Prolog etabında zafer Greipel'in!

46. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nun İstanbul'daki prolog etabını HTC Columbia takımından Alman Andre Greipel kazandı.

11 Nisan 2010, Pazar 15:30
- A +
Prolog etabında zafer Greipel'in!

Türkiye Bisiklet Federasyonu tarafından düzenlenen ve 2008 yılından bu yana Fransa Bisiklet Turu standartlarında organize edilmesinin ardından, Uluslararası Bisiklet Birliği (UCI) tarafından 2. HC kategorisine yükseltilen turun, 5.8 kilometrelik prolog etabı, Çatladıkapı’dan verilen starla başladı. Turda zamana karşı yarışan sporcular, Sirkeci’den dönüp, Ahırkapı’dan Sultanahmet Meydanı’na çıktı.

Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak’ın startını verdiği ve Türkiye Bisiklet Milli Takımı’yla birlikte 15 takımdan 111 sporcu katıldığı yarışta, dünya klasmanında ilk sırada yer alan Alman Greipel, parkuru 8.40 dakikada tamamlayarak birinci oldu. Greipel’in takım arkadaşı ABD’li Tejay Van Garderen 8.46 dakika ile ikinciliği elde ederken, Liguigas Doima takımından Polonyalı Maciej Bodnar da 8.49 dakikalık süresiyle parkuru üçüncü sırada tamamladı. Turda, birer dakikalık arayla çıkış yapan sporcuların, Ahırkapı ile Sultanahmet arasındaki yokuşta oldukça zorlandıkları görüldü.

Yarış sonrasında düzenlenen ödül töreninde birinci olan Andre Greipel’e UCI Başkanı Pat Mc Quaid, turkuaz mayoyu verdi. Gençlik ve Spor Genel Müdürü Yunus Akgül ise ikinci olan Van Garderen’e yeşil mayoyu teslim etti.

GREIPEL: "BÖYLE BİR BAŞARIYI BEKLEMİYORDUM"
Prolog yarışını ilk sırada tamamlayan Andre Greipel, zorlu bölümlerinin olduğunu ifade ettiği etabı kazandığı için mutlu olduğunu söyledi.

Greipel, yarıştan sonra düzenlediği basın toplantısında çok güzel ve keyifli bir parkurda mücadele ettiklerini anlatarak, "Biraz rüzgarlıydı ama çok güzeldi. Ben böyle bir başarıyı beklemiyordum" diye konuştu.

UCI Başkanı Pat Mc Quaid ise Türkiye Bisiklet Federasyonu’nun çok başarılı bir organizasyon düzenlediğini dile getirerek, "Çok heyecanlı bir yarış izleyeceğiz. 46. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, dünyanın güçlü yarışları arasında yer aldı" dedi.

BODNAR, PODYUMA ÇIKMADI
Prolog yarışını üçüncü sırada tamamlayan Polonyalı Maciej Bodnar, Polonya Devlet Başkanı Lech Kaczynski ile devlet yetkililerinin uçak kazasında ölmesi nedeniyle podyuma çıkmadı.

Bodnar’ın Rusya’da düşen uçakta hayatını kaybeden Kaczynski ve diğer vatandaşlarının yasını tuttuğu için podyuma çıkmadığı belirtildi.

TÜRKLERİN EN İYİSİ UĞUR MARMARA
46. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nda 8 sporcu ile mücadele eden Türkiye Milli Takımı’nda, prolog etabında en iyi dereceyi Uğur Marmara yaptı.

Parkuru 9.43 dakikalık süreyle geçen Uğur 87. sırada yer alırken, Türk sporculardan Bünyamin Özdemir 92, Mustafa Sayar 97, Miraç Kal 105, Fatih Harmancı 106, İsmail Aksoy 107, Selçuk Türkçetin 109 ve Ahmet Akdilek 110. oldu.

YORUM YAZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Sıradaki haber yükleniyor...