Sezon sonuna kaldı

Mehmet Ali Aydınlar, "Şike soruşturması ile ilgili kararı 2011-2012 sezonu sonunda alacağız." dedi.

09 Eylül 2011, Cuma 17:52
- A +
Sezon sonuna kaldı

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar, liglerde yeni sezon öncesi açılış mesajı yayınladı. Teknik adamlardan yöneticilere, hakemlerden taraftarlara kadar pek çok konuya temas eden Aydınlar, şike soruşturmasıyla ilgili flaş bir açıklama yaptı. TFF Başkanı, şikeyle ilgili kararın sezon sonunda belli olacağını söyledi. İşte Aydınlar’ın açıklamasının satır başları...

‘Özür diliyorum’

Son iki aydır Türk futbolu adına yaşanan olumsuzlukları ilk kez yaşıyoruz. Biz, henüz göreve gelmiş bir federasyon olmamıza rağmen, elimizden geldiğince Türk futbolunun bu süreci en az zararla atlatması için çalıştık. Bu süreçte tabi ki hatalarımız olmuştur. TFF olarak, hepimizin karşısına bu boyutta ilk kez çıkan bir konu hakkında tamamen iyi niyet ve sağduyu ile kararlar almaya çalıştık. 3 Temmuz öncesinde yaşanan süreçlerde hiçbir şekilde yer almamış olmama, hiçbir noktasında sorumluluğum olmamasına rağmen, temsil ettiğim makam adına, yaşanan bu tabloyla ilgili Türk halkından özür diliyorum

‘Bu pisliği temizleyeceğiz’

Biz, ülkemiz futbolunu bu noktalara getiren bu musibetin ve kirliliğin arkasında asla durmayacağız. Bu olayların bir daha yaşanmaması için yasanın bize tanıdığı tüm olanakları kullanacağız. Futbol ailesinin tüm paydaşları olarak ilk yapmamız gerekenin, içinde bulunduğumuz futbol sistemini gözden geçirmek olmalı düşüncesindeyim. Futbolda sadece fiili olarak değil, zihinsel olarak da bir temizlik harekatı başlatmalıyız.

‘Bu güç sizin değil’

Türk futbolu adına bir dip noktası yaşadığımızı herkes kabul etmeli. Bu noktada yapabileceğimiz en doğru hareket, yeniden zirveye odaklanmak olmalıdır. Öncelikle futbol yöneticileri, ülkenin en büyük sivil toplum örgütlerine liderlik ediyorsunuz. Aranızda, bunun hassasiyet ve önemini unutup kendi kişisel egoları için bu büyük toplumsal güçleri kullananlar var. Tüm idarecilere hatırlatmak isterim ki, yönettiğiniz bu güçler size ait değil. Toplumsal huzuru bozmanıza izin vermeyeceğiz.

‘Tek adam dönemi bitsin’

İkinci olarak, futbol kamuoyunu var eden camialara seslenmek istiyorum... Yaşadığımız dönem, maalesef camialarımızın köklerini en çok unuttuğu ve sportif değerlerden en uzak kaldığı süreçler olarak hatırlanacak. Renklere, takımınıza olan sevginizi, hangi takımı tutarsanız tutun, kişilere indirgemeyin. Tek adamların devri tüm dünyada sona eriyor. Camialarımızın da bundan hızla uzaklaşması, kendi içlerinde muhalefete, farklı seslere, şeffaf yönetim anlayışlarına destek vermeleri gerekiyor. Taraftarlarımız ise tüm bu olaylardan en çok etkilenen kitle. Olaylardan dolayı ne kadar mutsuz olduklarının farkındayız. Taraftarlardan ricamız, provokasyonlara karşı dikkatli davranmaları.

‘Futbolcuların görevi büyük’

Futbolun olmazsa olmazlarının başında gelen sporcularımıza da seslenmek istiyorum. “Ben sporcunun zeki, çevik ve aynı zamanda ahlaklısını severim’ sözünü aklınızdan çıkarmadan, formanıza, oyununuza ve camialarınıza sahip çıkın. Türk futbolunun bu süreçte kaybettiği değer, sizin yeteneklerinizle, hırsınızla, güzel oyununuzla, fair play ile yerine gelecek. Teknik direktör camiasına teşekkür ederken, aynı zamanda onlardan da bir ricamız var: sükunetle demeçler vermeniz ve kışkırtıcı, provoke edici söylemlerden uzak durmanızdır.

‘Türk halkına söz veriyorum’

Tüm halkımıza söz veriyoruz. 9 Eylül 2011 tarihi, bu ülkenin futbol tarihindeki gerçek milat olacaktır. Bunu, tüm Türk halkının huzurunda açıklıyor ve söz veriyorum. Almış olduğumuz yeni ve radikal kararlarla, futbolun karanlık günlerini tüm toplumumuza unutturup ülke futbolunu parlak bir geleceğe hazırlayacağız. Hedefimizi 2020 olarak koyduk... 2020 yılında Türk futbolunu, Avrupa’nın zirvesine yerleştirmeye kararlıyız.

‘Tartışmaya mahal verilmeyecek’

Öncelikle Süper Ligimizle ilgili almış olduğumuz kararı açıklamak istiyorum; Ligimiz, 9 ay boyunca ülkenin gündeminde yer alan en önemli sosyal olgulardan biri, halkımızın en önemli eğlence kaynağıdır. Federasyonumuz sürmekte olan hukuki süreç ardından ortaya çıkacak sonuca ait kararı, 2011-2012 futbol sezonunun sonunda almaya karar vermiştir. Dolayısıyla, ülkemizin en değerli spor ürünü olan Spor Toto Süper Lig, en ufak bir tartışmaya ve probleme mahal vermeksizin en son etabına kadar, tüm takımlarımızın katılımı ile oynanarak sonuçlandırılacaktır.

İki yeni proje müjdesi

“Ayrıca, kadınlarımızı ve 16 yaş altındaki çocuklarımızı statlarımıza davet ediyoruz. Kısa sürede tamamlayacağımız düzenlemeyle, kadın ve çocuklarımızı statlara ücretsiz alacak, oluşacak ekonomik yükü de Futbol Federasyonu olarak karşılayıp kulüplerimizin gelir hanesine yazacağız. Bir yeniliğimiz “Fair-Play” ile ilgili olacak. Doğru yapanı, dürüst oynayanı, futbolun güzelliklerini, sporun değerlerini öne çıkaranları ödüllendirmeyi amaçlıyoruz. Bu amaçla, tüm dünyaya da örnek olacak şekilde büyük bir Fair-Play fonu oluşturacağız. Ülkemizde Fair-Play sıralamasında öne çıkanlar, puan sıralamasında şampiyon kadar para ödülü kazanıyor olacaklar. Güzel oyun güzel kalacak bunu da hep birlikte yapabiliriz”

YORUM YAZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Sıradaki haber yükleniyor...