşka bir kimlikle oynadı. Korkmadan, baskıyı doğru yapıp, toptan kaçmayarak Dolmabahçe’de ayakta kaldı. Alper’in kendini attırdığı 44. dakikaya kadar Fenerbahçe oyunun ibresini lehine çevirmeyi başardı.

 Ekici solda, Alper merkezdeydi ve sahada bir tane ekstra yetenek olunca Fenerbahçe’nin oyun standardı yükseldi. Mehmet Ekici’nin Şener’e attığı o harika pas gecenin en klas hareketlerinden biriydi. Takımını 10 kişi kalmışken 2-1 öne geçirmeyi başardı. Lens sahanın en kötüsüydü, Beşiktaş o oyundayken sağdan gidemedi.

Solda da Tosic-Caner olunca kanatlar kilitlendi. Oğuzhan’ın çilingirliğine ihtiyaç duydular. Talisca’yı topla buluşturamadılar. Gelelim Quaresma’ya... Bir maç için sezonu yakmak ne kadar mantıklı? Quaresma, Lens’in yerine oyuna girdikten birkaç dakika sonra Souza’ya vurduğu için atıldı, yatışmadı Ekici’ye de vurdu. 

Hem kendini hem takımını yaktı. Ya Alper ve Volkan’a ne demeli. Kendilerini attırmak için herşeyi yaptılar. Derbiden anladığımız bu mudur? Olaylar, kartlar, kavgalar... İşte Türk futbolunun gerçeği. Ve elbette derbilerle bitmeyen imtihanımız.

Gecenin sorusu:

Gecenin sorusu:

Pazar gecesi 11’e 11 biten, sadece futbolun konuşulduğu randevu mu, yoksa artık klaşikleşen kavgalı, bol kartlı maç mı? Hangisi gerçek derbi?
 

Maçın starı

Maçın starı

Josef de Souza; Volkan ve Alper’in atıldığı bir gecede takımını ayakta tutan ilk oyuncuydu. Kimsenin eksikliğini hissettirmedi, iki hatta üç kişilik oynadı, harika iş çıkardı.
 

Maçın olayı

Maçın olayı

Alper maça çok agresif başladı. Oyunun ibresi Fenerbahçe’yi gösterirken 44’te Hasan Ali’yle tartışan Tolgay’ı iterek düşürdü ve ikinci sarıdan atıldı. Peşinden Quaresma ve Volkan da kırmızı görerek derbiyi çığırından çıkardı.
 

Kısa mesaj

Kısa mesaj

İki takım arasında oynanan son lig derbisi hariç hemen her randevuda olayların futbolun önüne geçmesi kural haline mi geldi?

BÖYLE YÖNETİM OLMAZ (DENİZ ÇOBAN)

BÖYLE YÖNETİM OLMAZ (DENİZ ÇOBAN)

Dün akşam 27. derbisini yöneten Fırat Aydınus; maçı ‘yönettiği’ dakikalarda kritik ve doğru kararlara imza atarken, maçı ‘idare’ etmeye çalıştığı dakikalarda ise önemli hatalar yaptı. 
 

12. dakikada Pepe’nin düşmesiyle topu kazanan Alper, Fabri ile karşı karşıya kaldığında; ofsayt düdüğüyle Fenerbahçe’nin önemli bir atağı kesildi. Aslında top Medel’den gelmişti ve Alper’e ofsayt bayrağı kalkması hatalıydı.

Kargaşaya neden oldu...

Kargaşaya neden oldu...

39’da ve 44’te Alper’in gördüğü iki sarı kart ve kırmızı kart, 52’de Quaresma’nın gördüğü kırmızı kart tartışmasız doğru kararlardı. 45’te gol sevincini abartan Volkan’ın sarı kartı da doğruydu. Sarı kartı varken hakemin üzerine itiraz için koşarak giden Volkan’ın atılması da kurala uygundu.

Kısaca Aydınus 3 kırmızı kartta da yanılmamıştı ancak Volkan Demirel 24 dakika önce Quaresma’nın atıldığı pozisyonda kalesini terk edip olayları yatıştırmaya gelmesine rağmen yeni bir kargaşaya neden olduğu için, aslında 52. dakikada oyundan atılmalıydı.

Soldado-Pepe’ye göz yumdu

Soldado-Pepe’ye göz yumdu

90+7’de Fenerbahçe hızlı hücuma çıkarken Valbuena’yı düşüren Medel’e ikinci sarı karttan kırmızı çıkmalıyken, Aydınus sadece faul çaldı. Hemen bir dakika sonrasında ise Hasan Ali’nin Babel’in sol alt baldırına yapmış olduğu müdahalede Beşiktaş lehine çalması gereken penaltı düdüğünü çalmadı.

Aydınus; maçın ilk dakikalarından itibaren eşleşen ve bu eşleşme neticesinde oyunun gerilmesine neden olan Soldado-Pepe mücadelelerini de çok fazla idare yoluna gitti.

FUTBOL HARİÇ HER ŞEY (ORHAN YILDIRIM)

FUTBOL HARİÇ HER ŞEY (ORHAN YILDIRIM)

Ligde nefesleri kesen Beşiktaş ve Fenerbahçe; kupada futbolu unuttu. Kırmızı ve sarı kartların havada uçuştuğu gecede, gereksiz gerginlikler maça damga vurdu. 2-2’lik skora rağmen, dev maçta yaşananlar büyük hayal kırklığı yarattı.
 

Sakin başladı ama

Sakin başladı ama

Kupa derbisi sakin başladı. Ligde olduğu gibi heyecan, tansiyon yüksek değildi. Bir de, daha 14’te Negredo’nun golü gelince iyice rahatlama oldu: 1-0. Bu golden sadece üç dakika sonra Soldado ile skora denge geldi: 1-1. 

İşte bu dönüm anı oldu. Ortam gerildi. Alper devrenin son dakikası içinde atıldı. Caner’in bir vuruşu yan direkte patladı. Uzatmada Şener’in vuruşunda Vida’ya çarpan top ve gol kaos yarattı: 1-2!..

Q7 şaşırttı

Q7 şaşırttı

Güneş, on kişi kalan rakibi karşısında iki hamle birden yaptı. Babel ile Quaresma ikinci devre maça başladı. Ligde dev maçı çeviren adam olarak öne çıkan Portekizli yıldız; rakibine vurduğu için sadece yedi dakika sahada kalıp atıldı. 

Her geçen dakika gerilen maçta hakem Fırat Aydınus, kartlarını adil kullanmadığı için tribünlerden tepki gördü. Volkan’ın çift sarıdan atılması ise dengeleri iyice bozdu. Talisca’nın 82’de attığı kafa golü maça yeniden denge getirdi: 2-2.

Futbol unutuldu

Futbol unutuldu

Kupada erken final olarak adlandırılan bu eşleşmede, futbol yoktu! İtiş kakış, tahrik, sataşma.. Derbide nerede ise zorla kendini attırma psikolojisi hakimdi sahada. 

Bunda kuşkusuz her iki takımın ligde daha üç gün önce oynadığı derbi kadar, federasyonun fikstürü de etkiliydi. 17 Nisan’da oynanacak olan rövanş öncesi, bu iki maçı üst üste oynatmak akıl, mantık ile izah edilebilecek bir şey olamaz..

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.