Ofsayt kuralı değişti

FIFA, futbolun anlaşılması en zor kuralı olan ofsayt hakkında yeni sezon öncesi değişikliğe gitti. Önceden, bir oyuncu ofsaytta olmasına rağmen topa dokunmuyorsa, bayrak kalkmıyordu. Ancak yeni kurala göre bu iptal edildi ve futbolcu, topla ilgilenmesine bakılmaksızın ofsayta düşecek.

06 Ağustos 2015, Perşembe 02:30
- A +
Ofsayt kuralı değişti
Avrupa’da liglerin başlamasına sayılı günler kala FIFA, kurallarında çok önemli bir değişikliğe gitti. Bu yenilik, 17 maddelik futbol anayasasının en anlaşılmaz maddelerinden biri olan ofsayt hakkında. FIFA, eski “Pasif oyuncu” kuralının birçok maçta soru işareti yarattığını belirterek, artık ofsaytta olan futbolcu için top gelmese bile, rakip oyuncunun topla oynamasını etkileyeceği için bayrağın kalkacağını açıkladı.

Bu karar futbol dünyasının bir numaralı kurumu tarafından “Bir oyuncu rakip oyuncunun topla oynama yeteneğini etkileyecek bir eylemde bulunursa ofsayt olarak cezalandırılır” ifadeleri ile tanımlandı. Eskiden, bir oyuncu topa dokunmadığında veya pozisyon sırasında sabit kaldığında ofsayt olarak değerlendirilmiyordu.

MİNİ YORUM (Serdar Tatlı)

Peki ne değişti?

FIFA, daha önce pasif ofsayttaki oyuncunun konumu hakkında; futbolcunun topa herhangi bir temasta bulunmaması ve rakibe bir müdahaleyle kendine avantaj sağlamaması durumunda oyunun devam etmesi gerektiğini vurguluyordu. Bu yeni açıklamada küçük ve ince bir nuans var.

Futbolcunun; aktif alan içerisinde pasif pozisyonda bulunuyorsa, ofsayt olarak cezalandırılması gerektiğine dair ifadeler kullanılıyor. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, pasif pozisyonda bulunan ofsayttaki oyuncunun, topun üzerinden atlamaya veya üzerine gelen toptan kaçmaya çalışırken, rakip kaleci veya oyuncunun, topa hamle yapmasına mani olabilecek bir davranış göstermesi. Kural, bu durumda oyuncunun ofsayt olarak cezalandırılması gerektiğini söylüyor. Böylelikle daha önce yaşanan tartışmaların da önüne geçerek son noktayı koymuş oluyor.

YORUM YAZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Sıradaki haber yükleniyor...