Polonya 54-57 Türkiye

Türkiye A Milli Kadın Basketbol Takımı, Avrupa Şampiyonası'nın ilk maçında Polonya'yı 57-54 mağlup etti.

11 Haziran 2015, Perşembe 19:35
- A +
Polonya 54-57 Türkiye
A Milli Takım'ın Avrupa Şampiyonası perdesini açtığı Polonya maçını TBF Başkanı Harun Erdenay ve TBF Sportif Direktörü Barbaros Akkaş da takip etti.

Romanya'nın Oradea şehrinde oynanan maça A Milli Kadın Takımımız Birsel Vardarlı Demirmen, Işıl Alben, Bahar Çağlar, Lara Sanders ve Tilbe Şenyürek beşiyle başladı. Karşılıklı basketler ile geçilen ilk dakikaların ardından Polonya'nın üçlük çizgisinin gerisinden bulduğu sayılar, skor üstünlüğünü yakalamalarını sağladı. Hücumda ritm bulmakta zorlanan Ay Yıldızlılar, Polonya'nın 12-0'lık serisine engel olamadı. Son dakikalar içerisinde 7-3'lük bir seri yakalayan Potanın Perileri, ilk çeyreği 17-11 geride kapattı.

İlk çeyrekte Işıl Alben 5 sayı, Lara Sanders 4 sayı ile oynadı. Polonya adına Julie McBride 5 sayı üretti.

İkinci çeyrekte Lara Sanders'ın hareketliliğinin artması, Türkiye hücumunun etkinliğini arttırdı. Şaziye İvegin ve Lara Sanders'tan gelen sayılar ile çeyreğin ilk yarısı sona ererken Türkiye oyuna denge getirdi. Çeyreğin son dört dakikasına Polonya 22-18 önde girdi. Son dakikalarda Polonya'nın Korbyn ile bulduğu sayılar bir kez daha farkı çift hanelere taşıdı. Son dakikalarda Şaziye İvegin ve Tuğçe Canıtez'den gelen sayılar ile fark azaldı ve Polonya soyunma odasına 33-26 önde gitti.

İlk yarıda Lara Sanders 8 sayı-4 ribaund, Şaziye İvegin Üner 8 sayı ile Türkiye'nin hücum yükünü çekti. Polonya'da Kobryn 15 sayı maçın en skorer oyuncusu durumundaydı.

İkinci yarıda Olcay Çakır'ın savunma ve hücumda gösterdiği performans, Türkiye'nin Polonya'yı skorda yakalamasını sağladı. Genç oyuncu kurucunun bulduğu sayılar ile ilk üç dakika sona ererken skor 33-33'de eşitlendi. Çeyreğin geri kalanı karşılıklı basketler ile devam etti ve Türkiye son periyoda 43-42 önde girdi.

Üçüncü çeyrek sona erdiğinde Lara Sanders 14 sayı ile takımın en skorer oyuncusuydu.

Karşılaşmanın son çeyreği karşılıklı sayılar ile geçti ve iki takım da rakibinin kontrolü ele geçirmesine izin vermedi. Savunmaların bir kez daha öne çıktığı bu periyotta Tuğçe Canıtez'den gelen efor, Türkiye için önemli bir faktör oynadı. Ay Yıldızlılar için ekstra sayılar bulan Canıtez, aynı zamanda savunmadaki performansıyla Lara Sanders'ın dinlenmesini sağladı. Polonya'da ise Kobryn'den gelen sayılar skoru dengede tuttu. Son iki dakikaya 51-51 eşitlikle girildi. Bahar Çağlar'dan gelen sayı 28 saniye kala farkı üçe çıkardı: 57-54 Polonya'nın son hücumunda Julie McBride'ın üçlüğünde sahneye Lara Sanders çıktı. Sanders'ın McBride'a yaptığı blok, Polonya'nın maçı kazanma umutlarını bitirdi ve Türkiye Avrupa Şampiyonası'ndaki ilk maçını 57-54 kazandı.

Türkiye'de Lara Sanders 16 sayı-7 ribaund-2 blok ile takımın en skorer oyuncusu oldu. Bahar Çağlar, Şaziye İvegin ve Tuğçe Canıtez karşılaşmayı 8 sayı ile tamamladı.

ORADEA / DHA

YORUM YAZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Sıradaki haber yükleniyor...