LinkedIn düşüyor ama...

Çalışanları bir araya getiren sosyal ağ LinkedIn borsa hisseleri düşüyor, peki ama durum çok mu kötü

09 Şubat 2016, Salı 12:45
- A +
LinkedIn düşüyor ama...

Yılın başında teknoloji hisselerinin sıkıntılı başlangıcı, Cuma günü LinkedIn'in hisselerinin de %40'ın üzerinde düşmesi ve düşük gelir ile 10 milyar dolar değer kaybetmesi ile daha da belirgin bir hale gelmişti.

Firmanın yaptığı açıklamaya göre çeyreklik gelirin tahmin edilenden %6 düşük olması bekleniyordu yani beklenen 867 milyon dolar yerine 820 milyon dolar olacaktı. Ancak, gelirler, tahmin edilenin %25'in üzerinde daha azdı. Bu haber de hisselerin hızlı bir şekilde düşmesine sebep oldu.

Bu büyük düşüşe rağmen LinkedIn için durum düşünülebileceği kadar kötü değil. Firma hâlâ iyi bir durumda ve 400 milyon üzerinde ödeme yapan ve yapmayan kullanıcı tabanı ile oldukça sağlam bir temele sahip.

Ancak LinkedIn'in maruz kaldığı sorun, borsanın oluşturduğu pek haklı olmayan bolluktu. Firmanın hisseleri, gelirinin 50 katının üzerinde bir değere sahipti. Bu da benzer teknoloji hisselerinin değerlerinin neredeyse iki katı ve S&P'nin ortalama gelirin 20 katı değerinin iki buçuk katı olmakta.

LinkedIn'in inanılmaz bir büyüme ile karşı karşıya olmadığının işareti, bu değerlendirmeyi hızlı bir şekilde aşağı çekti. Hisse düşüşü, LinkedIn'in hisse fiyatını gelirinin yaklaşık olarak %33'üne çekmekte ve eğer firmanın hızlı büyümesi önümüzdeki çeyrekte devam etmezse, değerlerin bir kez daha düşmesi söz konusu olabilir.

Büyüme anlamında LinkedIn %35 civarında yer almaktaydı ve %20 civarına geriledi. Firmanın bu durumu düzeltmek amacıyla başlattığı, sitenin sadece bir iş arama platformu olmadığını ve çalışanlar için Facebook gibi bir yanı olduğunu gösteren kullanıcıya yönelik özellikler ise henüz büyük bir katkı yapmış değil.

Bu çaba, LinkedIn sitesine %7 daha fazla ziyaret ve %26 daha fazla tıklama sağlamış durumda. Firmanın yeni mobil uygulaması da Facebook'un mobil stratejisinde olduğu gibi övgü alıyor.

Ancak pek çok kişinin değeri fazla tutan teknoloji firmalarının gerçek değerlerine 2016 yılında dönmeye başlamasını beklemeleri ve teknoloji hisselerinin yılın başından beri genel olarak borsaya göre çok daha hızlı bir şekilde düşmeleri, LinkedIn'in yanlış zamanda yanlış yerde olduğunun işaretçisi olabilir.Daha fazlası için www.chip.com.tr sitesini ziyaret edebilirsiniz.
YORUM YAZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Sıradaki haber yükleniyor...