Mis Cocu'lu Fenerbahçe!

Feyenoord karşısındaki futboluyla göz kamaştıran sarı-lacivertli takımda, Hollandalı hocanın taktik başarısı alkış topladı.

23 Temmuz 2018, Pazartesi 08:03
- A +
Phillip Cocu’nun İsviçre kampında üzerinde titizlikle durduğu çalışmalar kusursuza yakın şekilde uygulandı. Futbolcular orta sahada 10, hücumda 5 saniye içinde kaybedilen topları geri kazanmaya çalıştı. Takım en az 6 oyuncuyla atağa çıkarken, 1 kişi orta alanda kaldı, hücumdaki kısa paslaşmalarla sürekli hareketlilik sağlandı.

Tüm yönleriyle yeniden yapılanan Fenerbahçe önceki akşam Ülker Stadı’nda Feyenoord’a karşı oynadığı futbolla büyük beğeni topladı.

Teknik Direktör Phillip Cocu kendi oyun felsefesini kısa sürede takıma yerleştirdi. Hollandalı çalıştırıcının, İsviçre kampında üzerinde titizlikle durduğu birçok konu kusursuza yakın şekilde işledi.

Bunların başında kaybedilen toplar geliyor. Cocu’nun dengeli oyun anlayışında orta sahada 10, hücumda 5 saniye içinde kaybedilen topun geri kazanılması gerekiyor. Eğer bunda başarı sağlanamazsa takım en kısa sürede set oyununa ve savunmaya geçiyor.

Orta saha yapısının değişmesi ile birlikte sarı-lacivertliler hücuma daha kalabalık çıkıyor. Top kaptırıldığında ileri üçlü, orta saha ile birleşip altı kişilik bir ön savunma hattı oluşturuyor.

Hücuma çıkıldığında ise geçen sezonki gibi iki kişi değil, tek oyuncu orta sahada kalıyor. Bekler hariç 5 kişi hücuma katılıyor. Buna bir de atağın yönüne göre bekler dahil oluyor ve ofansif etkinlik daha da artıyor.

Fiziksel güç şart

Özellikle ileri üçlü sürekli hareketli oynuyor. Bu değişkenlik rakibin işini zorlaştırdığı gibi orta sahanın pas opsiyonlarını da önemli ölçüde artırıyor. Orta saha da dahil hücuma çıkarken kimse çakılı kalmıyor, sürekli aksiyon halinde oluyor.

Ancak bu anlayışı sahaya yansıtmak için fiziksel güç çok önemli. Feyenoord karşısında özellikle son bölümde yaşanan düşüşte takımın yorgun olmasının önemi büyüktü. Bu yüzden yeni sistemin iyi işlemesi için oyuncuların fiziksel açıdan kusursuza yakın olması gerekiyor.

Üçgenler kuruyorlar

Hücumda ayrıca kurulan üçgen ve dörtgenler çok önemli. Rakip alanda korner ve taç çizgisinde yapılan bu kısa paslaşmalar sayesinde rakibin savunma dengesi bozuluyor. Ancak Cocu’ya göre mevcut gelişim henüz istenen seviyede değil. Hollandalı hoca bu nedenle ilerleyen dönemde ofansif anlamda taktik çalışmalara ağırlık verecek.

(Milliyet)
YORUM YAZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.