Sochi 2014'ün ardından

22. Kış Olimpiyat Oyunları'nda sporcuların birçok yarışta kazandıkları madalyaların farklı anlamları da oldu.

24 Şubat 2014, Pazartesi 12:09
- A +
Sochi 2014'ün ardından

Rusya’nın Soçi kentinde 17 gün süren oyunlarda, elde edilen bazı dereceler bir ilk olarak Kış Olimpiyat Oyunları tarihindeki yerini alırken, aynı yarışta mücadele eden iki kardeşin madalyaya uzanması ve çok sayıda mücadelede ilk üç sırayı kapatan ülkeler dikkati çekti.

Alp disiplini kadınlar iniş yarışında iki sporcunun da altın madalya elde etmesi bir ilk olarak tarihe geçti. Rosa Khutor Alp Disiplini Merkezi’ndeki yarışı 1.41.57’lik süreyle tamamlayan Slovenyalı Tina Maze ve İsviçreli Dominique Gisin altın madalya kazandı.

İsveçreli sporcunun 8., Slovenyalının 21. sırada kaydığı yarışta, sporculara 2 altın ve 1 bronz madalya verildi, gümüş ise madalya boşta kaldı.

Saliselerin bile çok önemli yarışlarda, buna benzer bir gelişme de yine Alp disiplini erkekler süper büyük slalomda yaşandı.

Norveçli sporcu Kjetil Jansrud’un 1.18.14’lük dereceyle şampiyon olduğu mücadeleyi 1.18.67’lik dereceyle tamamlayan iki sporcu Kanadalı Jan Hudec ve ABD’li Bode Miller bronz madalya elde etti.

Madalyalı kardeşler

Kış Olimpiyat Oyunları’nda aynı branşta veya ikili branşlarda beraber yarışıp madalya sevinci yaşayan kardeşler de yer aldı.

Serbest stil kayak kadınlar mogulda Kanadalı Justine Dufour-Lapointe ve Chloe Dufour-Lapointe kardeşler birinci ve ikinci sırayı alarak altın ve gümüş madalya sevinci yaşadılar.

Sürat pateni erkekler 500 metre mücadelesinde ise Hollandalı ikizler altın ve bronz madalyayı boyunlarına taktı. İkizlerden Michel Mulder birinci, Ronald Mulder ise üçüncü oldu.

Biatlon kadınlar 4x6 kilometre bayrak yarışında altın madalya kazanan Ukrayna takımında, ikiz kardeşler Vita Semerenko ve Valj Semerenko da yer aldı.

Luge çiftlerde birlikte yarışan Avusturyalı kardeşler Andreas Linger ve Wolfgang Linger kardeşler ikinci olarak gümüş madalya elde ettiler. Linger kardeşler Torino 2006 ve Vancouver 2010’dan sonra aynı branşta 3. kez olimpiyat şampiyonu oldu.

Yine luge çiftlerde birlikte yarışan Letonyalı kardeşler Andris Sics ve Juris Sics 3. olarak bronz madalya kazandılar.

İlk üç sırayı kapatan ülkeler

Soçi 2014’teki toplam 7 yarışta aynı ülke sporcuları ilk 3 sırayı alarak rakip ülkelere madalya göstermedi. 4 yarışa ise Hollandalı sporcular adeta ambargo koydu

Erkekler 5000 metrede ilk 3 sıra Hollandalı sporcuların oldu. Sven Kramer altın, Jon Blokhuijsen gümüş, Jorrit Bergsma ise bronz madalya aldı.

Erkekler 500 metrede yine Hollandalı sporcular ilk 3 sıraya isimlerini yazdırdılar. Michel Mulder altın, Jan Smeekens gümüş ve Ronald Mulder ise bronz madalyanın sahibi oldular.

Kadınlar 1500 metre yarışında Hollandalı Jorien ter Mors altın, Ireen Wust gümüş, Lotte van Beek de bronz madalya elde ettiler.

Hollandalı sporcular son olarak erkekler 10.000 metre mücadelesinde ilk üçün sahibi oldular. Jorrit Bergsma altın, Sven Kramer gümüş ve Bob de Jong bzonz madalya kazandı.

Serbest stil kayak erkekler slope stilde ilk 3 sıra ABD’li sporcuların oldu. Joss Christensen altın, Gus Kenworthy gümüş, Nicholas Goepper de bronz madalya kazandı.

Serbest stil kayak erkekler kros yarışında da ilk 3’e Fransız sporcular isimlerini yazdırdı. Jean Frederic Chapuis altın, Arnaud Bovolenta gümüş, Jonathan Midol bronz madalya elde ettiler.

Kayaklı koşu kadınlar 30 kilometre serbest toplu çıkış mücadelesinde ilk 3 sırayı Norveçli sporcularda kaldı. Marit Bjoergen altın, Therese Johaug gümüş, Kristin Stoermer Steira bronz madalya kazandı.

Japon Kasai madalya için 20 yıl bekledi

Artık veteran olarak adlandırılan 41 yaşındaki Japon sporcu Noriaki Kasai, 7. kez olimpiyat tecrübesi yaşadığı Soçi 2014’te kariyerinin ilk bireysel madalya sevincini yaşadı.

Yaptığı açıklamalarda olimpiyatlara 8. kez katılmak istediğini açıklayan, kayakla yüksek atlama sporcusu Kasai, oyunlara ilk kez katıldığından bu yana geçen 22 yılın ardından bireysel anlamda ilk madalyasını büyük tepe mücadelesinde kazandı.

Albertville 1992 ile başlayan olimpiyat kariyerinde Lillehammer 1994’te büyük tepe takım yarışında gümüş madalyanın sahibi olan Kasai, Soçi 2014’te büyük tepe bireysel yarışında 277.4 puanla ikinci sırayı alarak, bireysel olarak ilk olimpiyat madalyasını boynuna taktı.

Kasai, kayakla yüksek atlama takım yarışında 3. olan Japonya ekibinde de yer aldı.

ABD’li Williams, yaz oyunlarından sonra kış da madalya kazandı

ABD’li sporcu Lauryn Williams, Yaz Olimpiyat Oyunları’nda elde ettiği iki altın madalyanın ardından, Kış Olimpiyat Oyunları’nda da madalya sevinci yaşadı.

Bobsled kadınlar mücadelesinde Elana Meyers ile yarışarak gümüş madalya kazanan ABD’li, olimpiyat tarihinde hem yaz hem de kış oyunlarında madalya sahibi olan az sayıdaki sporcu arasına kendisini yazdırdı.

Williams daha önce yaz oyunlarında Londra 2012’de 4x100 metre bayrak yarışında altın, Sydney 2004’te de 100 metrede gümüş madalya elde etmişti.

Hem yaz hem kış oyunlarında altın madalya kazanan sporcu da yine bir ABD’li. Eddie Eagan, Antwerp 1920 Yaz Olimpiyat Oyunları’nda boksta kazandığı altın madalyanın ardından Lake Placid 1932 kış oyunlarında yarış kızağında şampiyonluk elde etti.

Aynı disiplinde üst üste 6 madalya

Tek erkekler kızakta bronz madalya kazanan İtalyan Armin Zoeggeler, hem kış hem de yaz olimpiyatları tarihinde yapılan bireysel yarışmalarda bir branşın aynı disiplininde üst üste 6 madalya elde eden ilk sporcu oldu.

Sanki Sliding Center’da 39 sporcunun yer aldığı tek erkekler kızak (luge) mücadelesinde, 4 yarış sonunda yakaladığı 3.28.797’lik derecesiyle Alman Felix Loch ve Rus Albert Demchenko’nun ardından 3. olan 40 yaşındaki İtalyan sporcu Armin Zoeggeler, olimpiyat tarihine geçti.

Finlandiya 2002’den sonra ilk altın madalyasını aldı

Kış sporları geleneği ve geçmişi olan, Soçi 2014’e toplam 104 sporcuyla katılan Finlandiya, iki olimpiyat sonra altın madalya sevinci yaşadı.

Kayaklı koşu klasik sprint takım yarışında altın madalya kazanan Finlandiya, bundan önceki son altını Salt Lake City 2002’de elde etti.

2002’yi 4 altın, 2 gümüş ve 1 bronz olmak üzere 7 madalya ile tamamlayan, Torino 2006’da 6 gümüş, 3 bronz, Vancouver 2010’da ise 1 gümüş 4 bronz madalya alan Finlandiyalı sporcular, 12 yıl aradan sonra olimpiatlarda ülkelerine altın madalya kazandırdı.

Ukrayna 20 yıl sonra altın buldu

Ukraynalı kadın biatloncular da ülkelerine tarihi bir madalya kazandırdı.

Biatlonda kadınlar 4x6 kilometre bayrak yarışında altın madalya kazanan Ukrayna, Kış Olimpiyat Oyunları’nda bundan önceki altın madalyasını Lillehammer 1994’te artistik buz pateni tek kadınlarda Oksana Baiul ile elde etmişti.

Norveçli biatloncu Ole Einar Bjoerndalen, Soçi 2014’te kazandığı iki altın madalyanın ardından, kış oyunları tarihinin en başarılı sporcusu oldu.

Tecrübeli isim, Rusya’nın Soçi kentinde yapılan 22. Kış Olimpiyat Oyunları’nda biri bireysel, biri de takım olmak üzere elde ettiği iki altın madalya ile kariyerindeki 13. olimpiyat madalyasına ulaştı.

Soçi’de 5. olimpiyatını geçiren 40 yaşındaki Bjoerndalen, Kış Olimpiyat Oyunları kariyerinde, 5’i bireysel, 3’ü takım olmak üzere toplam 8 altın, 4 gümüş ve bir de bronz madalya elde etti. Norveçli, kış oyunlarında tüm zamanların en çok madalya kazanan sporcusu oldu.

Bjoerndalen toplam 12 madalyaya sahip vatandaşı Bjoern Daehlie’nin rekorunu eline geçirdi.

Kadınlarda en başarılı yine bir Norveçli

Kış Olimpiyat Oyunları tarihinde kadınlarda da en başarılı sporcu bir Norveçli.

Soçi 2014’ü 2’si bireysel 1’i takım yarışı olmak üzere 3 altın madalya ile kapatan 33 yaşındaki Bjoergen toplam 10 olimpiyat madalyasına sahip.

Soçi’de 4. olimpiyat tecrübesini yaşayan Bjoergen, 4’ü bireysel 2’si takım olmak üzere kariyerinde 6 altın, 3 gümüş ve 1 bronz madalyaya kazandı.

Domracheva Soçi’de patlama yaptı

Belaruslu biatlet Darya Domracheva, Soçi 2014’te bireysel yarışmalarda en fazla altın madalya (3) kazanan sporcu oldu.

Biatlon kadınlar 10 kilometre takip, 12,5 kilometre toplu çıkış ve 15 kilometre bireysel yarışlarında altın madalyaya uzanan Domracheva Soçi’de ikinci olimpiyat tecrübesini yaşadı.

İlk olimpiyatında Vancouver 2010’de toplam 5 yarışa giren, sadece 15 kilometre bireyselde gümüş madalya kazanan Domracheva, 2014’te adeta patlama yaparak 3 altın birden aldı.

7. olimpiyata katılarak rekor kırdılar

Japon kayakla yüksek atlama sporcusu Noriaki Kasai ve luge sporcusu Rus Albert Demchenko Albertville 1992’den itibaren 7. kez kış oyunlarına katılarak bu alanda rekor kırdı.

Japon kayakla yüksek atlama sporcusu Kasai büyük tepe bireysel yarışında gümüş, takım yarışında da ülkesine bronz madalya kazandırdı.

Rus Demchenko ise luge tek erkeklerde ve bayrak yarışında ülkesine 2 gümüş madalya kazandırdı.

Viktor An iki farklı ülke adına madalya sahibi

Soçi 2014’te Rusya için yarışan Güney Kore asıllı kısa mesafe sürat patenci Viktor An iki farklı ülke adına madalya kazanarak olimpiyat tarihine geçti.

Torino 2006’da Güney Kore adına 2’si bireysel 1’i de takım yarışında olmak üzere 3 altın madalyası bulunan An, sakatlık süreçlerinin ardından ülke milli takımıyla bağı koptuktan sonra Soçi 2014’de Rusya için yarıştı. Başarılı sporcu, Soçi macerasını da 2’si bireysel 1’i takım olmak üzere 3 altın, 1 de bronz madalya ile kapattı.

En fazla madalyayı Hollandalı Wust aldı

22. Kış Olimpiyat Oyunları’nda en fazla madalyayı Hollandalı sürat patenci Ireen Wust kazandı.

Kadınlar sürat pateni 3000 metrede ve takım takip yarışında olmak üzere iki kez altın madalya sevinci yaşayan Wust, 1000, 1500 ve 5000 metre mücadelelerinde gümüş madalya elde etti.

Kariyerinde 3. kez kış oyunlarında yer alan Wust’un toplam 8 olimpiyat madalyası var.

Rusya’nın Soçi kentinde gerçekleştirilen 22. Kış Olimpiyat Oyunları’nın öncesinde ve sırasında yaşanan gelişmeler, sporcuların ortaya koydukları mücadele kadar gündemde önemli yer tuttu.

Toplam 51 milyar dolara yaklaşan bütçesiyle en pahalı olimpiyat olarak tarihe geçen Soçi 2014 öncesi en çok konuşulan konu, birçok ülkenin terör tehdidi alması nedeniyle güvenlikti. Endişelerle başlayan oyunlarda uygulanan üst düzey tedbirlerin ardından herhangi bir olay yaşanmadı.

"Kırmızı Alarm" verilen Soçi ve çevresinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla bir ay önceden uygulamalar başladı. Rusya’nın diğer kentlerinden getirilen takviye polislerle beraber, olimpiyat süresince 37 bin kişi güvenliği sağladı.

Söz konusu önlemler arasında kente girişlere sınırlama, Abhazya sınırında güvenlik koridoru alınması, kentin plaka numarası taşımayan araçların Soçi’ye girişinin yasaklanması ve güvenlik noktalarında araçların tek tek kontrol edilmesi, şampiyonaya katılacak herkesin akreditasyon yaptırması ile silah ve her türlü benzer malzeme satışının yasaklanması öne çıktı.

Açılış törenine eşiyle beraber Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı oyunlar süresince savaş gemileri denizde bekledi. Dağ bölgesindeki yarışma alanları için çeşitli noktalarda askeri savunma sistemleri hazır tutuldu. Olimpiyat alanlarına giden bütün yollar sürekli gözetim altında bulunduruldu. Polislerin sık sık uygulamalar yaptığı kent tam bir güvenlik şeridi altına alındı. Çeşitli hizmetlerle organizasyonda görev yapanlar da dahil olmak üzere herkes bir noktadan diğerine transferlerde detaylı aramalara tabi tutuldu.

Soçi Olimpiyatları Organizasyonu Başkanı Dmitry Chernyshenko’nun "Kent şu an gezegendeki en iyi korunan nokta" sözlerle güvence verdiği oyunlar, sıkıntı yaşanmadan sona erdi.

Oyunların resmi açılışının yapıldığı gün Türkiye’de yaşanan uçak kaçırma girişimi de ilk günlere konu oldu.

Otellerle ilgili şikayetler

Organizasyonun ilk günlerinde, ilk kez misafir ağırlayan otellerle ilgili şikayetler gelmeye başladı.

Olimpiyat süresince sporcuların, idarecilerin ve basın mensuplarının konaklayacağı otellerin büyük bölümünün yeni ve acele yapılmış olması, beraberinde bir takım eksiklikleri de getirdi.

Otellerdeki kötü şartlar, su sorunu gibi sıkıntılar şikayet konusu olurken, Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Teknik Direktörü Gilbert Felli, kapanışa üç gün kala "bazı otellerin oyunlara kadar yetişemeyeceğini öngöremedikleri" itirafında bulundu.

Konaklamayla ilgili yapılan çok sayıda şikayetin ardından, ABD’li kızakçı Kate Hansen’in otelin koridorunda gördüğünü ifade ederek internet üzerinden paylaştığı bir kurda ait video görüntüsünün inandırıcılığı da yüksek oldu. Daha sonra olayın bir şaka olduğu ortaya çıktı.

Bahar havasında kış olimpiyatı

22. Kış Olimpiyat Oyunları’nın resmi açılışının ardından hava sıcaklığının gittikçe yükselmesi Soçi’de olimpiyat alanlarında adeta bahar havası yaşattı.

Rusya’nın Karadeniz kenarındaki tatil bölgelerinden birisi olan Soçi’nin ev sahipliği yaptığı oyunlar süresince hava sıcaklıkları mevsim normallerinin üzerinde seyretti.

Dağ bölgesindeki yarışma alanlarında yağış genelde yağmur şeklinde olurken, sadece iki gün kar yağışı görüldü. Sıcaklık nedeniyle pistler yapay karla desteklendi.

Sıcağın arttığı günlerde bazı yarışma alanlarında sporcular kısa kollu kıyafetlerle yarıştı, sahilde ise güneşlenip denize girenler oldu.

Ukrayna’da yaşanan olaylar oyunlara yansıdı

Ukrayna’da göstericiler ve güvenlik güçleri arasında yaşanan çatışmalarda çok sayıda insanın ölmesi, kış oyunlarında mücadele eden Ukraynalı sporcuları etkiledi.

Yaşanan çatışmaları protesto etmek için Ukraynalı sporcuların bazıları ülkesine dönerken, Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) de bu sporculara destek verdiğini açıkladı.

Ukrayna 19 erkek, 24 kadın olmak üzere oyunlara toplam 43 sporcuyla katıldı.

Son günlerde doping konuşuldu

Soçi 2014’te oyunların son haftasına girilirken doping konusu gündemde yer etti.

Oyunların yarı bölümünde düzen basın toplantısında IOC Tıp Direktörü Dr. Richard Budgett’ın, yapılması gereken 2 bin 453 testten bin 799’unu tamamladıklarını ve pozitif sonuca rastlamadıklarını açıklamasından bir süre sonra doping haberleri gelmeye başladı.

Organizasyonun resmi açıklamasında, adı belirtilmeyen Alman bir sporcunun ardından Ukraynalı sporcu Marina Lisogor’un doping testlerinde pozitif bulgulara rastlandığı ifade edildi.

Evli Wild-Zavarzina çifti aynı oyunlarda madalya kazandı

Rus Alena Zavarzina ile evlendikten sonra 2012’de eşinin ülkesini seçen ve Rusya adına yarışmaya başlayan ABD’li Vic Wild, snowboard erkekler paralel büyük slalom ve paralel slalomda olmak üzere 2 altın madalya kazandı.

Aynı oyunlarda madalya kazanan evli çiftten Zavarzina ise kadınlar paralel büyük slalomda bronz madalya elde etti.

Soçi’de kış oyunları sporcu rekoru

Soçi’de, kış oyunları tarihinin en geniş katılımlı organizasyonunu gerçekleştirildi.

Bundan önceki en yüksek sporcu sayısına 2010’da 2 bin 566 sporcu ile Vancouver’da ulaşılırken, Kanada’nın ev sahibi olduğu bu organizasyon, kadınlarda tarihin en geniş katılımlı, erkeklerde ise en geniş 2. katılımlı olimpiyatı olarak kayıtlara geçmişti.

Soçi 2014 organizasyonun resmi internet sitesinde yer alan son bilgiye göre, oyunlara 88 ülkeden 1710’u erkek, 1160’ü kadın olmak üzere 2 bin 870 sporcu katıldı.

Soçi 2014 İletişim Komitesi Başkanı Kosterina, oyunların bitmesine iki gün kala yaptığı açıklamada toplam 1 milyon 106 bin bilet satıldığını açıkladı.

Oyunlar süresince her gün 11 bine yakın gönüllü organizasyonda görev yaptı.

Olimpiyat Parkı ekimde F1’e ev sahipliği yapacak

22. Kış Olimpiyat Oyunları’nın gerçekleştirildiği Soçi kenti, 10-12 Ekim tarihlerinde Formula 1 yarışlarına da ev sahipliği yapacak.

Soçi Olimpiyat Parkı, kış oyunları hazırlıkları yapılırken F1’in 16. ayağını oluşturan Rusya Grand Prix’si de düşünülerek dizayn edildi. Kış oyunlarında olimpiyat sporcularının mücadelelerine ev sahipliği yapan parkta ekim ayında dünyanın ünlü pilotları yarışacak.

Rusya’nın Soçi kentinde yapılan 22. Kış Olimpiyat Oyunları’yla beraber 6 branşta 12 yeni yarışmada ilk kez madalya mücadeleleri yapılırken, yeni yarışlar en çok ABD’nin işine yaradı.

Snowboard, serbest stil kayak, artistik buz pateni, luge, biatlon ve kayakla yüksek atlama branşlarında olmak üzere kış oyunlarına dahil edilen yeni 12 yarışmada 36 madalya dağıtıldı.

ABD’li sporcular 5 altın, ikişer gümüş ve bronz olmak üzere toplam 9 madalya ile yeni yarışların en çok kazananı oldular. Soçi 2014’te toplam 9 altın madalya kazanan ABD, bunun 5’ini yeni eklenen yarışmalardan elde etti.

Topla 14 ülke sporcusunun madalya kazandığı yeni yarışlarda Almanya (2), Rusya (2), Kanada (1), Avusturya (1) ve Norveç (1) altın madalya kazanan diğer ülkeler oldu.

Madalya kazanan sporcular

Kış oyunlarına yeni eklenen branşlarda ilk üç sırayı alan sporcular ve takım yarışlarını kazanan ülkeler şöyle:

Snowboard slope stil:

Erkekler: 1. Sage Kotsenburg (ABD), 2. Staale Sandbech (Norveç), 3. Mark McMorris (Kanada)
Kadınlar: 1. Jamie Anderson (ABD), Enni Rukajarvi (Finlandiya), Jenny Jones (Büyük Britanya)

Snowboard paralel slalom:

Erkekler: 1. Vic Wild (Rusya), 2. Zan Kosir (Slovenya), 3. Benjamin Karl (Avusturya)
Kadınlar: 1. Julia Dujmovits (Avusturya), 2. Anke Karstens (Almanya), 3. Amelie Kober (Almanya)

Serbest stil kayak slope stil:

Erkekler: 1. Joss Christensen (ABD), 2. Gus Kenworthy (ABD), 3. Nicholas Goepper (ABD)
Kadınlar: 1. Dara Howell (Kanada), 2. Devin Logan (ABD), 3. Kim Lamarre (Kanada)

Serbest stil kayak yarım silindir:

Erkekler: 1. David Wise (ABD), 2. Mike Riddle (Kanada), 3. Kevin Rolland (Fransa)
Kadınlar: 1. Maddie Bowman (ABD), 2. Marie Martinod (Fransa), 3. Ayana Onozuka (Japonya)

Artistik buz pateni takım yarışı: 1. Rusya, 2. Kanada, 3. ABD

Luge bayrak yarışı: 1. Almanya, 2. Rusya, 3. Letonya

Biatlon karışık bayrak yarışı: 1. Norveç, 2. Çek Cumhuriyeti, 3. İtalya

Kayakla yüksek atlama kadınlar: 1. Carina Vogt (Almanya), 2. Daniela Iraschko-Stolz (Avusturya), 3. Coline Mattel (Fransa)

Madalya tablosu

Kış oyunlarına yeni eklenen branşlarda ülkelerin elde ettikleri madalyaların tablosu ise şöyle:

Ülke Altın Gümüş Bronz Toplam

1- ABD 5 2 2 9
2- Almanya 2 1 1 4
3- Rusya 2 1 - 3
4- Kanada 1 2 2 5
5- Avusturya 1 1 1 3
6- Norveç 1 1 - 2
7- Fransa - 1 2 3
8- Çek Cumhuriyeti - 1 - 1
9- Finlandiya - 1 - 1
10- Slovenya - 1 - 1
11- Büyük Britanya - - 1 1
12- İtalya - - 1 1
13- Japonya - - 1 1
14- Letonya - - 1 1
Toplam 12 12 12 36

22. Kış Olimpiyat Oyunları’nda sürat pateni ve kısa mesafe sürat pateninde toplam 9 mücadelede olimpiyat rekorları kırıldı.

Sürat pateninde erkekler ve kadınlarda toplam 7 branşta, kısa mesafe sürat pateninde ise 2 branşta olimpiyat rekorları yenilendi. Sürat pateninde erkekler 5 bin ve 10 bin metre ile takım takip, kadınlar 500, 2x500 ve 1500 metre ile takım takip, kısa mesafe sürat pateninde de erkekler 5 bin metre bayrak yarışı ve kadınlar bin metre mücadelesi rekorlara sahne oldu.

Oyunlarda sürat patenine damgasını vuran Hollandalı sporcular 5 dalda rekor kırdı. Erkekler 5 bin metrede Sven Kramer kendisine ait rekoru geliştirdi, erkekler 10 bin metre yarışında Jorrit Bergsma ve kadınlar 1500 metre yarışında Jorien ter Mors rekorun sahibi oldu. Hollandalı sporcular erkekler ve kadınlar takım takip yarışlarında da rekorlara imza attı.

Aynı yarışmada 3 kez rekoru yenilediler

Sürat pateni kadınlar takım takip mücadelesinde Hollanda takımı 3 kez olimpiyat rekorunu yeniledi.

Marrit Leestra, Jorien ter Mors ve Ireen Wust’tan oluşan Hollandalı ekip, Torino 2006’daki 3.01.24’lük dereceyle Kanada’ya ait rekoru, 21 Şubat Cuma günü gerçekleştirilen çeyrek final mücadelesinde ilk olarak 2.58.61’lik dereceyle kırdı. Bu dereceyi 22 Şubat Cumartesi günü yarı finalde 2.58.43’e taşıyan Hollandalılar, final mücadelesinde ise 2.58.05’e kadar yükseltti.

Elemelerde rekor kırdı, genel sıralamada 6. oldu

Kısa mesafe sürat pateninde yarışan Kanadalı Valerie Maltais, elemelerine rekor kırarak iyi başladığı bin metre mücadelesinde genel sıralamada 6. oldu.

Çinli Yang Zhou’nun Vancouver 2010’da yaptığı 1.29.049’luk dereceyi eleme turunda 1.28.771’lik derecesiyle kıran Kanadalı sporcu sonraki turlarda aynı başarılı performansı sergileyemeyince genel sıralamada 6. sırayı aldı.

Kadınlar bin metre mücadelesini finalde 1.30.761’lik derece yapan Güney Koreli Seung-Hi Park kazandı.

Soçi 2014’ün rekorları

22. Kış Olimpiyat Oyunları’nda sürat pateni ve kısa mesafe sürat pateninde kırılan rekorlar ve dereceler şöyle:

Sürat pateni:

Erkekler:

5 bin metre: Sven Kramer (Hollanda) "6.10.76" (Kendisine ait eski rekor 6.14.60)
10 bin metre: Jorrit Bergsma (Hollanda) "12.44.45" (Eski rekor Seung Hoon Lee 12.58.55)
Takım takip: Hollanda (Jan Blokhuijsen, Sven Kramer, Mark Tuitert) "3.37.71" (Kendilerine ait eski rekor 3.39.95)

Kadınlar:

500 metre: Sang Hwa Lee (Güney Kore) "37.28" (Eski rekor Catriona Le May Doan 37.30)
2x500 metre: Sang Hwa Lee (Güney Kore) "74.70" (Eski rekor Catriona Le May Doan 75.75)
1500 metre: Jorien ter Mors (Hollanda) "1.53.51" (Eski rekor Anni Friesinger 1.54.02)

Takım takip: Hollanda (Marrit Leenstra, Jorien ter Mors, Ireen Wust) "2.58.05" (Eski rekor Kanada 3.01.24)

Kısa mesafe sürat pateni:

Erkekler 5 bin metre bayrak: Rusya (Ruslan Zakharov, Semen Elistratov, Vladimir Grigorev, Victor An) "6.42.100" (Eski rekor Güney Kore 6.43.376)

Kadınlar bin metre: Valerie Maltais (Kanada) "1.28.771" (Eski rekor Yang Zhou 1.29.049)

Rusya’nın Soçi kentinde 7-23 Şubat tarihleri arasında 22’incisi düzenlenen Kış Olimpiyat Oyunları’nın ardından, tarihi madalya sıralamasında Norveç’in üstünlüğü sürüyor.

İlki Chamonix’te yapılan oyunlarda Soçi 2014’e kadar 107’si altın, 106’sı gümüş ve 90’ı da bronz olmak üzere toplam 303 madalya elde eden Norveç, madalya sıralamasında ikinci olduğu Soçi’de elde ettiği 11 altın, 5 gümüş ve 10 bronz madalyanın ardından, 118 altın, 111 gümüş ve 100 bronz ile toplamda 329 madalyaya ulaştı.

Soçi’yi 13 altın, 11 gümüş ve 9 bronz ile madalya sıralamasında zirvede tamamlayan ev sahibi Rusya, tarihi cetvelde madalya sayısını 49 altın, 40 gümüş ve 35 bronz ile toplam 124’e yükseltti.

37 ülke herhangi bir branşta altın madalya kazanırken, 8 ülke elde ettiği gümüş ve bronz madalyalarla listeye girdi.

Rusya 4 branşta ilk sırada

Soçi 2014’te mücadele verilen 15 branşın 4’ünde ev sahibi Rusya madalya tablosunda ilk sırayı aldı.

Bobsledde 2 altın, artistik buz pateninde 3 altın, birer gümüş ve bronz, kısa mesafe sürat pateninde 3 altın, birer gümüş ve bronz ve skeletonda birer altın ve bronz madalya performansları sergileyen Rusya, bu branşların madalya tablolarında ilk sıraya çıktı.

Biatlon, kayaklı koşu ve kuzey kombine branşlarının madalya tablolarında Norveç zirveyi alırken, Kanada serbest stil kayak, buz hokeyi ve curlingde ustalığını konuşturdu.
Almanya luge ve kayakla yüksek atlama, Avusturya Alp disiplini, ABD snowboard ve Hollanda da sürat pateninde en iyi oldu.

Madalyası bulunan ülkelerin sırası

Kış Olimpiyat Oyunları’nda madalya alan ülkelerin sıralaması şöyle oluştu:

Sıra Ülkeler Altın Gümüş Bronz Toplam

1. Norveç 118 111 100 329
2. ABD 96 102 83 281
3. Eski Sovyetler Birliği 78 57 59 194
4. Almanya 76 78 54 207
5. Kanada 62 55 53 170
6. Avusturya 59 78 81 218
7. İsveç 50 40 54 144
8. İsviçre 50 40 48 138
9. Rusya 49 40 35 124
10. Finlandiya 42 62 57 161
11. Almanya (Eski Doğu) 39 36 35 110
12. Hollanda 37 38 35 110
13. İtalya 37 34 43 114
14. Fransa 31 31 47 109
15. Güney Kore 26 17 10 53
16. Almanya (Eski Batı) 13 15 13 41
17. Çin 12 22 19 53
18. Japonya 10 17 18 45
19. Büyük Britanya 10 4 12 26
20. Birleşik Takım 9 6 8 23
21. Almanya Birleşik Olimpiyat Takımı 8 6 5 19
22. Çek Cumhuriyeti 7 9 8 24
23. Polonya 6 7 7 20
24. Belarus 6 4 5 15
25. Avustralya 5 3 4 12
26. Hırvatistan 4 6 1 11
27. Estonya 4 2 1 7
28. Eski Çekoslovakya 2 8 15 25
29. Slovenya 2 4 9 15
30. Liechtenstein 2 2 5 9
31. Slovakya 2 2 1 5
32. Ukrayna 2 1 4 7
33. Kazakistan 1 3 3 7
34. Bulgaristan 1 2 3 6
35. Belçika 1 1 3 5
36. İspanya 1 0 1 2
37. Özbekistan 1 0 0 1
38. Letonya 0 4 3 7
39. Yugoslavya 0 3 1 4
40. Macaristan 0 2 4 6
41. Lüksemburg 0 2 0 2
42. Kuzey Kore 0 1 1 2
43. Danimarka 0 1 0 1 Yeni Zelanda 0 1 0 1
44. Romanya 0 0 1 1

SERDAL KALAYCI / AA

 

 

6
YORUM YAZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.