Microsoft, Project xCloud için kontrol sistemi oluşturuyor

Microsoft bu ayın başlarında Project xCloud servisini duyurmuştu. Bu servis sayesinde, konsol oyunları mobil cihazlar üzerinden de oynanabilecek.

30 Ekim 2018, Salı 08:56
- A +
Microsoft, Project xCloud için kontrol sistemi oluşturuyor

Mobil cihazların kontrol sistemi, bu cihazlar için geliştirilen oyunlar için yeteri kadar iyi olsa da, bulut sistemi sayesinde oynanabilecek olan oyunlar için aynı şeyi söylemek hiç de mümkün değil. Konsol oyunları mobil oyunlara göre daha komplike kontrollere sahip oldukları için, sadece ekrana dokunarak bir kontrol sağlamak imkansız. Microsoft ise bu duruma bir çözüm yolu bulmuş gibi görünüyor.

Project xCloud servisi için, şu anda Microsoft içinde birçok test yapılıyor. Bu testler, 4G ağ bağlantısı üzerinden ve Bluetooth sayesinde Xbox kontrol kolu bağlanan mobil cihazlar ve tabletler ile gerçekleştiriliyor. Bu testler gerçekleştirilirken, bir yandan da Microsoft Research, daha fonksiyonel bir kontrol sisteminin sağlanması için ortaya bazı fikirler koymuş.

Bildiğiniz gibi Sony ve Nintendo, PlayStation Portable, DS ve Switch gibi mobil oynanışa odaklı konsollarında mobil cihazların yapısından dolayı yaşanan kontrol sıkıntısını fiziksel kontrolleri dahil ederek çözmüşlerdi. Bilhassa Switch, bu konuda büyük bir aşama kaydetmişti.İlk resmin sol tarafında gördüğünüz gibi, Microsoft Research, bu kontrol sistemlerini öncelikle sünger şeklinde hazırlamış ve akabinde de üç boyutlu yazıcıdan çıkartmış. Bu kontrol sistemleri nihai sistemler değil. Değişiklikler elbetteki olacaktır, ama tasarımlara bakacak olursak, Microsoft cephesinin "Bir Xbox oyunu bir mobil cihazda daha rahat nasıl oynanabilir?" sorusuna olabilecek en iyi cevabı verebilmek için işi ciddiye aldığını görebiliyoruz. (turunculevye.com)

YORUM YAZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.