Okullar ne zaman açılacak? Yaz tatili ne zaman bitecek?

Öğrenciler ve veliler "Okullar ne zaman açılacak?" sorusunun cevabını arıyor. 2018-2019 Eğitim-Öğretim yılı için heyecan başladı. Milyonlarca öğrenci ve veliyi ilgilendiren okulların açılacağı tarih belli oldu. İşte 2018 Yaz tatilinin sona ereceği tarih ve yeni okul döneminde ders zilinin çalacağı gün...

02 Ağustos 2018, Perşembe 14:22
- A +
Okullar ne zaman açılacak? Yaz tatili ne zaman bitecek?

MEB'den resmi açıklama geldi. Okullar ne zaman açılıyor sorusunun cevabı belli oldu. 2018 Yaz tatili ne zaman bitiyor? Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen 2018-2019 Eğitim- Öğretim yılı başlangıç tarihi milyonlarca öğrenciye duyuruldu. İşte merakla araştırılan o tarih...

Okullar ne zaman açılacak?

Milli Eğitim Bakanlığı'nın yayımladığı iş takviminde yer alan okulların açılacağı tarih binlerce kişi tarafından merak ediliyordu. Okullar bu yıl 17 Eylül Pazartesi günü açılacak.

2018-2019 eğitim öğretim yılı birinci kanaat dönemi 17 Eylül 2018 Pazartesi başlayacak ve 18 Ocak 2019 Cuma sona erecek. Yarıyıl tatili, 21 Ocak 2019 - 1 Şubat 2019 tarihlerinde yapılacak. İkinci kanaat dönemi ise 4 Şubat 2019 Pazartesi başlayıp 14 Haziran 2019 Cuma sona erecek.

Velilere öneri: Okul konusunu açmayın...

Tatilin zihnin ve bedenin yenilenmesi için iyi bir fırsat olduğunu vurgulayan Uzman Klinik Psikoloğu Yekta Korkmaz, Okulların açılmasına birkaç gün kala çocukları çok fazla sıkmadan tatil modundan çıkarıp ders dönemine yeniden hazırlamak gerektiğini ifade eden Korkmaz, konuşmasına şöyle devam etti: “Ancak onlara bir hafta önceden ‘okullar açılıyor' diyerek sürekli okul sorumluluklarını hatırlatmaktan da uzak durulmalıdır. Çünkü çocuklar zaten okulların açılmasına sayılı günler kaldığının ve okul dönüşünde sorumluluklarının tekrar başlayacağının farkına varırlar. Bu nedenle sürekli okul konusunu açmak ve sorumluluklarını hatırlatmak, tatilin tadını çıkarmalarına engel olduğu gibi okuldan soğumalarına da neden olabilir.”

Okul korkusuna önlem...

Sade cümlelerle okulu tanıtın: Çocuğa okul kavramını tanıtın. “Ben de senin yaşında okula başladım”, “Öğretmenin sana hoşuna gidecek bilgiler anlatacak” gibi sade cümleler kullanın.

İkna etmeye yönelik konuşmayın: Çocuğunuza, “Öğretmenin çok tatlı” gibi cümleler söylemeyin. Çünkü çocuk okulla ilgili tecrübesini yaşayıp duygularını kendisi dile getirmeli.

Korkutucu cümleler kurmayın: “Sana vuran biri olursa mutlaka bana söyle” gibi çocuğunuzu korkutacak cümleler kurmayın.

Başka bir çocukla görüştürün: Mümkünse bir önceki yıl okula yeni başlamış ve kolay uyum sağlamış bir çocukla konuşmasını sağlayın.

YORUM YAZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Sıradaki haber yükleniyor...