Mehmet Y. Yılmaz: Fatih Terim egosunu yenemiyor

Mehmet Y. Yılmaz: Fatih Terim egosunu yenemiyor

03 Ekim 2016, Pazartesi 14:50 Son Güncelleme: 03 Ekim 2016, Pazartesi 14:55
- A +

Mehmet Yılmaz ile Fenerbahçe, Fatih Terim-Arda Turan ve Milli Takım'ı konuştuk.

*SORU: Fenerbahçe iki hafta sonra puan kaybetti.Sizce Fenerbahçe’nin eksikleri nelerdi? CEVAP: Fenerbahçe’nin bir numaralı eksiği sezon hazırlığının doğru dürüst yapılmamış olması. Fenerbahçe’nin bu oyun düzeniyle fiziksel güce çok ihtiyacı var ve bunu sezon arasında tamamlayabilmek de mümkün değil. İkinci önemli eksik, Fenerbahçe’nin kadro mühendisliğinin iyi yapılmamış olması. Gördüğünüz gibi Lens’in sakatlığı, bütün hücum atraksiyonunun Volkan Şen’in üzerine yıkılmasına neden oldu ve onun da bu maçta bir yere kadar bunu başarıyla yaptığını söyleyebiliriz ama bunun Osmanlıspor gibi bir takım için yeterli olması mümkün değil. Fenerbahçe yönetimi, birincisi sezona yeni bir hocayla girmeyerek, ikincisi de akıllı bir transfer politikası izlemeyerek buna yol açtı.

*SORU: Van Persie ilk golünü attı, bu ilerisi için umut verici bir durum mu? CEVAP: Doğrusunu isterseniz, Van Persie’nin geçen sezonun ortasında satılması gerekiyordu ama yönetim inatla gözünün önündeki gerçeği görmezden geldi. Van Persie, Fenerbahçe’ye geldiğinde önceki sezon çok az forma giyebilmişti. Geçen sezonu da Fenerbahçe’de aynı şekilde geçirdi. Onun yaşında bir futbolcunun iki sezonluk bir aradan sonra büyü yapılmış gibi bir haftada eski günlerine dönebileceğini düşünmek gerçekçi değil. Bunu ancak çok çalışarak aşabilir, bu süreçte hocasının da ona sabretmesi gerekir ama ne Van Persie’de o çalışma isteği var ne de Advocaat’ın ona sabretmesine olanak verecek puan avantajı. Eğer bir talibi çıkarsa elden çıkarmak en akıllıca iş olur.

*SORU: Advocaat’ın tarzını nasıl buluyorsunuz? Fenerbahçe’nin futboldaki Obradoviç’i olur mu? CEVAP: bu soruya yanıt verebilmek içi zaman gerekli. Advocaat kuşkusuz ki önemli bir hoca. Fenerbahçe’ye geldikten sonraki etkisini de gördüğümüzü söyleyebilirim. Ancak Obradoviç olmak kolay değil ve hele Fenerbahçe futbol takımının teknik direktörü olmak hiç kolay değil. Önce sezonu tamamlayıp tamamlamayacağını görelim, Obradoviç olup olamayacağı meselesi gelecek sezonun işi olsun.

*SORU: Fatih Terim bir kez daha kararından dönmedi ve Arda’yı çağırmadı. Bu işin sonu nereye varır? CEVAP: Bir milli takım teknik direktörünün, elindeki oyuncu portföyü içindeki en değerli futbolcuyu takıma çağırmamış olması, ancak futbol dışı nedenler ile açıklanabilir. Bunun taktik ile, futbolcunun form durumuyla filan hiç alakası yok. Fatih Terim egosu yüksek bir figür ve egosunu yenip, meseleye soğuk kanlılıkla bakamıyor. Arda’nın neden çağrılmadığını da kimselere açıklamıyor. Böylece spekülasyonlara da zemin hazırlıyor ve bu o düzeye gelmiş bir yönetici için doğru bir tutum sayılmamalı.

Bir yönetici, doğru ya da yanlış aldığı kararın nedenlerini açıklamaya çekinmez. Bu işin sonu, Türkiye eğer kupaya gitme şansını bulamaz ise kuşkusuz ki teknik direktör için iyi olmaz. Bu takım, bir kulüp takımı olsaydı, teknik direktör kişisel meseleleri nedeniyle en önemli oyuncuyu kadro dışı bıraksaydı, kötü sonuçlar alındığında ne olurdu? Milli takımda da o tahmin ettiğimiz şeylerin aynen yaşanacağından kuşku duymayın.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.