Şansal Büyüka: Fatih Terim, Galatasaray'a...

Duayen gazeteci Şansal Büyüka, Fenerbahçe derbisi sonrası Galatasaray'da yaşanan son gelişmeleri yorumladı. Büyüka, Riekerink'in yerine Fatih Terim'in Galatasaray'a geleceği iddiaları hakkında da konuştu.

23 Kasım 2016, Çarşamba 07:55
- A +
Şansal Büyüka: Fatih Terim, Galatasaray'a...
Fenerbahçe derbisini 2-0 kaybeden Galatasaray'da Selçuk İnan krizi yaşanmıştı. Bunun yanı sıra takımın kötü gidişatı da gündeme geldi ve derbi sonrası 'Riekerink'in yerine Fatih Terim' iddiaları dolaşmaya başladı. Usta gazeteci Şansal Büyüka, Galatasaray'ın içinde bulunduğu son durumu yorumladı. Bilal Meşe sordu, Büyüka yanıtladı. 

İşte Büyüka'nın Galatasaray değerlendirmeleri:

Galatasaray, Kadıköy yenilgisi ile birlikte fena sarsıldı. Hem teknik, hem idari anlamda neredeyse fırtınalar kopuyor.

İşin tekniğine bakarsak, söyleyecek çok şey var ama kestirmeden gidelim. 1-0 yenik oynuyorsun, kurtarıcı diye  savunma adamı Cavanda’yı oyuna sokuyorsun. Oysa bu takımda Selçuk’un ölüsü oynar. Tam 11 maçtır oynamayan bir santrfora ilk on birde yer verebilirsin  ama 11 maçtır hiç oynamayan bir stopere ilk on birde yer veremezsin. Golcü hata yapar, en fazla o golü atamaz. Stoper hata yaparsa golü kalende görürsün. Serdar Aziz kötü mü oynadı? Hayır...
 
Ama yaptığı penaltı son derece acemiceydi. Ama suçu sadece Riekerink’e yüklemek, işin en kolay tarafı... Yani?

Bilal, Galatasaray takımı doksan dakikada kaleyi sadece bir cılız Bruma şutu ile bulabildi. Gene aynı doksan dakika içinde rakip ceza alanı içine sadece iki defa girdi. Galatasaraylıya yenilgiyi kabul ettirirsiniz, ama tek kurşun atmadan, savaşmadan teslim olmayı asla kabul ettiremezsiniz. Galatasaray yenilmedi, Galatasaray teslim oldu...

Riekerink için karar verildi! Kritik tarih...
 
Niye böyle peki?

Antrenörsüz bir takımı sahaya sürseniz “çıkıp oynayın” deseniz, gene bundan daha iyi oynar. Sneijder bir hafta “yenmeye gidiyoruz” diye bar bar bağırdı, tek topa vurmadan, bir şut atmadan oyundan alındı. Futbolcuların doğal bir refleksi, bir tepkisi olmalı... Gelişmeleri sonradan görünce, okuyunca, zaten Galatasaray’da bundan daha fazlasının olmayacağını anlıyorsunuz.
 
Başkan Dursun Özbek de çok iddialıydı...

Futbolcular cuma gününden başlayarak “maçı bu defa kazanıyoruz” diye başkanı o kadar çok doldurmuşlar, o kadar inandırmışlar ki, Sayın Özbek maça giden taraftarlara “galibiyete inanmayan otobüs binmesin” dedi. O  zaman taraftarların değil, futbolcuların kendilerini maça götüren otobüse binmemeleri gerekirdi. Zaten sanki hiç gitmediler, hiç yoktular. Son dönemde Sayın Başkan’ın tavırları değişti. Galatasaray Başkanı’nın bu kadar ortalarda görünmesini, sıkça popülist davranışlar sergilemesini doğru bulmuyorum.
 
Bir de Selçuk sorunu çıktı.

Sevgili Bilal, ortada öyle haberler dolaşıyor ki, -hadi diyelim ki doğru değil- dedikodusu bile yeter. Selçuk kötü giden bir maçta elbette görev bekler, ancak yeleği fırlatması doğru değil. Biraz da futbolcuları bu noktaya getiren gelişmelere bakmak lazım... Gerçekten de Sneijder, hoca ile birlikte Selçuk’a karşı mı oynuyor? Galatasaraylı futbolcular toplanmış, kaptanlarını tartışıyorlar. Hakan Balta, Yasin, kaptandan yana tavır alıyor, daha takıma dün gelen De Jong “cezasını çeksin” diyor. Sabri, kaptana veryansın ediyor. Galatasaray Kaptanı bu duruma düşürülür mü? İddiaya göre futbol şubesini yöneten idareciler Semih’i oynatmak isteyen Riekerink’e baskı yapıp Serdar Aziz’i oynattırıyorlar. Galatasaray tarihinde görülmemiş gelişmeler günümüzde yaşanıyor.

Söz Selçuk İnan'da
 
Kesin olan şu: Galatasaray futbol şubesi ne kadar kötü yönetilebilirse, o kadar kötü yönetiliyor. Takımdaki ilişkiler böyle “paramparça” olana kadar, bu yöneticiler ne yaptılar, nerelerdeydiler? Olayların buralara kadar gelmesine nasıl izin verdiler?
 
'TERİM GELMEZ'

“Bursa maçı son şans, olası kötü bir sonuçta Riekerink gidecek Fatih Terim gelecek” deniyor.

Fatih Terim gelmez. Her şeyden önce Futbol Federasyonu ile uzun süreli bir sözleşmesi var. Etik olmaz, doğru olmaz... Mart ayına kadar maç yok, rahat... Galatasaray’ın ciddi takviyelere ihtiyacı var, ara transferde o adamları bulamaz. Bulsa, UEFA mali denetimi nedeniyle alamaz. Fatih Terim bunları bilmiyor mu? Bizden iyi biliyor. Olmayacak duaya amin demenin anlamı yok...

Kaynak: Skorer

Elmander: Buradan İstanbul’a yürürüm!
YORUM YAZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Sıradaki haber yükleniyor...