Nike'tan krampon devrimi!

Nike, yeni inavosyonu ile ayağı tamamen saran ve tabanı ortadan kaldıran kramponları Mercurial Superfly 360 ve Mercurial Vapor 360’ı tanıttı. Mercurial Superfly 360’ı çok beğendiğini söyleyen Cristiano Ronaldo, “Bunlar gördüğüm en iyi krampon. Ayağa hemen oturuyor. Malzemesi, tasarımı, teknolojisi, tümüyle inanılmaz” dedi.

08 Şubat 2018, Perşembe 12:54
- A +
Nike'tan krampon devrimi!
Nike, tüm ayağı Nike Flyknit tarafından kavrayan, doğuştan hızlı ve yeşil sahalarda bir ilke imza atacak kramponları Mercurial Superfly 360 ve Mercurial Vapor 360’ı Londra’da düzenlediği lansman ile tanıttı. Çevikliği ile ünlü çitadan ilham alan Nike, yeni kramponlarında tabanı tamamen ortadan kaldırıyor.

Yeni Mercurial’ın tasarımının odak noktası uyum olarak belirlendi ve Nike Flyknit teknolojisindeki gelişmelerin de katkısıyla, oyunun kurallarını değiştiren 360 yapısı ortaya çıktı. Dış taban olmadığı için, iç taban maksimum hassaslık için özel olarak ayarlanmış yeni bir iç gövde ile birleşiyor. Gövde, sayısal programlama sayesinde, her numara için özel olarak geliştiriliyor. Önceki Mercurial modellerinde, tüm numaralar, 42,5 numara baz alınarak geliştirilirken, Mercurial 360 ise, her numaranın orantılı bir şekilde üretilmesine imkan tanıyor. 360’ın her numara ayakkabının kemik yapısıyla uyumlu olması için tasarlanan kendine has bir gövde yapısı var.

Pençeyi andıran çiviler

Kramponların zemin tutuşu, ön ve topuk kısımlarında yer alan, hassas bir şekilde yerleştirilmiş çivilerle sağlanıyor. Nike Futbol Kıdemli Tasarım Direktörü Jeongwoo Lee, kramponların yerleşiminde çevikliğiyle ünlü çitalardan ilham aldı ve yüksek hızda güçlü zemin tutuşuna odaklanarak, “çita pençesi” olarak adlandırdığı minimalist tasarımı geliştirdi. Lee’ye göre, “kramponların ön kısmındaki agresif çiviler her yönde hızlı ivmelenme sağlarken, topuktaki çiviler oyuncunun anında durmasına izin veriyor.”

Kramponların yeniden kurgulanan alt kısmı, yalnızca görsel açıdan çarpıcı olmakla kalmıyor. Kramponlar sert bir toynaktan ziyade, esnek bir pençe gibi tasarlandı. Oyunculardan alınan geribildirim, kramponlar ayaklarına mükemmel uyum sağladığı için, krampon ayaklarında yokmuş gibi hissettiklerini gösteriyor.

Performanstan Ödün Vermeden Daha Yumuşak Bir His

Mercurial 360’ın yumuşak hissi, Nike All Conditions Control (ACC) teknolojisindeki gelişmelerin bir sonucu. Önceki modellerde bitmiş Flyknit ayakkabı üzerine uygulanan ACC, ince bir tabaka meydana getiriyordu. Şimdi ise ACC örgüden önce doğrudan ipliklere uygulanarak, performansa sağladığı katkıdan ödün vermeden, ekstra bir katman yaratma ihtiyacını ortadan kaldırıyor. Sonuçta ortaya çıkan ise mat görünümlü ve daha yumuşak, ancak çevre koşullarına aynı ölçüde dirençli bir üst kısım.

Net Bir Estetik

20’inci yıldönümünde Mercurial, ön ayakta ufak bir Nike logosu ve topukta vurgulu bir “M” ile net bir estetik görünüm taşıyor. Lee, “Mercurial kullanan oyuncular süratleriyle ünlü, bu ‘M’ ise, Mercurial kullanan oyuncu yanlarından hızla geçerken defansın görebileceği tek şey olacak” yorumunda bulunuyor.

Mercurial Superfly 360’ta dinamik uyumlu konç kısmı, Ronaldo’nun son sezonlarda tercih ettiği modeli andıracak şekilde daha alçak. Mercurial 360’ın hem Superfly hem de Vapor versiyonlarında, kramponlarda kullanılan parça sayısını azaltmak amacıyla yumuşak, tek parça bir astar yer alıyor. Lee, “Mercurial, en üstün formuna ince ve minimalist olduğunda kavuşuyor. İyi bir tasarım için fazladan bileşenler kullanmaya gerek yok” diyor.

En Hızlı Oyuncular için Geliştirildi

Nike, Mercurial kramponları ve bunların deneysel ve oyunun kurallarını değiştiren yeniliklerini 20 yıldan beri en hızlı sporcular için geliştiriyor. Bu ayrıcalıklı geleneğin en yeni basamağı olan Mercurial’da yer alan 360 yapısı, yakında tüm spor dalları için üretilen Nike ayakkabılarındaki yerini alacak.
YORUM YAZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.