Şenol Güneş Stadı'nın açılışında neler yaşandı?

Şenol Güneş Stadı'nın açılışında neler yaşandı?

19 Aralık 2016, Pazartesi 01:36
- A +

Trabzon’da 3 yıllık hasret dün gece sona erdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Şenol Güneş Spor Kompleksi’ olduğunu açıkladığı 41 bin 461 koltuk kapasiteli teknoloji harikası stat görkemli bir törenle açıldı. Ortaya birbirinden renkli görüntüler çıkarken, Trabzonspor’un efsane isimlerinin forma giydiği gösteri maçı, futbolseverlere nostalji dolu anlar yaşattı.

Şehitler için saygı duruşu

Şehitler için saygı duruşu

Açılıştan hemen önce İstanbul ve Kayseri’de şehit düşen asker ve polislerimiz için 1 dakikalık saygı duruşu yapıldı. Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı ve Katar Milli Marşı çalındı. Tribünlerden “Şehitler ölmez vatan bölünmez tezahüratları yükselirken, asker ve polislere çiçekler verildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuşmasını yapmak üzere kürsüye çıkmasının ardından beraberindeki isimlerle açılış kurdelesini kesti. Erdoğan Akyazı’daki spor kompleksinde stada da Şenol Güneş adının verildiğini söyledi.

Yıldırım ve Demirören katılmadı

Yıldırım ve Demirören katılmadı

Şenol Güneş Spor Kompleksi’nin açılışına davet edilen TFF Başkanı Yıldırım Demirören ve Başbakan Binali Yıldırım, törene katılamadı. Demirören’in rahatsızlığı nedeniyle törene katılmayacağı açıklandı. Açılışa katılmasına kesin gözüylü bakılan Başbakan Binali Yıldırım’ın ise yoğun programı nedeniyle gidemediği bildirildi.

Erdoğan: Şenol Güneş’te karar kıldık

Erdoğan: Şenol Güneş’te karar kıldık

Trabzon’daki Spor Kompleksi Tesisleri’nin açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kayseri’de şehit düşen askerlerimizi andı ve yeni stadın Trabzon halkına hayırlı olmasını temenni etti.

Erdoğan, “Bu yolda hep beraber can vermeye hazırız, bundan kimsenin şüphesi olmasın. Kardeşlerimiz şu anda içinde bulunduğumuz kompleks Şenol Güneş kompleksi. Şenol Güneş kardeşimizle biz dünya üçüncülüğünü kazandık. Milli takımımızın yıllarca kaleciliğini, kaptanlığını yaptı. Bizler stadın ismini de Şenol Güneş yapmaya karar verdik. Stada Şenol Güneş adını veriyoruz. Bu ülkede emeği olanları ödüllendirmesini bilen bir milletiz dedi.

Kayak pisti müjdesi

Kayak pisti müjdesi

Katar emiri ile yapılan işbirliğinden bahseden Erdoğan, “Katar emiriyle bugüne kadar ne yaptık, ne yapacağız onları konuştuk. 15 anlaşmayı imzaladık. Birinci toplantıyı Katar’da yapmıştık, 17 imza atmıştık. O 17 anlaşma yürüyor, şimdi de bu attığımız imzalarla yeni adımlar atıyoruz. İnşallah bunlardan Trabzon da nasibini alacaktır. Helikopterle Trabzon’da dolaşırken o kar dolu dağların zenginlerini dola∫ırken, kendisi de hayran kaldı. ‘Niye kayak tesisleri de yapmıyorsunuz?’ diye sordu. Onların da altyapısını ayrıca yapmamız lazım tabii. Burada oteller yapmaya yapmaya karar verdiler sözlerini sarf etti.

Teknoloji harikası

Teknoloji harikası

Deniz yüzeyi doldurularak inşa edilen ilk spor tesisi.

Kendini temizleyebilen ve çevreye duyarlı ‘Smart Roof’ çatı sistemi Türkiye’de ilk, dünyada ise beşinci.

Aydınlatma normları UEFA’nın üzerinde. Aydınlatma seviyesi 3 bin lüks.

Statta, 2 bin 954 VIP, 196 protokol, 282 basın ve 80 engelli koltuğu bulunuyor.

80 metrekare olan skorbord, 7.5 megapiksel aralığında olmasıyla Türkiye’de tek.

92 bin metrekare yeşil alana sahip kompleks içinde, 2 bin 200 ağaç ile 2 bin 400 bitki grubu var.

Stadı’nın yapımında toplam uzunluğu 125 kilometreyi bulan 3700 adet fore kazık ve 6 bin ton çelik kullanıldı.

Akyazı Stadı’nda zemin ısıtma ve soğutma sistemlerinin yanı sıra havalandırma sistemi de bulunuyor.

Stat zeminin çimleri İtalya’dan özel olarak getirildi. Zeminde hem normal hem de hibrit çim kullanıldı.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.